پروژه‌ی حیات، اثر مهدی کامبوزیا

پروژه‌ی حیات

مجموعه ای برای زندگی، حیات…
امروز مفهوم سکونت تغییر کرده، نیاز ما فرای یک مجموعه‌ی مسکونی است، مجموعه‌ ایست برای زندگی. مجموعه‌ای که تمامی خدمات و تسهیلات ضروری برای بهزیستی خانواده و حتی درآمد را فراهم می‌سازد. تغییرات اخیر از عواقب بیماری کرونا تا افزایش چند برابری قیمت‌ها تا پیشرفت تکنولوژی در ورود به روابط اجتماعی ما، همه‌ی این‌ها شروع عصر جدیدی را به ما گوشزد می‌کند. دورانی که شاید کسب و کار و سکونت با یکدیگر ادغام شود و مجموعه‌ی ما تمامی فعالیت‌های زندگی افراد را در بر گیرد نه صرفا سکونت که شاید خانه کانون این مجموعه باشد ….
با این نگاه پروژه پیش رفت…
با بالا رفتن ارتفاع، طبقات پروژه شفاف‌تر می‌شوند، به طوری که پروژه تا ارتفاع همسایگی‌ها به صورت واحدهای Flat طراحی شده و پس از عبور از خط آسمان ساختمان‌های مجاور به واحد‌های Duplex با کف‌های منقطع تبدیل می‌گردد. در این پروژه با محو کردن خط آسمان، سعی بر ایجاد کیفیت مطلوب و متنوع برای ساکنان و تناسب و همخوانی برای همسایگی‌ها شده است.
آنچه در پروژه دیده شده است:
1-ایجاد باغ‌های معلق سبز در پروژه.
2-جانمایی مناسب سطح اشغال پروژه که باعث نورگیری اکثر واحدها از جنوب شده است.
3-ایجاد شکاف جهت تقسیم‌بندی پروژه و متناسب کردن مقیاس پروژه با همسایگی‌های شمالی و کیفیت نورگیری مناسب.
4-ایجاد بام‌های مجزا برای ایجاد فواصل اجتماعی مناسب.
5-علاوه بر طراحی ماهیت‌های متنوع فضایی بهترین راه‌حل طراحی اپلیکیشن ایست برای ایجاد شبکه‌ی اجتماعی در پروژه که از امنیت پروژه تا رزرو فضا‌های تفریح و مجموعه‌ی کار و  پرداخت شارژ ها و … را کنترل کند. که این امر بار زیادی را از ایجاد روابط نزدیک منجر به انتقال احتمالی ویروس کرونا می‌کاهد و همچنین باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

معماری معاصر جهان: مسکونی

_______________________________________

طراح اصلی: مهدی کامبوزیا

دفتر-شرکت: استودیو معماری کات (شرکت معماری کنار ایده، اوج طرح)

همکاران طراحی: هلنا قنبری

گروه سازه: بهرنگ بنی آدم

گروه تاسیسات مکانیکی: استودیوی معماری کات

گروه تاسیسات الکتریکی: استودیوی معماری کات

گرافیک: استودیوی معماری کات

انیمیشن: میثم تقی‌زاده