گالری طلای بلقیس اثر شهرزاد منصوری

رتبه‌ی نخست بخش تجاری، اداری، فضای کار و صنعتی در اولین جایزه‌ی ملی آجر در معماری معاصر ایران

پروژه گالری طلای بلقیس بازسازی یک باب مغازه از بازار هنر اصفهان است. ارزش اقتصادی وجب به وجب این فضا باعث شده بود بهره‌بردار قبلی، کوچکترین سطوح خرد باقیمانده بین عناصر فضایی را مستقیماً به فضای اصلی ملحق کند. این امر فضایی واحد، اما فاقد یکپارچگی ایجاد کرده بود. در حالیکه دارای فرصت‌های مختلفی برای بهره‌برداری در طراحی بود. ارتفاع بلند فضا، امکان نصب تجهیزات مختلف و ایجاد تنوع در مساحتی محدود را فراهم می‌کرد. همنشینی با بازار آجری هنر با ویژگی‌های معماری منحصر به فردش و موقعیت پروژه در بافت تاریخی اصفهان با محوری کاملاً اقتصادی، ما را بر آن داشت که ایده‌ی اصلی‌مان در ایجاد فضا را منطبق بر اصول فروش محصول که نیاز اصلی کارفرماست از طریق وحدت‌بخشی به بنا با یک عنصر و بزرگ کردن مقیاس آن، همچنین جذب توریست با ایجاد جاذبه و هم‌خوانی فضا با محور مادریش بود، بگذاریم.

یکی از ساده‌ترین و کارآمدترین محرک‌ها برای جلب نظر مشتری چه در غالب توریست چه به عنوان شهروند اصفهانی ایجاد فضایی به مثابه شاخص است، که متاثر از بافت تاریخی همنشینش به شیوه‌ی امروزی خود بازگوکننده‌ی هنر ایرانی باشد.

در این راستا قسمت اصلی اثر را یک پوسته‌ی یک پارچه‌ی آجری با تناسبات مربع تشکیل می‌دهد، این پوسته صلب روی پس‏زمینه‏ای با استخوان‌بندی ظریف، لاغر، نسبتاً ریتمیک و مجعد از جنس آجر قرار می‌گیرد. در کنار اندام‏های آجری، نوارهای سفید فرو رفته در پوسته به کار اضافه شده که قاب مستطیلی دیگری با ابعاد بزرگ در نمای کار ایجاد می‏کند. در این پروژه به دنبال آن بودیم که با محوربندی و مفصل‌بندی آجرها، سلسله مراتب تناسباتی مقرنس را با تعدد ترکیبات آجری متاثر از التهابات مادی، طرح و نقش و فرم واحدی را با نظمی سیال از یک شکل هندسی به یک شکل هندسی دیگر به نمایش در آوریم.

معماری معاصر ایران، تجاری

__________________________________

نام پروژه/ عملکرد: گالری طلای بلقیس / تجاری
شرکت/ دفتر طراحی: مهندسین ساختمان دگرساز
معمار اصلی: شهرزاد منصوری
مدیر پروژه و مجری اثر: سجاد کمالی‌نژاد
طراحی و دکوراسیون داخلی: شهرزاد منصوری
نوع تأسیسات/ نوع سازه: اسپلیت، بتن آرمه
آدرس پروژه: اصفهان، چهارباغ عباسی، بازار هنر
مساحت/ زیربنا: 27 مترمربع
کارفرما: اصغر صرامی
تاریخ شروع و پایان ساخت: شهریور 1398-بهمن 1398
عکاسی پروژه: علی گرجیان ، علیرضا کاظمی
ایمیل: Shahrzad.studio.isf@gmail.com

مدارک فنی

این پروژه اثری است از مهندس شهرزاد منصوری
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!