برنده‌­ی جایزه­‌ی اوّل در بخش طرّاحی و معماری داخلی فضاهای عمومی
(مشترک با پروژه­‌ی نمایشگاه مرکزی محصولات لگراند)
77 متـر مربّـع (مطب دندان‌پزشکی)
رضا نجفیان، رضا مفاخر (دفتر طرّاحی زِتـا)

ایده و طرّاحی
درد، مقوله‌­ی پیچید‌ه‌­ای­ست که ارتباط مستقیم با حواسّ پنج‌گانه‌­ی انسان دارد. در حیطه‌­ی معماری آنچه بیمار به عنوان ورودی‌های سمعی، بصری و لمسی از محیط دریافت می­‌کند، می‌­تواند تا حدّ زیادی حسّ ناخوشانید درد را کاهش دهد و یا به تعویق اندازد. ناآشنا بودن فضای این پروژه نسبت به تصویر ذهنی بیننده و تجربه­‌ی فضایی و فُرمی جدید از عوامل مهمّی­ست که در این راستا به ایفای نقش می‌­پردازد. این ویژگی‌ها اساس ایده‌­پردازی طرح را شکل داده‌­اند.
در این پروژه، طرّاح همچون دندانپزشکی که پس از ترمیم، روکشی جدید بر دندان می‌­گذارد، پوسته‌­ای نو بر کالبد ناخوشایند و ضعیف بنا کشیده تا جلوه­‌ی زیبایی، پایداری و عملکردی آن را ارتقاء بخشد. ساختار پوسته بر گرفته از هندسه‌­ی «مثلّث‌­بندی» در معماری ایرانی بوده که به شکلی نو در این بنا تجلّی یافته است. این برداشت امروزی و انتزاعی از هندسه‌­ی تزئینات در ایران قدیم با ویژگی‌های فُرمی خاصّ خود، باعث ایجاد درگیری ذهنی در بیننده می­‌شود، چراکه در بدو ورود به ساختمان تضادّ بارزی با فضای لوکس و کلیشه‌­ای خارج از مطب دارد. این همان عاملی است که بیمار را، هر چند برای چند لحظه، از احساس نامطلوب درد دور کرده و به دنیایی شبه­‌مجازی می­‌برد. در این راستا رنگ سفید خالص پروژه که به بیشتر قسمت‌های مبلمان نیز سرایت کرده، عامل تسکین­‌دهنده‌­ی دیگری است. پوسته براساس عملکرد، زیبایی و آنچه عناصر ساختاری بنا ــ مانند تأسیسات ــ ایجاب می­‌کند بر کالبد حرکت کرده و سطوح پیوسته آن در تمام فضا جاری باشد، تا جایی که مبلمان مجموعه نیز جزئی از کلّ پوسته بوده و به شکل منسجم طرّاحی شده است. دیدگاه طرّاحی صنعتی در تمام جزئیات و عناصر پوسته حاکم بوده، به­‌طوری که ظرافت و جذابیّت آن یادآور ظرافت عملکرد یک دندان‌پزشک است.

پروژه­‌ی بازسازی
مطب دندانپزشکی دکتر وحدتی‌­فر در ساختمان پزشکانی واقع در خیابان زعفرانیه قرار گرفته و فضای آن پیش از بازسازی کاربری بهداشتی­ـ درمانی با فعّالیت مطب عمومی داشته است. به دلیل آن که بنا و فضاهای داخلی آن فاقد ارزش‌های معمارانه و تا حدودی کلیشه‌­ای است، کارفرما در صدد برآمد تا تغییراتی بنیادی در ساختار فضایی آن ایجاد نماید. طرّاح به خواسته کارفرما یک اتاق به این واحد اضافه نمود تا ظرفیت استقرار دو پزشک را داشته باشد. دامنه­‌ی تغییرات در طرّاحی داخلی تمام جداره­‌ها اعم از کف، دیوارها و سقف را در بر گرفته و حتّا پوششی جدید بر تأسیسات مکانیکی، الکتریکی و روشنایی تعریف نموده است. سازه‌­ی ساختمان اسکلت فلزّی و تأسیسات آن شامل کولر آبی و شوفاژ می‌­باشد.
نوآوری و مزایای پروژه
در طرّاحی این پروژه بنا به خواسته کارفرما مبنی بر متفاوت­‌بودن و در عین حال اقتصادی‌­بودن پروژه، طرّاح به خلق فضایی متفاوت دست زده است. از سوی دیگر استفاده از مصالح ارزان و موجود در بازار و همچنین وجود خلاقیت در روش‌های اجرا سبب گردیده هزینه‌­ی ساخت تا میزان چشم‌گیری تقلیل یابد. هزینه‌­ی تمام­‌شده‌­ی پروژه مذکور 30 میلیون تومان است.
به دلیل اهمیت بهداشتی‌­بودن فعّالیت‌ها در محیط مطب، در طرّاحی سعی گردیده کمترین تماس دست پزشک با عناصر معماری صورت پذیرد؛ به طوری که بر درب کمدها و کشوها دستگیره­‌ای نصب نشده و با فشار پشت دست باز و بسته می­‌گردند. عناصر نورپردازی نیز جزئی از کلّ پوسته بوده، گویی تنها بخش‌هایی از پوسته سقف شفّاف و روشن شده است. طرّاحی جزئیات این عناصر با قابلیت دسترسی آسان سبب سهولت تعویض لامپ و یا نظافت آن شده است.
اتاق‌های دندان‌پزشکان شامل کتابخانه، و کُُمُد و چندین کشو برای قرارگیری وسایل ویژه‌­ی این حرفه است. هر اتاق شامل میزی مختصّ پزشک است که طرّاحی آن مانند کتابخانه و کُمُدها امتدادی روشن از طرّاحی کلّ مجموعه است. دیگر جزئیات طرّاحی شده‌­ی مختصّ این پروژه، مانند آبریز سینک، به­‌مثابه عناصر «میکرویی» است که در هماهنگی با عناصر «ماکرو» چون روشویی و پوسته‌­ی اصلی طرّاحی گردیده و بخش‌های کوچکتر و ناهمگون با سایر قسمت‌ها را از نظر پنهان می­‌دارد. از سوی دیگر حرکت پوسته بر روی عناصر زشت و ناهمگون تأسیساتی مانند رادیاتورها و مخفی­‌کردن آنها به یکپارچگی فضا می‌­افزاید. وجود مجموعه­‌ی گُل در آستانه­‌ی درب ورودی جهت استقبال و بدرقه از مراجعه‌­کنندگان، عاملی مثبت برای ایجاد حسّ مطلوب در آنهاست. ریزفضاهای این مطب شامل دو اتاق جهت استقرار 2 دندانپزشک، فضای انتظار، جایگاه منشی، سرویس بهداشتی و آبدارخانه می‌­باشد.

نام پروژه: 77 متر مربّع (مطب دندان‌پزشکی)
کارفرما: خانم دکتر وحدتی­‌فر
طرّاحی و اجرا: دفتر طرّاحی زِتـا (رضا نجفیان، رضا مفاخر)
همکاران اجرایی: آرش مرشدیان، عارف منتظری
سرپرست کارگاه: احسان فیض رفعتیان
عکّاس: رضا نجفیان
هزینه­‌ی اجرا: 30 میلیون تومان
زیربنا: 77 متر مربّع
محلّ اجرا: تهران، زعفرانیه
تاریخ شروع: فروردین 1390
تاریخ اتمام: شهریور 1390

دفتر طرّاحی زِتا
تلفن: 26203892
فکس: 26203893
r.najafian@gmail.com
r.mafakher@gmail.com

مدارک فنی