مجتمع مسکونی استقلال اثر نریمان کریم‌زاده

اثر راه یافته به مرحله‌ی داوری چهارمین جایزه ساختمان سال ایران

این زمین از جنوب به خیابان دسترسی دارد از شرق و غرب و شمال آن به پلاک های مسکونی اند . عموم زمین های این منطقه با ابعاد مشابه و با کاربرد ویلایی مسکونی و آپارتمانی ساخته شده و یا در حال ساخت است. برنامه ریزی طرح، برنامه ریزی است برای نحوه زیست در این خانه . آنچه امروز به آن می اندیشیم در آینده نحوه رفتار، تعاملات انسان ها را شکل می دهد که در این واحد ها سکونت دارند. برنامه ریزی به گونه ای است که بخش های مختلف بتوانند ضمن ارتباط درست، سهم بیشتری از کیفیت های محیطی را در اختیار داشته باشد بر این اساس بخش جنوبی فضای عمومی و یک اتاق مسترکه کاملا دسترسی به نور جنوب دارد در طبقه دوبلکس وید در قسمت جنوب قرار دارد که باعث شده است دو طبقه بالایی دید با ارتفاع بیشتری دیده شود و نور جنوب به طور مستقیم به دو طبقه احاطه داشته باشد در ارتفاع 6 متر.

 در بخش شمالی به فضای خصوصی و آشپزخانه و اتاق ها اختصاص داده شده است که به دلیل تامین نور داکتی در قسمت شمال در نظر گرفته شده است که باعث شده ساختمان از طرف شمال و جنوب کاملا نور کافی داشته باشد که یکی از عوامل شکل گیری و طراحی پروژه همین اهمیت به دید و نور ساختمان است.

طراحی پلان ها در طبقات مختلف در تیپ های مختلفی کار شد است.

به این ترتیب طبق اول و دوم ( تیپ است 3 خوابه )

طبقه 3 و 4 به صورت دوبلکس  (چهار اتاق خواب طراحی شده است)

با توجه به تنوع پلان سعی بر آن بود که این گوناگونی در نیاز شان داده شود. پنچره ها به منظور ایجاد عمق در نما به سمت داخل اجرا شدند این عقب نشینی در نقاطی به یک بالکن منتهی شده است که متناسب با عملکرد فضای داخلی است  و از یک طرف استفاده از شیشه های فریم لس باعث شده است ساختمان دید و نور کافی داشته باشد (شیب)  شیب اجرا شده در نما باعث ایجاد وسعت در دید شده به این ترتیب سقف طبقه آخر به صورت شیب کار شده که بهترین دید را داشته باشد.

این ساختمان به صورت شخصی ساخته شده است بنابراین ساختمان از سطح خیابان80/1پایین تر ساخته شده است با این طرز قردادن و اختلاف ارتفاع متر ازطبقه اول و دوم یکی شده است. این آپارتمان به عنوان یک فرصت برای تغییر شیوه های نامناسب ساخت و ساز قلمداد شده تا با همنشیی مناسب تر توده بنا به حیاط و پوشش گیاهی الگوی بهتری ار تامین تراکم انسانی و ساختمانی در بافت اصفهان معرفی شود. فضای سبز از عناصر مهم سکونت گاه های اصفهان است بنابراین جانمایی طرز قرار دادن آنها در حیاط یکی از مهمترین چالش های این پروژه است. وجود این باغچه ها و پوشش گیاهی که به صورت طبقاتی و چرخشی و تعریف مسیر منتهی به لابی قرار دارد باعث شده است هنگام ورود ساختمان طبقه همکف دید مستقیم نداشته باشد. از طراحی ورودی ساختمان استفاده از حجم های صلب و اصلب سنگ و چوب در ارتفاع های بلند باعث شده است قادر به ورود احساس صدابت به بینند منتقل شود. دکوراسیون داخلی این طبقه با توجه به نوع استفاده از فضا به صورت کاملا باز و کاربردی و با در نظر گرفتن تنوع عملکرد در یک فضا طراحی شده در این ساختمان طراحی فرم های ساده و سطوح شیشه ای در تمام فضا به کار گرفته شده تا احساس سبکی، روشنایی و سادگی را در فضا حفظ کند.

معماری معاصر ایران: مسکونی 

_________________________________

نام پروژه/ عملکرد: استقلال، مجتمع مسکونی

شرکت/ دفتر طراحی: مرکز طراحی اصفهان

معماران اصلی: نریمان کریم‌زاده

همکاران طراحی:  الهه بهشت‌نژاد

طراحی و دکوراسیون داخلی: نما و داخلی

نوع تأسیسات/ نوع سازه: تیرچه بلوک، چیلر

آدرس پروژه: اصفهان، خیابان مرداویج، خیابان استقلال، کوچه ۲

مساحت/ زیربنا: ۳۶۵مترمربع،۷۸۰مترمربع

کارفرما: احمدرضا فلاح‌زاده

تاریخ شروع و پایان ساخت: ۱۳۹۶-۱۳۹۸

عکاسی پروژه: فرشید نصرآبادی

ایمیل:

narimankarimzadeh2@gmail.com

مدارک فنی

مجتمع مسکونی یادگار، اثر حامد مسعوديان