گروه طراحان داخلی سون

Seven V.I.P. Group
Modern Furniture & Interior Design

درباره‌­­ی گروه «سِوِن»
گروه «هفت» (Seven Inc.) در سال 1382 تأسیس شد و فعالیت خود را نخست در زمینه‌­­ی تولید مبلمان مدرن و طراحی فضاهای داخلی آغاز نمود. شرکت «هفت» (.Seven Inc) از ابتدای راه تا به امروز، هر چند مدت‌­­زمانی کوتاه به نظر می‌­­رسد، راهی بس طولانی و پر پیچ و خم را پشت سر گذاشته، و سرانجام به مدد بهره‌­­گیری از یک تیم کاری حرفه‌­­ای توانسته از استقبال پرشور مردم کشورمان بهره‌­­مند گردد و سختی‌­­های راه را که همواره گریبان‌­­گیر کلیه‌­­ی تولیدکنندگان داخلی هستند، سپری سازد. در حال حاضر شرکت «هفت» دارای فضای تولیدی بالغ بر چهار هزار متر مربع و قریب به 183 نفر پرسنل است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با آن همکاری می‌­­کنند.
شرکت «هفت» در عصر رقابت و ورود روزافزون مبلمان خارجی که می‌­­رود تا صنعت مبل‌­­سازی داخلی را با بحران‌­­های مالی شدید مواجه سازد، توانسته تا نام تولید ایرانی را در بین رقبای سرسخت خارجی سرافراز نگاه دارد و با رقابتی سالم جهت پیشبرد و بهبود این بخش از صنعت در کشور قدم بردارد.
«هفت» با کسب تجربه از گذشته اقدام به تأسیس دفتر وی.آی.پی. (V.I.P.) برای مشتریان خود نیز نموده که به جهت رعایت هرچه بیشتر حال مشتریان، خدمات خاص در عرصه‌­­ی دکوراسیون داخلی را به صورت کلید به کلید عرضه می‌­­نماید، که شاید بتوان گفت در نوع خود در کشورمان کم‌­­سابقه است.
کلمه‌­­ی «هفت» سرنامی مرکب از سه حرف است که ابتدای سه کلمه‌­­ی «هدف»، «فکر»، و «تلاش» را تشکیل می‌­­دهند که با یکدیگر رمز موفقیت طرحهای بدیع شرکت را تعریف می‌­­کنند. به زعم «هفت» طراحی مدرن، بازی رنگ، هارمونی‌­­های متفاوت می‌­­توانند در ترکیب با یکدیگر زندگی در محیطی آرامش‌­­بخش‌­­تر را موجب شوند. فلسفه‌­­ی «هفت» به‌­­سادگی این است: با طرحهای بصری زیبا می‌­­توان زندگی را زیباتر کرد. «هفت» در همه حال پذیرای نظرات و پیشنهادهای مشتریان خود بوده است که در طراحی امروز در سطح جهان شرط موفقیت تیم‌­­های کاری خلاق و نوآور به شمار می‌­­آید. نمونه‌­­هایی که از پی می‌­­آیند از پروژه‌­­ی طراحی در یکی از برجهای منطقه‌­­ی الهیه‌­­ی تهران انتخاب شده است.

