نوید طاهری2021-01-24T21:39:38+03:30

Project Description

نوید طاهری

نوید طاهری متولد مرداد 1362، تا دوره‌ی دبیرستان را در رشته‌ی ریاضی ‌در اصفهان سپری کرد و پس از آن در سال 1380 رشته‌ی معماری را در دانشکده‌ی هنر و معماری صبا (شهید باهنر کرمان) به پایان رسانید. او در ادامه با رتبه‌­ی 2 در مقطع ارشد وارد پردیس هنرهای زیبا‌ی دانشگاه تهران شد؛ البته به دلیل علاقه‌ی بسیار به مجسمه‌سازی، همزمان در کنکور هنر نیز شرکت نمود ولی ورود به دانشکده‌ی معماری و عشق وافر به معماری چنان حال و هوایی در او ایجاد کرده بود که از آزمون عملی دانشگاه هنر صرف نظر کرد. او بعد از قریب به پانزده سال تجربه‌ی حضور در اتمسفر حرفه‌ای معماری، بیش از همه تحت تاثیر نگاه معمارانی همچون حسن فتحی و پیتر زومتور در مقیاس بین‌المللی و محمدرضا نیکبخت و نادر خلیلی در بین معماران ایرانی به دلیل نگاه متمایزشان به معماری است.

نوید طاهری درباره‌ی تلفیق معماری سنتی و مدرن معتقد است که ما موفق نشدیم پلی بین گذشته و امروزمان ایجاد کنیم؛ مفاهیمی در درون معماری کهن ماست که چون گنجی پنهان هستند و تا کشف نشوند نه قابل ارزش‌گذاری هستند و نه استفاده، شاید مطالعه‌ی مجدد معماری گذشته و بیرون کشیدن این مفاهیم کمک کند تا بتوانیم آنها را به زبانی امروزی ترجمه کنیم.

او شروع روند طراحی خود را معمولا با ایجاد یک مفاهمه و شناخت اولیه از کارفرما، نگاه و خواسته‌های او می‌داند؛ البته بیان می‌دارد در چند سال اخیر اگر در ابتدا آن سینرژی لازم را از کارفرما دریافت نکند وارد مرحله‌ی عقد قرارداد نخواهد شد و در مرحله‌ی بعدی و پس از دریافتی عمیق‌تر از خواسته‌ها و روحیات کارفرما وارد فرآیند طراحی می‌شوند. در این مرحله بر اساس خواسته‌ها و نیازهای پروژه‌، فرآیند طراحی از بررسی بستر آغاز و با طراحی دیاگرام‌های متعدد، برهم‌نشانی آنها و نهایتا ایده‌ی اولیه‌ی پروژه شکل خواهد گرفت. برای مثال در پروژه‌ی «خانه‌ی ما» به جهت رسیدن به ایده‌ها و معماری خود تلاش داشته کمینه‌گرایی و نیز تقویت ایده‌هایی که یک دهه است در معماری خود دنبال می‌کند نظیر پرداختن دقیق به جزییات و نیز توجه به معماری زمینه‌گرا و مصالح بوم‌آورد تا حدی محقق شود.

