خانه ی پرنیان، اثر رضا اسدزاده و شبنم خلیل‌پور

خانه‌ی پرنیان در شهر مرزی ماکو واقع شده و برای یک خانواده‌ی 4 نفری طراحی و ساخته شده است.
سایت پروژه به ابعاد 10 ×30 از شمال و جنوب نور می‌گرفت و منظر زیبایی از سمت شمال به کوه آرارات و از سمت جنوب به مناظر و ارتفاعات جنوبی شهر داشت. کارفرما بنایی می‌خواست که براساس نیازهایش طراحی شود و برخلاف تمایل عموم افراد نسبت به استفاده ی حداکثر از سطح اشغال، خانه‌ای می‌خواست که تمام عملکردها در یک سطح و امکان استفاده از حیاط فراهم باشد. ولی با توجه به کوچک بودن زمین و محدودیت سطح اشغال این امکان وجود نداشت. چالش طراحی این خانه بازتعریف فضای مسکونی با در نظر گرفتن عملکردهای جاری در زندگی روزمره این خانواده و در جهت خلق معماری سطوح با ترکیبی از فضاهای باز و نیمه‌باز در هر سطح شد. سازماندهی فضایی کلی با سطح اشغال70 درصد و با در نظر گرفتن 1.5 متر عقب‌نشینی در همکف و اختصاص این تراز به فضاهای عمومی چون پارکینگ، انباری، تاسیسات، لابی و یک فضای چند عملکردی که در ارتباط با حیاط جنوبی است، شکل می‌پذیرد. دسترسی به طبقه‌ی اول خانه از دو طریق پلکان سبک در حیاط جنوبی و باکس راه‌پله و آسانسور در مرکز پلان، امکان‌پذیر است. با طی پله‌های لابی وارد خانه می‌شویم، فضای ورودی یک هشتی است؛ روبروی ورودی آشپزخانه، سمت راست، ور نهان خانه و سمت چپ، ور پیدای آن قرار گرفته که با حیاط پایین توسط پله‌ها در ارتباط است. بالای سر ورودی ویدی جا دارد که با نیم طبقه‌ی بالا و حیاط جنوبی طبقه ی دوم ارتباط دارد و نور طبیعی را به قلب خانه می‌کشاند.
ور نهان خانه شامل سه اتاق ‌خواب می‌باشد؛ در اتاق والدین امکان کنترل نور، دید و همچنین میزان دیده شدن با تعبیه ی کرکره ی چوبی وجود دارد. اتاق پرنیان (فرزند دختر) با کمی عقب‌نشینی از سطح خیابان خود را از دید مصون می‌دارد و اتاق کودک با نفوذ نور جنوب از فضای وید روشن می‌شود. ور پیدای خانه فضای نشیمن و سالن پذیرایی است که با بازشوی کشیده به ابعاد عرض زمین از نور جنوب تا حد ممکن بهره می‌برد و توسط پلکان سبک به طبقه ی دوم متصل می‌گردد.
طبقه‌ی دوم با دارا بودن نیمی از سطح اشغال، بیشتر به فضای باز و نیمه‌باز اختصاص یافته و فضای ساخته شده به عنوان مکمل حیاط عمل می‌کند.
به طور کلی اهداف طراحی این خانه عبارت بودند از:
• پرداختن به مفهوم حیاط و ترکیب آن با فضای زندگی در تمام طبقات
• توجه به کیفیت روشنایی فضا و نسبت آن با کاربری هر فضا
• توجه به تناسبات و ابعاد حیاط‌ها
• میزان دید هر فضا به حیاط و آسمان
• توجه به بام به عنوان محل وصل معماری به آسمان و نه به صورت مفصل جداکننده ی معماری از آسمان.

معماری معاصر ایران :مسکونی

_____________________________________            

نام پروژه ـ عملکرد: خانه ی پرنیان، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: آتلیه مکعب سفید
معماران اصلی: رضا اسدزاده، شبنم خلیل‌پور
طراحی و دکوراسیون داخلی: رضا اسدزاده‌‌‌، شبنم خلیل‌پور
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: موتورخانه ی مرکزی، اسپلیت، اسکلت بتنی
آدرس پروژه: ماکو، شهرک ولیعصر، خیابان دانش 12
مساحت زیربنا: 600 متر‌مربع
کارفرما: خانواده ی اسماعیل‌دخت
تاریخ شروع و پایان ساخت: زمستان 96  -  بهار 98
عکاسی پروژه: فرشید نصرآبادی
ایمیل: reza.asadzade@yahoo.com, shabnamklpr@yahoo.com

این پروژه اثری است از مهندسین رضا اسدزاده و شبنم خلیل‌پور
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!