خانه راکیان، اثر پوریا احمدی 

فینالیست در دسته مسکونی – آپارتمان در هفتمین مسابقه طراحی داخلی ایران معاصر

خانه راکیان در خیابان کنار گذر خیام در شهر اصفهان به مساحت 130 مترمربع و 3 اتاق خواب قرار گرفته است. کاربری بنای ذکر شده مسکونی می‌باشد که کارفرما قصد بازطراحی بنا را بر اساس نیازها و خواسته‌های خانواده داشت. پروژه‌ی خانه راکیان در حالی به دفتر سپرده شد که کار از نظر کارفرما و پیمانکار تمام شده به نظر می‌رسید. در این خانه 130 مترمربعی مانند بسیاری از پلان‌های معمول، در ابتدا روبروی در ورودی دیواری کوتاه، خانه را به دو بخش مجزا تقسیم می‌کرد. در یک قسمت راهرویی بلند و کم کیفیت راه دسترسی به اتاق‌ها بود و در سمت دیگر آشپزخانه و پذیرایی.
باتوجه به توصیف فضای بنا و درخواست کارفرما جهت بزرگتر نشان دادن و یکپارچگی فضا و همچنین بررسی پلان و فضاها توسط طراح چالش‌هایی به شرح زیر پیش روی طراح قرار گرفت: متراژ کم خانه، راهروی نامطلوب اتاق‌ها، دیوار ورودی که فضای خوشامدگویی خانه را تنگ‌تر می‌کرد و در عین حال محل عبور تأسیسات بود، جداره‌ی ناصاف سالن اصلی با بیرون‌زدگی‌های زیاد.
در واقع بزرگترکردن و یکپارچگی فضاها به عنوان هدف اصلی این بازطراحی مورد توجه قرار گرفت، در راستای تحقق هدف تعیین‌شده برای پروژه، تغییرات زیر در بنا صورت گرفت: اضافه کردن یک فضای نشیمن (تلویزیون) با حذف کردن اتاق خواب کوچکی که در نزدیکی در ورودی بود و در واقع کاربرد مناسبی برای کارفرما نداشت، جهت از بین بردن فضای تنگ راهرو، که حلقه‌ای واسط میان زون عمومی و زون خصوصی را پدیدار کرد، دیوار ورودی که محل عبور تأسیسات بود نیز برداشته شد و تاسیسات بنا به پایه میز جزیره‌ای آشپزخانه منتقل گردید. در گام بعدی فضای آشپزخانه با پذیرایی از طریق جداره‌های در هم تنیده به خوبی ادغام شدند و در نهایت استفاده از رنگ روشن در جداره‌ها، کف و سقف به این گسترش فضا کمک بسزایی کرد.
لازم به ذکر است که جهت گسترش بهتر فضای نشیمن جدید ارتفاع سقف این فضا افزایش یافت و بیرون زدگی های جداره موجود حذف شد. در ادامه طراحی جهت حل مشکل متراژ کوچک آشپزخانه و وجود بیرون‌زدگی جداره پذیرایی، کشیده شدن جداره آشپزخانه به فضای پذیرایی با استفاده از متریال چوب شیار خورده عمودی به رنگ سفید مات که جایگزین متریال هایگلاس که القاکننده حس فضای آشپزخانه است، به دلیل عدم ایجاد حس آشپزخانه در فضای نشیمن و درهم‌تنیده شدن آشپزخانه و پذیرایی پیشنهاد و اجرا گردید. در واقع تفکیک فضاها در این پروژه با طراحی سقف کاذب در قسمت‌های مختلف بنا صورت گرفت. همچنین استفاده از آینه در طراحی جداره‌ها و سقف فضاها مانند فضای ناهارخوری و در جداره روبرویی فضای ورودی به گسترش فضا و القای حس دعوت‌کنندگی فضا کمک شایانی کرد.
در نهایت می‌توان اینگونه اشاره نمود که اضافه شدن حلقه‌ی واسط نشیمن با حذف اتاق خواب نامناسب نزدیک ورودی و پیدایش فضاهای نیمه‌عمومی و نیمه‌خصوصی و درهم تنیدن فضای آشپزخانه با پذیرایی و به کارگیری از متریال‌هایی چون آشپزخانه و رنگ‌های روشن هدف اصلی پروژه (بزرگترکردن و یکپارچگی فضاها) محقق گردید.

معماری معاصر ایران :مسکونی،بازسازی، طراحی داخلی

__________________________________________          

نام پروژه: خانه راکیان
عملکرد: مسکونی
معماران اصلی: پوریا احمدی
کارفرما: آقای راکیان
همکاران طراحی: شکیلا ریاحی زاده
تهیه نقشه‌های فاز 2: شکیلا ریاحی زاده
آدرس پروژه: اصفهان,کنارگذر اتوبان خیام
مساحت/زیربنا: 133 متر مربع
جزئیات طبقات و کاربری آنها: مسکونی,آپارتمانی
طراحی و دکوراسیون داخلی: پوریا احمدی
اجرای پروژه: شرکت زیباسازان
سرپرست کارگاه: مهندس رسول کیانی
نظارت پروژه: پوریا احمدی
تاریخ طراحی: 1388
تاریخ شروع ساخت: 1388
تاریخ پایان ساخت: 1389
عکاسی پروژه: نگار صدیقی
مشاور گرافیک: بهروز باجغلی
بودجه‌ی کل: 2,200,000,000 ریال
برندهای محصولات مصرفی
1)گلدن دیزاین
2)گروه نظری
3)کهور
4)روژانو

این پروژه اثری است از پوریا احمدی
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار پوریا احمدی در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
طنجه، اثر امین ترکان