پروژه‌­­ای که در پی معرفی خواهد شد کار دیگری است از گروه طراحان داخلی سِوِن که در آن پروژه به صورت کلید به کلید یا در اصطلاح turnkey انجام می‌­­شود و کلیه‌­­ی خدمات طراحی داخلی، از دیوار و کف و مبلمان تا تحویل کامل را در بر می‌­­گیرد. محل پروژه یکی از برج‌های منطقه‌­­ی الهیه است و با متراژی حدود 310 متر مربع چشم‌­­انداز بسیار زیبایی به کوهستان البرز واقع در شمال تهران دارد. به علت اینکه کارفرما که مالک این واحد نیز هست تنها زندگی می‌­­کند، فضای آپارتمان متناسب با شرایط و کاربری وی طراحی و اجرا شده است. ورودی منزل فضای دنجی برای تعویض لباس دارد. در حاشیه‌­­ی ورودیِ راهرو، کاربرد عناصر چوبی شخصیت ویژه‌­­ای به آن داده که برای مهمان قابل توجه و دلپذیر است. درِ کمد‌­­ها نمای چوب روستیک دارد و پالتِ آن ترکیبی است از رنگهای تیره‌­­ی غالب و بافت برجسته‌­­ی چوب است که به وسیله‌­­ی سندبلاست ایجاد شده‌­­اند. آینه‌­­ی رختکن به شکل گل است که می‌­­تواند به عنوان تعریف جدیدی از آینه تلقی شود.
کنجِ روبه‌­­روی دربِ ورودی با استفاده از فضای مرده به وسیله‌­­ی یک جعبه‌­­ی گل و با همان ترکیب چوبی به همراه عناصر نقش‌دار گوناگون در بالا و نورپردازی خاص خود در بدو ورود بسیار جلب توجه می‌­­کند. دیوار مشرف به اتاق تلویزیون با پوششی از چرم دوخته شده که حالتی دست‌­­ساز را ایفاء می‌­­کند، و عناصر مکعبی چوبی که نقش شمعدان را ایفاء می‌­­کنند در نورِ کمْ فضایی زیبا به کل خانه بخشیده‌­­اند. در قسمت ورودی سالن از طریق ایجاد ورودی هلالی و نورپردازی داخل آن، تفکیک فضا به صورت کامل انجام پذیرفته است. اختلاف سطح ایجادشده در کف هنگام دکوراسیون صورت گرفته که دقیقاً به علت تفکیک فضاست. استفاده از دیوار چوب‌­­نمای طبیعی به همراه شومینه‌­­ی مدرن و مبلمان خاص و عکس بزرگ چاپی از آل پاچینو فضایی سنگین پدید می‌­­آورد و همچنین علاقه‌­­مندی صاحبخانه را به هنر هفتم نشان می‌­­دهد. تصاویر دیگری از هنرپیشه‌­­های مشهور را می‌­­توان در جای‌­­جای خانه مشاهده کرد.
سقف سالن با رنگ تیره اجرا شده و تفکیک حاشیه‌­­ی آن مشخص است. ضمن آن که جعبه‌­­ی نور سالن هم کاملاً خاص و متناسب با فضا طراحی شده است. میز پخش موسیقی با طرح خاصی مجهز به شیشه‌­­های 20 میلیمتری با سیم‌­­کشیِ انجام گرفته به بلندگوهای داخل سالن متصل است. همچنین تعبیه‌­­ی دو تلویزیون اِل.سی.دی. یکی در داخل سالن و دیگری در اتاق تلویزیون، امکان دستیابی به تصویر مجزا یا مشترک را فراهم می‌­­سازد. برای سرو اردوور و نوشیدنی قسمت پذیرایی به صورت یک‌­­طرفه طراحی شده و دارای صندلی‌های بلند و همچنین نمایی تلفیقی از قطع چوب گردو و کاغذ و فلز کروم است. نمای مقطع آینه و آویز لیوان‌ها نیز تماشایی هستند. در فضای میان اتاق تلویزیون و سالن، به جای نرده از کُنسُلی استفاده شده است که امکان استفاده از سیستم‌های صوتی وتصویری را برای هر دو طرف ایجاد می‌­­کند.
میز بیلیارد به همراه جعبه‌­­ی نور بالای آن در وسط سالن اصلی، بارزترین عنصر این فضا را تشکیل می‌­­دهد. استفاده از الوارهای روستیک و قپه و کرکره‌­­های چوبی در دیوار سمت چپ سالن، به همراه چاپ و نصب عکس قدی در ورودی بالکن و اجرای سیستم پخش تصاویر ویدیویی روی پرده‌­­های بالکن گیرایی خاصیِ به این قسمت می‌­­بخشد.
فضای اتاق تلویزیون با رنگ کاملاً متفاوت و روشن جهت ایجاد تنوع، و استفاده از مبلمان چرم سفید و رنگهای تند، فضای مدرن و متفاوتی با سایر قسمتها ایجاد می‌­­کند. جعبه‌­­ی نور سقف و هماهنگی آن با رنگ میز جلوی مبل، و فرش مدرن و دارای کنتراست بالا نیز چشمگیر به نظر می‌­­رسد. یکی از اتاقها به صورت رختکن لباس، کمدهای زیاد و مبلمان خاص دارد و نورپردازی آن از بالا طراحی شده است. در دیوارهای اتاق خواب صاحبخانه، استفاده از فضاهای مرده برای ساخت مبلمان خاص و تصویر خیره‌­­کننده‌­­‌­­ای که در ترکیب با دیوار چوبی ایفای نقش می‌­­کند بسیار تأثیرگذار است.

نام پروژه: طراحی داخلی آپارتمان مسکونی در یکی از برج‌های الهیه
کارفرما: خصوصی
مكان: الهیه، تهران
مساحت: 310 مترمربع
طراح پروژه: پیام صالحی
مجری: گروه طراحان داخلیِ سِوِن، VIP
زمان پروژه: تابستان 86
سبک: معاصر، مدرن

معماری خانه‌­­های مسکونی در اقلیم کویری ایران