نوید طاهری حدود یکسالی است که پس از یک دوره‌ی هفت ساله آموزش حرفه‌ای معماری در قالب عضو هیئت علمی تمام وقت به سمت ایجاد فضایی گفتگو محور درباره‌ی متن معماری ایران حرکت کرده‌ که نتیجه‌ی آن پایه‌گذاری پادکست معماری آرک-گپ می‌باشد؛ بیش از پنجاه گفتگو با معماران برجسته که قریب به سی اپیزود آن در قالب پادکست منتشر شده است. آرک گپ با هدف ایجاد فضایی غیرمتمرکز در نشرِ آگاهی می‌تواند شروعی برای ارتقای کیفیت معماری سرزمین ما باشد و تا زمانیکه مدارس معماری ما با الگوهای هفت دهه‌ی قبل مشغول آموختن معماری به دانشجویان هستند و رسانه‌ها نیز به جای دیدگاه سازنده صرفا به بنگاه‌های تبلیغاتی و یا در بهترین حالت به آرشیوی برای بازنشر آثار معماران تبدیل شده اند، عملا انتظار ارتقای کیفی در معماری امریست گزاف؛ ولی جایگاه تجربه اندوزی برای معماران مبتدی و دانشجویان جایگاهیست نیازمند ممارست و تلاش عزیزانی که در ابتدای این مسیر هستند؛ او ناامید نشدن و تلاش در جهت تداوم حضور در کنار معمارانی که تجربه‌مند هستند با وجود سختی‌ها و مرارت‌هایی که در این راه بر عزیزان می‌گذرد را یکی از مسیرهایی می‌داند که هر معمار مبتدی باید از آن عبور کند.

و سخن آخر …

سپاس از سال ها ممارست و تلاش شما در ارتقای کیفیت معماری، امیدوارم از مسیر اصلی دور نشوید چرا که به شدت به فراز و نشیب های کار حرفه ای و رسانه ای واقفم.

راه‌های ارتباطی
آدرس:
تهران، بلوار نلسون ماندلا، کوچه‌ی دبیر، پلاک 14
تلفن‌ تماس: 02128424512
فاکس: 02128424512
تلفن همراه: 09120129245

ایمیل دفتر: aiaarchitects.com
ایمیل معمار: taheri.navid@gmail.com
اینستاگرام: naviidtaheri
کانال تلگرام: aiaarchitects
وبسایت: archgappodcast.ir

نام دفتر طراحی: معماران «آیا» -AIAARCHITECTS-
مؤسس: نوید طاهری
سال تأسیس دفتر: ۱۳۸۵
افتخارات و جوایز دفتر:
1)طرح برگزیده بهسازی بافت تاریخی روستای اسلامیه ۱۳۸۴ کاندید جایزه آقاخان به همراه زنده یاد علی علوی راد
2) طرح برگزیده بهسازی و احیا بافت تاریخی روستای زیارت ۱۳۸۷ در معیت دکتر غلامرضا اکرمی
3) طرح برگزیده مسابقه ورودی شهر اهواز ۱۳۸۹
مانیفست دفتر: معماران آیا دفتری برای آموختن و تجربه کردن است و قائل به دیالوگی میان نسل پیشین و نسل معاصری معماری ایران، ما معماری را بر پایه‌ی کیفیتی که به زندگی انسان می‌بخشد حائز اعتبار می‌دانیم و همه‌ی کوشش این دفتر مبتنی بر نوآوری و به کار گرفتن فن‌آوری‌های نوین در خدمت بهتر زیستن آدمی در قالب آثاریست که خلق می‌کنیم.

نام و نام خانوادگی: نوید طاهری
تاریخ تولد: 1362/06/25
شهر محل تولد: اصفهان
آخرین مدرک تحصیلی / دانشگاه محل اخذ: معماری در مقطع کارشناسی ارشد مرمت و احیا بافت و بنا به سال ۱۳۸۷ از پردیس هنرهای زیبادانشگاه تهران
افتخارات و جوایز قابل طرح برای شخص معمار:
تهیه، طراحی و تولید پادکست معماری آرک گپ 1399
طرح رتبه‌ی نخست ورودی شهر اهواز محور اندیمشک ۱۳۸۹
طرح برگزیده‌ی بهسازی بافت تاریخی روستای اسلامیه ۱۳۸۴
کاندید جایزه‌ی آقاخان به همراه زنده یاد علی علوی راد در طرح بهسازی روستای اسلامیه 1384
طرح برگزیده بهسازی و احیا بافت تاریخی روستای زیارت ۱۳۸۷ در همکاری با دکتر غلامرضا اکرمی
طرح برگزیده نشان سازمان بهزیستی ۱۳۸۴
مولف کتاب ساده اما…۱۳۸۱

نوید طاهری

Go to Top