کیوب کلاب، اثر دفتر معماری آن

مجموعه «بام تهران توچال» یکی از قطب های تفریحی پایتخت به شمار می آید که در سال های اخیر روند توسعه ی چشمگیری داشته است و از این رو اجرای پروژه هایی با کاربری های گوناگون بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در این راستا محوطه بوستان سلامتی 2 واقع در مسیر جاده سلامتی به منظور احداث مجموعه ای تفریحی خدماتی در اختیار ما قرار گرفت.
در این پروژه با چندین چالش از قبیل ؛ شرایط خاص محدوده طراحی ، خواسته های کارفرما، محدودیت های مالی و زمانی و همچنین مقررات ویژه ساخت و ساز مجموعه بام تهران مواجه بودیم. قرارگیری برروی دامنه کوه و اشراف به شهر، مشخصه های زمین مورد نظر به حساب می آمد. در مجاورت پروژه، ساختمان زیپ لاین واقع شده است که محدوده کلی زمین را تحت تاثیر قرار داده و حفظ حریم آن باید در طراحی مد نظر قرار می گرفت، از طرفی حفظ دید به شهر و پوشش گیاهی موجود از عوامل تاثیر گذار در جانمایی به شمار می آمد.
ضوابط ساخت و ساز در مجموعه بام تهران به گونه ای است که تنها برای سازه های سبک و موقت مجوز صادر می گردد. از این رو ایده های اولیه برای به کار بردن کانتینر شکل گرفت. استفاده از کانتینر این امکان را به وجود می¬آورد تا در کنار برخورداری از سازه ای سبک و قابل جا به جایی، روند ساخت پروژه نیز تسریع گردد.
بنابراین بر اساس الگوهای معماری پایدار و لزوم استفاده کاربردی از مواد و مصالح قابل بازیافت، در راستای حفظ و احترام به محیط طبیعی در مقابل محیط مصنوع و همچنین به منظور کاهش هزینه های ساخت، پیشنهاد استفاده از کانتینرهای مستعمل به کارفرما ارائه شد و در دستور کار قرار گرفت.
طراحی اولیه با در نظر داشتن موارد و چالش¬های مذکور از کنار هم قرار دادن کانتینرها با حداقل دخل و تصرف در ساختار اصلیشان شکل گرفت و بدین ترتیب کانتینر به عنوان یک واحد مدولار با استانداردهای ویژه ی خود تبدیل به المان اصلی پروژه در طراحی سازه و معماری آن شد.
جانمایی حجم اصلی در سایت بر اساس مواردی همچون شکل زمین، چشم انداز شهر، حفظ حریم ساختمان موجود، کاربری های مورد نظر و دسترسی ها ، در 3 ناحیه ی عمده تعیین گشت که ناحیه ی شرقی شامل رستوران و کافی شاپ ، ناحیه ی جنوبی در برگیرنده ی کاربری های خدماتی، اداری و بازی جعبه نوردی و ناحیه غربی برای بازی «فرار از اتاق» در نظر گرفته شد.
شکل گیری حجم و پلان در هر کدام از بخش های مذکور نیز بر اساس دستیابی به دید و منظر بهتر، شرایط اقلیمی، جهت تابش آفتاب در فصول مختلف و مسیر حرکت پیاده ، صورت پذیرفت. با چرخش حجم در طبقه فوقانی قسمت شرقی مجموعه، منظر شهر در چشم انداز ساختمان قرار گرفت و نیز با ایجاد گشودگی در طبقه همکف این بخش ضمن ایجاد حس دعوت کنندگی برای عابرین و حفظ استقلال مجموعه های خدماتی و تفریحی، ارتباط آن ها با محدوده طراحی(فضای شهری) مجموعه بام نیز حفظ شده تا افراد به سمت منظره شهر جذب شوند. بدین ترتیب تنوع فضایی نیز با ایجاد فضاهای باز و نیمه باز در کنار فضاهای بسته حاصل گردید.
به منظور حصول یکپارچگی در داخل و خارج بنا ، در طراحی داخلی نیز حفظ هویت صنعتی کانتینر به عنوان یک اصل در نظر گرفته شد و نیز با توجه به ماهیت فلزی جداره ها، تعدادی از کانتینر ها با کاربری شاخص ، با رنگ های گرم رنگ آمیزی شده اند تا در تقابل با فضاهای سرد و صنعتی حاکم قرار گرفته و به لطافت و شادابی فضا بیافزایند.

معماری معاصر ایران: تجاری تفریحی

______________________________

نام پروژه: کیوب کلاب، تهران
دفتر طراحی: دفتر معماری آن
روزبه قائم مقامی ، مهراد حبیبی
زینب عابدی، شبنم خزلی، گیل آوا روحی پور، سحر اسدزاده زرگر، صبا تقی زاده، سعید کبیری
محل اجرا: خيابان ولنجک، مجموعه توچال (بام تهران)، بوستان سلامتی 2
کارفرما: سورنا نقی خانی
اجرا: شرکت آمایش طرح و توسعه پارس (پلاتو)
نظارت: دفتر معماری آن
سازه: بهروز میرمیران
تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: شرکت آمایش طرح و توسعه پارس (پلاتو)
مبلمان: مبلمان رست
مجری سازه خرپایی: شرکت سازه های افق نور
دکورهای چوبی و فلزی: هارش دیزاین
عکس: حمیدرضا خوانساری – آرش خوانساری – زهرا بهبهانی
زیربنا: 1200 مترمربع
مساحت: 1700 مترمربع
ایمیل: onoffice.co@gmail.com
سایت: onoffice.ir

این پروژه اثری است از دفتر معماری آن
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار دفتر معماری آن در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
طراحی مطب داندانپزشکی، اثر حسین میرزایی