پروژه اداری مکعب آبی اثر مهیار جمشیدی

پروژه اداری مکعب آبی

این پروژه مشکلات متفاوتی همچون ارتفاع کم سقف، عدم دریافت نور مناسب از نورگیر‌ها، وجود واحد در تراز زیر همکف، سایه‌اندازی ساختمان‌های مقابل آن، محصور بودن حیاط، تناسبات طولی در پلان که باعث می‌شد میزان نورگیری واحد کاسته شود و آن‌ را مشابه با راهروای طویل و غیر مفید سازد.

کاربری پروژه با توجه به خواست کارفرما فضای اداری چند عملکردی در نظر گرفته‌ شد و با توجه به زمینه فعالیت انتشارات، برنامه فضا‌های مورد نیاز مشخص گردید که شامل فضاهایی برای فروش محصولات انتشارات، گفتمان پیرامون آن‌ها، اتاق مدیریت و جلسات و  همچنین فضاهای سرویس‌دهنده می‌شدند.

با در نظر داشتن تناسب طولی غالب پروژه فضای مفصلی نیاز بود تا افراد را از بخش اول (فضای فروش محصولات) به بخش دوم (اتاق مدیریت و گالری ( که عملکردی جدید برای مجموعه بود)) منتقل کند. این فضا با رسیدن به تناسبات مناسب توانست قابلیت یک فضای چند عملکردی را داشته باشد و عملکرد‌هایی مانند نقد فیلم، گفتمان، برگزاری جشن امضای کتاب و غیره را در خود جای دهد و به سوژه‌ای جذاب و متنوع برای کاربران این مجموعه تبدیل شود.

به علت نقش بسیار مهمی که این فضا در این مجموعه ایفا می‌کرد تصمیم برآن شد تا با تغییر در متریال و رنگ ( با توجه به نماد بصری انتشارات، استفاده از رنگ آبی کبالت با کد رنگی: 37،64،143 ) به آن هویتی شاخص‌تر از مابقی فضا‌های پروژه ببخشیم و این فضا را باکس آبی بنامیم.

برای رسیدن به تناسب مطلوب در این فضا نیاز به تخریب جداره‌های سرویس بهداشتی، آشپزخانه و اتاق مدیریت وضع موجود بود تا با عمق‌نمایی در این فضا ساختار خطی پلان را بشکنیم. در طی این تخریب، ستون و لوله‌ آب باران اصلی ساختمان در داخل باکس آبی نمایان گردید. این اتفاق باعث شد تا ما برآن شویم که از این عنصر به عنوان یک المان مونومنتال دارای هویت بصری خاص، برخاسته از خود بنا بهره ببریم، نمایان و واقعی!

چفت‌های فلزی طراحی شده در کف تعریف کننده تناسبات پروژه هستند که تا حیاط امتداد پیدا کرده‌اند تا آن‌را به بخش فضای دیداری محوطه داخلی تبدیل کنند. همچنین به جهت وجود حیاط واحد پایین دست و مالک یکسان این دو حیاط را با پله‌ای کوتاه و سبک به هم مرتبط کردیم تا علاوه بر دستیابی به حیاطی مشترک در دو تراز، نور پنجره طبقه پایین نیز تأمین گردد.

معماری معاصر ایران: اداری

_______________________________________

نام پروژه: مکعب آبی
عملکرد: اداری
دفتر طراحی: درک فضا
معمار اصلی: مهیار جمشیدی
همکاران طراحی: تینا الفیده فرد، نوشین بوستانی، بهاره پزشگی، فاطمه حسنلو، حانیه دانشور
مجری: دفتر طراحی درک فضا
نورپردازی: مهیار جمشیدی
سرپرست گرافیک محیطی: مازیار جمشیدی
نوع سازه: اسکلت فلزی
نوع تاسیسات: پکیج، کولرگازی
آدرس پروژه: خیابان بهار، خیابان طبا
مساحت زیربنا: 75 مترمربع
کارفرما: بخش خصوصی
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1399
عکاس پروژه: محمدحسین حمزه‌لویی
وبسایت: www.darkefaza.com
ایمیل: darkefaza@gmail.com
اینستاگرام: darkefaza@

مدارک فنی