پروژه‌ی دیدار، اثر بهزاد حیدری، شیرین صمدیان

پروژه‌ی دیدار، جزو 10 طرح برتر سومین رقابت معماری نکسا
در منطقه سعادت آباد، تراکم ساختمانی و جمعیتی بالا، بافت اجتماعی ناهمگن، نوع ساخت و سازهای جدید و عدم طراحی مناسب، حس تعلق و حس امنیت ساکنین را تحت تاثیر قرار داده است. اکنون به دلیل ناپایداری‌های محیطی و موضوعات پاندمیک، اهمیت خانه برای انسان پر رنگتر شده است. فضای خانه امروز نه تنها فضای آسودن، بلکه فضای کار، آموزش، تفریح، ورزش و ارتباطات اجتماعی نیز هست تا ضامن سلامت فیزیکی و روحی ساکنین خود باشد.
توده‌ی اصلی بنا به دو بخش کلی تقسیم شده است که همانند دو پیکر به دیدار یکدیگر آمده‌اند. گشایش مرکزی امکان ایجاد سیالیت بصری و حرکتی در سایت را فراهم می‌کند و مانند یک فضای همگانی شهری در مقیاس خرد ایفای نقش می‌کند. قرارگیری فضاهای همگانی در مسیر دسترسی‌ها و نظارت مداوم، سبب تقویت سرزندگی و امنیت آنها می‌شود.
انعطاف‌پذیری در طراحی داخلی واحدها و جزئیات و مبلمان فضاهای همگانی امکان استفاده‌ی فضا برای مقاصد مختلف را فراهم می‌کند. ارائه‌ی فضای نیم باز خصوصی و عمومی و کاربری‌های متنوع مانند فضاهای تفریحی و ورزشی، خدماتی، اداری و کاشت محصولات ارگانیک، تاکیدی است بر میزان اهمیت راحتی زندگی ساکنین. پیش‌بینی امکان استفاده از انرژی‌های پایدار و سیستم‌های بازیافت آب خاکستری و کاشت محصولات ارگانیک در راستای احترام به محیط زیست صورت گرفته است.
در نگاهی دیگر، ساختمان مسکونی دیدار تعریفی است از یک شهر کوچک که خانه، محل کار، تفریح و گذران اوقات فراغت و ارتباط با طبیعت و هم نوع را برای شهروندان یا همان ساکنین خود فراهم می‌کند.

معماری معاصر جهان: فرهنگی

_______________________________________

نام طراح اصلی: بهزاد حیدری، شیرین صمدیان

دفتر-شرکت:دفتر طرح و معماری پرگار

نام گروه طراحی: میلاد حسن زاده، شیما خوش پسند، مریم مسندی، نجمه اعتمادی، الینا وزین فرد

گروه سازه: آقای دکتر صدیقی

گروه تاسیسات مکانیکی: آقای مهندس محمدی

گرافیک: امید طاهری، لیلا عزیزی، بابک بهنوا

انیمیشن: بهنام برزگر