ساختمان تجاری- اداری میکا 911 اثر دفتر شهاب علیدوست و همکاران

ایده اصلی در طراحی این بنا، تأکید بر پیوستگی توالی ساختمان‌ها در منظر شهری از منظر اتصال به بافت مجاور از یک سو و ایجاد تمایز بین کاربری‌های درونی پروژه به تفکیک فضاهای دوگانه اداری–در دو حجم مجزا در طبقات فوقانی-و فضای تجاری طبقه همکف در توده‌ای همگن و یکپارچه از سوی دیگر می‌باشد.
در این راستا حجم اصلی ساختمان در بخش اداری به دو توده مجزا تقسیم گردیده تا هویت و تفکیک فضاهای داخلی در نما نمود پیدا کند، در عین حال بتوان از حفره ایجاد شده میانی در جهت تسهیل در نفوذ نور خورشید به سطوح داخلی پلان طبقات بهره گرفت. همچنین برای برآورده کردن خواست کارفرما در تفکیک فضای تجاری به دو واحد مجزا و همچنین هماهنگی طبقات فوقانی با طبقه همکف، حفره یادشده در طبقه همکف نیز طرح‌ریزی گردید.
در ادامه و به منظور ایجاد یکپارچگی در پوسته بیرونی و القاء هویت واحد به مجموعه، سطح نمای جنوبی به شبکه‌ای مدولار تبدیل گردید و با حرکت این مدول ها در راستای شرقی و غربی ضمن ایجاد تراس‌هایی مستقل برای برخی از واحدهای اداری، سعی گردید اشاره‌ای استعاری به راهکار گوشه‌سازی در معماری ایرانی، با بکارگیری هندسه تکرار پذیر برای تغییر فرم توده بنا، ارائه گردد.
کنترل نور همواره یکی از اهداف اصلی و تعیین کننده در طراحی نمای ساختمان می‌باشد. با این هدف و به منظور ایجاد فضای اداری مناسب، پوسته دوم منطبق بر ساختار مدولار نما و از جنس آلومنیوم طراحی گردید تا علاوه بر ایجاد محیطی مطبوع در داخل با استفاده از بازی نور و سایه، امکان اجرای فضای سبز در طبقات بعنوان طرح توسعه آینده زیر نظر مدیریت واحد مجموعه را فراهم سازد. همچنین با بکارگیری این راهکار در طرح‌ریزی نمای شمالی، هویت بصری بنا در دو ضلع شمال و جنوب در هماهنگی کامل با یکدیگر شکل گرفت.
در زمینه سازماندهی فضای داخلی بنا، در ابتدا شفت ارتباطی کل مجموعه در مرکز ساختمان و در منتهی علیه ضلع شمالی با هدف ایجاد دسترسی مستقیم و مناسب به واحدهای اداری دوگانه طبقات جانمایی گردید. همچنین جانمایی فضاهای خدماتی هر واحد به گونه‌ای انجام پذیرفت تا بتواند علاوه بر مرکزیت در ارائه خدمات، حداکثر انعطاف‌پذیری را در قسمت فضای اداری ایجاد نماید.
در پایان لازم به ذکر است پروژه میکا 911 با هدف ایجاد یک ساختمان اداری و تجاری با متراژ متوسط در منطقه‌ای با تمرکز بالای کاربری اداری در شهر تهران احداث گردیده و در این راستا و در مراحل طراحی پروژه، تیم طراحی همواره تلاش نمود تا با توجه به تکنولوژی روز و بکارگیری متعادل آن در احداث بنا، در نظر گرفتن اقتصاد پروژه و پیروی از اهداف سرمایه‌گذاری و همچنین نگاهی استعاری به معماری غنی ایرانی در راستای خلق اثری متمایز در عین حال متباین با بافت شهری اطراف گام بردارد.

معماری معاصر ایران : اداری، تجاری          

_________________________________________    

نام پروژه: ساختمان تجاری- اداری میکا 911
عملکرد: تجاری- اداری
معماران اصلی: شهاب علیدوست، سونا افتخاراعظم، دانیال جباری، بهمن مهربانی
کارفرما: گروه ساختمانی میکا
آدرس پروژه: تهران، خیابان نلسون ماندلا، بلوار آرش، پلاک9
مساحت/زیربنا: 10000 مترمربع
جزئیات طبقات و کاربری آنها: 15 طبقه شامل 5 طبقه زیرزمین با کاربری پارکینگ و تاسیسات، همکف با کاربری تجاری در ضلع جنوب، ورودی و لابی در ضلع شمال، 9 طبقه اداری
طراحی و دکوراسیون داخلی: گروه نوآر : دانیال جباری، بهمن مهربانی
مشاوران و اجرای نورپردازی: نورسا فرم
اجرای پروژه گروه: ساختمانی میکا
طراحی سازه: شرکت بهسازان
اجرای سازه: شرکت بهسازان
نوع سازه: اسکلت بتنی
طراحی تأسیسات: تاسیسات مکانیکی : بهروز نوری و امین کوثری- تاسیسات الکتریکی : امیر آزمایش
نوع تأسیسات: سیستم برودتی: چیلر سیستم گرمایش: موتورخانه مرکزی
سرپرست کارگاه: گروه ساختمانی میکا
نظارت پروژه: گروه ساختمانی میکا
تاریخ طراحی: دی 94
تاریخ شروع: ساخت مهر 95
تاریخ پایان ساخت: خرداد 97
عکاسی پروژه: فرشید نصرآبادی
جوایز: 1) فینالیست گروه عمومی جایزه معمار97

ایمیل شهاب علیدوست:  sh_alidoost@yahoo.com

وبسایت شهاب علیدوست: www.alidoost-partners.com

تلفن شهاب علیدوست: 02122247168 (98+) – 02122246896 (98+)

وبسایت شرکت بهسازان:

http://www.contruss.in/projects/

وبسایت گروه ساختمانی میکا:

تلفن:
021-26290128

فکس :
021-88776011

این پروژه اثری است از شهاب علیدوست و همکاران
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار شهاب علیدوست و همکاران در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!