دفتـر شـرکت پخش عظیـم
دفتر طرّاحی حمیـد گـازر
تهران، 1384

حمید گازر فار‌غ‌­التحصیل معماری داخلی از آکادمی هنرهای زیبای دانشگاه سانفرانسیسکو است و از پیشگامان صنعت طرّاحی داخلی ایران بشمار می­رود. یکی از پروژه­‌های طرّاحی وی که در نهایت دقت و هوشمندی طرّاحی شده است، دفتر پخش عظیم است.

این شرکت پس از چندین سال فعّالیت در سال 1384 تصمیم به ادغام دفاتر خود و ساخت یک دفتر مرکزی گرفت. برای اجرای این پروژه زمینی وسیع در محدوده‌­ی جاده‌­ی مخصوص کرج در نظر گرفته شده‌­بود. که البته یک سوله­‌ی قدیمیِ دوطبقه و ساختمانی متروکه نیز در آن وجود داشت. گروه طرّاحی با درنظر گرفتن خواسته‌­های کارفرما و نیز شرایط سایت موجود وارد فاز طرّاحی شدند.

در طی پروسه­‌ی طرّاحی که حدوداً دو هفته به طول انجامید یک فضای کاری برای حدود 400 نفر طرّاحی شد. البته در کنار این فضای اداری کاربری­‌های جانبی دیگری نیز چون سلف سرویس، نمازخانه، سالن کنفرانس، رستوران و سرویس­‌های بهداشتی نیز درنظر گرفته شده است.

تمام این کاربری­‌ها در نهایت دقت با درنظر گرفتن کاراکترهای خاص شرکت و صرفه‌­جویی در فضا طرّاحی شده­‌اند و از بهترین سیستم‌­های تاسیساتی و تهویه‌­ی مطبوع در ساختمان این مجموعه استفاده شده است. طبق نظر طراح برای استفاده­‌ی بهینه از فضا و افزایش زیربنای مفید ساختمان از پنل­‌ها و دیوارهای کناف برای تفکیک فضایی استفاده شده‌­است. و سالن اصلی شرکت که کارکنان در آن مستقر هستند بوسیله­‌ی یک پرده‌­ی شیشه­‌ای از بخش مدیریتی و سالن‌­های کنفرانس و فضاهای عمومی دیگر تفکیک شده است.

و بدین ترتیب ضمن حفظ یک‌پارچگی و خوانایی فضا، امکان نظارت بر عملکرد کارکنان و نیز جداسازی فضاهای عمومی و کاری از یکدیگر ممکن شده است و در حقیقت استفاده از دیوارهای شیشه‌­ای و کناف و نیز سقف­‌های کاذب بهترین و تنها راه­‌حل عملی ممکن برای اجرای چنین پروژه‌­ای بود. البته اجرای صحیح چنین سازه‌­هایی مستلزم نظارت تمام وقت و کنترل­‌های مداوم بود که به بهترین نحو توسط گروه طرّاحی صورت گرفت.

برای دیوارهای شیشه­‌ای نیز از آخرین تکنولوژی­‌های موجود بهره گرفته شده‌­است که در عین زیبایی بسیار مقاوم و کارآمدند. کفپوش‌­های ساختمان از جنس PVC است و ضمن زیبایی و کیفیت بالایی که دارد مانع انعکاس صدا می­‌شود.

عملیات اجرای این پروژه پس از 5 ماه به پایان رسید و نهایتاً یک ساختمان متروکه و بلا استفاده به یکی از مدرن‌ترین و بهترین دفاتر کاری ایران تبدیل شد. در کل دغدغه­‌ی اصلی طراح در این پروژه استفاده‌­ی بهینه از فضا و تامین آسایش کارکنان و نیز بهره­‌گیری از تکنولوژی‌­های روز در این ساختمان مدرن است.

طرّاحی و اجرا: حمید گازر
کارفرما: شرکت پخش عظیم
ساخت و نصب قطعات و اسکلت­‌های فلزی: علی جمالی
سیستم دیوارها و درهای شیشه­‌ای و قطعات حساس: اسکویی، صفرزاده
تأسیسات و سیستم‌­های جدید گرمایش و سرمایش: ایرکو (بهراد قوانلو)
مبلمان اداری: مبلمان عقیلی (دبی)، ایتال فوم، گالری مه (جزایری، گازر)
نقشه‌­های محاسباتی و تأسیساتی: حمید گازر، سعید فهیمی‌­پور،
علی عرفانی جاهد
ساخت و نصب ایستگاه­‌های کارمندان و کانترها: شرکت ایده، اجرا گازر
کاشی و سرویس‌های بهداشتی و شیرآلات: گالری تک (امیرعباس جهانبانی)
پرده کرکره، کفپوش، کاغذ دیواری: تک دیزاین (سهیل براک)
برق: شاهمیر
عکّاس: محمّد کرور
شبکه­‌ی کامپیوتر: پردیس افراز
سال اجرا: 1384

مدارک فنی