گالری انعکاس، اثرمحسن نوروزوند، نگار سریع‌الاطلاق فرد

فینالیست در دسته تجاری کوچک مقیاس در هفتمین مسابقه طراحی داخلی ایران معاصر

با توجه به ابعاد بسیار کوچک پروژه نسبت به کاربری مورد نظر، یکی از اهداف اصلی طراحی، خلق فضای دلباز و روشن، سطوح منعکس‌کننده و ایجاد عمق فضا در ابعاد افقی و قائم بود.
شروع شکل‌گیری کانسپت
شکل‌گیری کانسپت زمانی شروع شد که کارفرما در خصوص بالکن وضع موجود صحبت می‌کرد و اصرار به حفظ و باقی ماندن آن به شکل قوسی موجودش بود و تحت هیچ شرایطی حاضر به تخریب و تغییر فرم آن نداشت، لذا فرم منحنی بالکن سمت و سوی فکری ما را به حرکت‌های قوسی شکل رساند و متوجه طاق‌های قوسی بازار تاریخی مجاور مغازه کرد. به نظر چنین می‌رسید که تنها راه انتظام بصری ایده‌آل برای مخاطب بهره‌گیری از فرم‌های قوسی شکل بود. این قوس که در معماری ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و در گنبدها با قطاربندی مقرنس‌های گچی به صورت طبقاتی شکل گرفته و وحدت این قطارها یا به عبارتی ردیف‌ها علاوه بر عملکرد آکوستیکی و انعکاس نور، به سازه‌های قوسی شکل سنتی، زیبایی می‌بخشد. لذا به تبعیت از این موضوع، فضای داخلی پروژه به صورت ردیفی طبقاتی طراحی شده و تکرار این منحنی در سقف و دیوارها موجب وحدت رویه گردید، که این تکرار ریتمیک باعث اصلاح فرم غیر هندسی وضع موجود بنا می گردد و جذابیت خاصی به مکان می دهد.
ایجاد عمق بصری
انعکاس و تلالو با ایجاد عمق بصری که در دیوارهای پیش رو ایجاد می‌کند، در بدو ورود مخاطب، فضا را فراخ و گسترده‌تر از آنچه هست می‌نماید. این عمق در نمایش آثار نیز اثر گذاشته و باعث توجه بیشتر و تعمق مخاطب و مشتری می گردد. استفاده از روکش استیل آینه‌ای محدب برای پوشاندن پله‌ی گرد بالکن، می‌تواند اوج این رویکرد باشد. این کار علاوه بر اینکه پله را از دید محفوظ می‌دارد با ایجاد یک استوانه ی آینه‌ای مثل یک دنیای دفرمه با انعکاسی از محیط و خود مخاطب، وی را به نمایش اعماق اشیا فضای داخلی می‌برد.
الهام از هنر مقرنس
فرم منحی پوشش و جداکننده‌ی فضای گالری و بالکن با الهام از هنر مقرنس‌کاری گچی گنبدهای ایرانی، با ساده‌ترین زبان ممکن به گونه‌ای فضا را احاطه کرده که مکان غیرهندسی و ناخالص قبل از طراحی را تبدیل به یک فضای هارمونیک و سیال کرده است. کالبد معماری داخلی چنان در قاب زمینه جاری شده است که نیازی به اضافه کردن تجهیزات اساسی در دکوراسیون داخلی نباشد.

معماری معاصر ایران : طراحی داخلی، تجاری   

_______________________________________            

نام پروژه ـ عملکرد: گالری انعکاس، فروشگاه اشیا نفیس نقره
شرکت ـ دفتر طراحی: معمار استودیو
معماران اصلی: محسن نوروزوند، نگار سریع‌الاطلاق فرد
طراحی و دکوراسیون داخلی: معمار استودیو
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: گرمایش از کف، اسکلت بتنی
آدرس پروژه: اردبیل، چهارراه بازار
مساحت کل ـ زیربنا: 36 متر‌مربع، 36 متر‌مربع
کارفرما: امین نبی زاده
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1394-1393
عکاسی پروژه: محسن نوروزوند
وب سایت: Memarstudio.com
ایمیل: Memarstudio.arta @gmail.com

این پروژه اثری است از دفتر معمار استودیو
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!