کلینیک دندانپزشکی پاستور اثر بهزاد سروری‌فر

کلینیک دندانپزشکی پاستور

محل اجرای این پروژه در طبقه‌ی سوم یک ساختمان 11 طبقه با 10 واحد مجزا در هر طبقه قرار دارد. به لحاظ محدودیت در اعمال تغییرات در بدنه‌ی بیرونی ساختمان و عدم امکان جابجایی پنجره‌ها و تغییر در ابعاد بازشوهای پوسته‌ی بیرونی، تمرکز طراح صرفا بر تغییرات در پوسته و تیغه‌های داخلی قرار گرفته است.

دغدغه‌ی اصلی در ابتدای طراحی پروژه، تلفیق دو فضای مجزای اداری و تبدیل کردن این دو فضا به یک فضای واحد بود. به طوریکه قدرت پاسخگویی به انتظارات کاربران و استفاده‌کنندگان را داشته باشد. در مرحله‌ی بعد، هدف اصلی رسیدن به تصویری متفاوت، خلاقانه، پویا و در عین حال آرامش‌بخش بود. ترکیبی باشکوه که بیانگر حس آرامش باشد. تا اینکه بتواند تا حد زیادی احساس ناخوشایندی را که مراجعه‌کننده دارد، کاهش داده یا به تعویق بیاندازد. تلاش جهت خلق فضایی دور از ذهن و بر خلاف ایده‌های معمول، در برابر پیش فضا و لابی عمومی ساختمان که بسیار معمولی است و نیز تصویر ذهنی بیننده و تجربه‌ی فضایی و فرمی جدید، اساس ایده‌های اولیه‌ی طراحی بوده است.

برای رسیدن به این هدف، تمام فضاهای کلینیک در کف، جداره‌ها و سقف با رنگ سفید و خاکستری پوشانده شدند؛ تا احساس مطلوب‌تری از فضا برای کاربران ایجاد نماید. استفاده از رنگ‌مایه‌های سفید تا خاکستری تیره؛ بستری بوده برای تاکید بر رنگ‌هایی که استفاده‌کنندگان به فضا هدیه می‌کنند. این همان عاملی است که مراجعه‌کننده را برای لحظاتی از احساس ناخوشایندی که به عنوان بیمار دارد، دور کرده و به دنیای بصری آرامش‌بخش گسیل می‎‌دارد. به این دلیل در رنگ غالب فضا، از سفید خالص استفاده شده است تا بتواند تسکین‌دهنده باشد.

در بدو ورود مراجعه‌کننده، خطوط صاف جداره‌ها، توجه را به خود جلب نموده و در ادامه با سیر مواج‌گونه، سیالیت فضا را به ارمغان آورده، به فضا روح بخشیده و ارتباط هماهنگ و یکپارچه‌ای بین دیواره‌ها، قفسه‌ها، نشیمن‌ها و کانتر و سایر اجزا به وجود می‌آورد. تغییر پوسته‌ی این منحنی‌ها، که گاه به صورت چفتی نشسته بر دیواره و گاه به صورت جدا شده از بدنه رخ می‌نماید، در هر دید از فضا، مخاطب را با ترکیب بصری جدیدی مواجه می‌کند. این حرکت نرم پوسته بر روی کنج‌ها، لبه‌های تیز و عناصر ناهمگون با مخفی کردن آنها، به یکپارچگی فضا افزوده است و در برخی قسمت‌ها بسیاری از عناصر کاربردی مانند آبسردکن، کانتر منشی و قفسه‌های نصب شده بر جداره‌ها را به نرمی در خود جای داده است.

عناصر نورپردازی نیز با جزئیاتی دقیق اجرا شده است. طراحی جزئیات این عناصر با قابلیت دسترسی آسان، سبب سهولت در تعویض لامپ یا نظافت آنها شده است. به منظور تاکید بر ظرافت و عملکرد دقیق تخصصی که در این مکان انجام می‌گیرد؛ توجه خاص به جزئیات، اتصالات و چفت‌ها در پروژه مورد نظر بوده است. تا ظرافت و جذابیت آن یادآور ظرافت هنر دندانپزشک باشد.

معماری معاصر ایران: درمانی

_______________________________________

نام پروژه/ عملکرد: کلینیک دندانپزشکی پاستور
شرکت / دفتر طراحی: دفتر معماری ایون
معمار اصلی: بهزاد سُروری‌فر
همکاران طراحی: رضا ملکی، راضیه بخشی، ساره چاوشیانی، فریبا کریمی
اجرا / تیم نظارت بر اجرا: دفتر معماری ایون
نوع تاسیسات/ نوع سازه: سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی/ اسکلت فلزی
آدرس پروژه: همدان، خیابان پاستور، مجتمع پاستور، طبقه سوم، واحدهای 9 و 10
مساحت: 91 مترمربع
کارفرما: محمدرضا جمال پور
تاریخ طراحی: تابستان 1397
تاریخ شروع/ پایان اجرا: فروردین 1398/ مرداد 1399
عکاسی پروژه: محمد حسن اتفاق mhettefagh@
ایمیل:     be.sorourifar@yahoo.com
اینستاگرام:  even.architects@

مدارک فنی