کافه IVY

ندا میرانی

ايده و توسعه‌ی طراحی
هدف این پروژه بازسازی فروشگاهی در جنب خیابان و تغییر کاربری آن به کافه بود. آنچه که در این پروژه به عنوان خواسته مطرح شد، معیارهایی همچون صرفه‌ی اقتصادی، سریع‌الاجرا بودن طرح و همچنین نوآوری به جهت خلق فضایی متمایز در شهر بود. فراهم‌کردن تمامی این موارد چالش مهمی را رقم زد. برای حل چالش سوالی که به ذهن ما آمد این بود که: داشته‌های ما در این منطقه چیست؟ داشته‌هایی که هم بتواند به این خواسته‌ها پاسخ دهد و هم جذابیت‌های طراحی را ارتقا بخشد. بدین منظور نیاز به شناخت متریالی حس شد که به تنهایی بتواند ساختار کلی پروژه را شکل دهد و در اجزا و مبلمان فضا نیز نقش مهمی ایفا کند. با این کار تعدد متریال از پروژه حذف و به جای آن تمرکز به سمت خلق عملکرد‌های متنوع با به کارگیری یک متریال متمایل می‌شود. بنابراین چند فاکتور مهم می‌بایست در این انتخاب در نظر گرفته می‌شد، مانند:
1- فراوانی (از این جهت که در تعداد بالا به جهت سطح زیاد پوشش‌دهی موجود باشد.) 2- اقتصادی بودن (که سطح کلی هزینه‌ها با انتخاب آن برای پروژه به صرفه باشد.) 3- ساختارمند بودن (از این جهت که به عنوان یک مدول در طراحی عمل کند) و در مجموع همه‌ی این موارد نیز، نوع استفاده از آن متفاوت باشد.
این پروژه در شمال کشور و در شهر تنکابن واقع شده است. در منطقه‌ی مازندران کارگاه‌ها و کارخانه‌های بلوک‌زنی فراوانی وجود دارد. همین مسئله باعث شد تا بلوک سیمانی به دلیل فراوانی، قیمت مناسب، مدولار بودن و بافت خالص آن انتخاب شود. نحوه‌ی چیدمان متفاوت بلوک‌ها نیز می‌تواند در ایجاد عملکرد‌های گوناگون کمک فراوانی به طرح کند.
متریالی با بافتی متفاوت و رنگی خنثی همانند بلوک، نیاز به مکملی معکوس خود دارد. انتخاب یک بافت گیاهی در کنار آن علاوه بر ایجاد یک تاچ رنگی، بسیار به سرزندگی فضا نیز کمک می‌کند. لذا با توجه به شرایط فضاهای داخلی، گیاهی به نام آیوی انتخاب شد.

معماری داخلی: رستوران

_______________________________________

نام پروژه-عملکرد: کافه IVY-کافه
معمار اصلی: ندا میرانی
همکار طراحی: محمدرضا کهزادی

اجرا: ندا میرانی

همکار اجرا: میلاد عابدینی

تاسیسات الکتریکی: سجاد اشکوری
تاسیسات مکانیکی: حسن حسن‌نژاد

نقاش: رامین مقدم

اجرای چیدمان بلوک: میرحسین خلیلی گنجگاه
اجرای جزییات فلزی: محمد ملائی، بهنام ملائی

نقاشی‌ دیواری: مهدیس ملکوتی
آدرس پروژه: مازندران، تنکابن، بلوار کریم آباد، جنب مبلمان بهرامی

مساحت زیربنا: 80 متر‌مربع
تاریخ شروع و پایان ساخت: اسفند 1398-خرداد 1399

کارفرمایان: فریبا محمدی، شعله توفیقی
عکاس: دید استودیو

ن

مدارک فنی