دندانپزشکی ظفر اثر رنا دیزاین

پاک، پویا و پوشیده در لفافی سپید. ترکیبی سترون از آنچه در ذهن کاربر تصویرگر آرامش و شفاست، ايده­‌ی اصلی طراحی داخلی دندانپزشکی ظفر را شکل داده است؛ پروژه­‌ای به مساحت 80 مترمربع واقع در خيابان دستگردی که طی چهار ماه نامتوالی به انجام رسيده است.
خلق فضایی که احساس آرامش و پاکیزگی را در عین دوری از رخوت و سکون در ذهن مخاطبان بیدار سازد از نخستین اولویتهای طراحی این پروژه بوده است. فرایند شکلیابی فضا، با حذف دیوارها و جداکننده‌های موجود و افزودن لفافی سپیدگون بر جداره‌های موجود و شکل بخشیدن به آن آغاز میشود؛ لفافی که کلیه‌ی فضاهای طرح را در بر گرفته و همچون یک بوم نقاشی عناصر فضا بر آن نقش یافته‌اند. هندسه‌ی حاکم بر طرح با بهره‌گیری از الگویی یکسان برای شکل‌دهی به اجزا، از شکافهای نورپردازی شکل‌یافته بر سقف گرفته تا فرمهای نشسته بر جایگاه مبلمان، بیانی همگون و یکدست را در کلیه‌ی فضاها به ارمغان آورده است. خطوط افقی که از درنگِ ورودی، حرکتی سیال بر جداره‌ها را تداعی می‌­کنند، به‌تدریج با تابی ظریف، طاقچه‌های نورپردازی، مبلمان فضای انتظار و پذیرش را شکل می‌­دهند. دگردیسی متناوب این منحنی‌ها که گاه خطوطی نشسته بر جداره و گاه احجامی برجسته‌اند، در هر نقطه از فضا مخاطب را با طیفی وسیع از ترکیبات بصری مواجه میکنند؛ آنچه در ابتدای ورود چون خطی صاف به نظر می­‌رسد، در چند قدم جلوتر همچون یک قامت حجمی مواج رخ مینماید. قفسه‌­ها، کمدها و سایر اجزای جنبی، در ترکیبی هماهنگ با هندسه‌ی حاکم، در جداره‌­ها ادغام شده‌اند، تا آنجا که دریچه‌های سیستم تهویه‌ی مطبوع نیز با پیروی از همان هندسه ساختی ویژه یافته‌اند.
ارتفاع محدود سقف و ابعاد کوچک فضا در میان رنگ سپید جداره‌ها و خاکستری خنثی سطوح افقی پنهان شده‌اند تا ادراکی مطلوبتر از حس فضا را برای کاربران فراهم آورند. در فضای انتظار، حضور رنگ‌مایه‌های خنثی، بستری است برای تأکید بر رنگ‌هایی که کاربران با حضورشان به فضا اهدا می‌­کنند. این سکوت بصری، در اتاق‌های معاینه با حضور رنگ سبزی با طراوت و آرامش‌بخش جایگزین گشته است.

معماری معاصر ایران : درمانی و خدمات پزشکی، طراحی داخلی

_____________________________________________________            

نام پروژه: دندانپزشکی ظفر
گروه طراحی: طراحی از رنا دیزاین (رضا نجفیان)
موقعیت پروژه: تهران، 1392
طراح داخلی: رضا نجفیان
گروه طراحی: مینا نظم‌جو، محسن تاجیک، مریم نجفیان، محمد حسین حمزه لویی، متین رضی، نریمان سجادیان، احسان مروی ، مینا مهرداد، ساحل نبی­پور
مدیر اجرایی: احسان فیض رفعتیان
همکاران اجرایی: آرش مرشدیان، محسن تاجیک
مدت اجرا: 4 ماه نامتوالی
تاریخ اتمام پروژه: شهریور 1392
کارفرما: سیدمحمود هاشمی
محل پروژه: تهران، خیابان دستگردی (ظفر)
عکاس: رضا نجفیان
سایت: www.renadesign.com
ایمیل: info@renadesign.com

این پروژه اثری است از رنا دیزاین (رضا نجفیان)
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار رنا دیزاین در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
خانه ی افشاریان، معماری از رِنا دیزاین (رضا نجفیان)، کرمانشاه، 1392