Project Description

مهشید معتمد

راه‌های ارتباطی

تلفن‌های تماس: 09173173650
                         071-32346398
ایمیل: Motamed.mahshid@gmail.com
اینستاگرام: rahyaftstudio

نام و نام خانوادگی: مهشید معتمد
تاریخ تولد: ۱۳۶۶/۰۳/۲۴
شهر محل تولد: شیراز
آخرین مدرک تحصیلی / دانشگاه محل اخذ: کارشناسی ارشد، پژوهشگر دکتری؛ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی-۱۳۹۱
افتخارات و جوایز قابل طرح برای شخص معمار
1) کسب رتبه نخست جایزه ملی نقد معماری ایران در سومین دوسالانه معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (۱۳۹۷-۱۳۹۵) بابت نقد نامه «ستاره‌های سربی، فانوسک‌های خاموش یا چگونه استارکیتکت‌ها معماری را متوقف کرده‌اند؟».
2) دریافت تقدیر ویژه جایزه ملی نقد معماری ایران در سومین دوسالانه معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (۱۳۹۷-۱۳۹۵) بابت نقدنامه «سالخورده با گیسوان طلایی».

زندگینامه‌ی معمار:
علاقه‌ی مجدانه به فیلم و کتاب و سفر، مسیر زندگی شخصی‌ام را از ورود به عرصه‌های علمی و فنی متمایز ساخت. بر همین اساس و با آشنایی با رشته‌ی معماری از سال دوم دبیرستان، سبب شد تا به هدف ورود به این رشته در آزمون کنکور شرکت کنم. در سال ۱۳۸۴ وارد دانشگاه و رشته‌ی معماری (شیراز) شدم، در سال ۱۳۸۸ به تهران رفتم و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادم و در سال ۱۳۹۱ وارد دوره‌ی دکتری دانشگاه آزاد تهران مرکز شدم.
تجارب حرفه‌ای من در بخش‌های مختلفی شکل گرفته است: از طراحی استودیوهای صداوسیمای استان فارس تا مشاوره پروژه‌های سرمایه‌گذاری در سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز؛ همین‌طور افتخار معلمی معماری نیز در پیشینه‌ی کاری‌ام ثبت شده است. به موازات کسب مهارت‌های حرفه‌ای و آموزشی در مقیاس‌های گوناگون، به ژورنالیسم معماری و کار رسانه‌ای وارد شدم. آغاز رسمی کار حرفه‌ای‌ام در ژورنالیسم معماری با سایت اتووود بود؛ پس از آن و با نوشتارهایی در صفحات معماری روزنامه‌ی شرق و صبا و جامعه‌ی امروز، به مجموعه‌ی طراح امروز پیوسته و عضو هیئت تحریریه‌ی آن شدم. در حال حاضر با مجموعه‌ی هنر معماری و هیئت تحریریه فصلنامه همکاری می‌کنم.
پس از تصمیم به تأسیس دفتر شخصی، بر آن شدم تا زمینه‌ی کاری جدیدی را تجربه نمایم: پژوهش و نقد معماری. با پرس‌وجو متوجه شدم که دفاتر کاری (به دلایل گوناگون) تمایل به کار در این حوزه را ندارند. لذا استودیوی پژوهشی رهیافت را با این دیدگاه پایه‌ریزی کردم تا جایی باشد برای پرداختن به معماری از دریچه‌ی کلمات.
در این مسیر، که حتماً در ابتدای آن هستم، از اساتید زیادی آموخته‌ام که ذکر نام برخی، تنها برای ادای دین خواهد بود: مرحوم دکتر علی‌اکبر صارمی، دکتر داراب دیبا، دکتر کاوه بذرافکن، دکتر بهرام هوشیار یوسفی، مهندس سروش بخت مینو، مهندس محمدرضا دهقانی و مهندس آرش بصیرت.