برنده­‌ی جایزه­‌ی اوّل در بخش طرّاحی و معماری داخلی فضاهای مسکونی
پروژه­‌ی بازسازی: «خانه­‌ی سفید»
روجا شَت­‌یافته

این پروژه بازسازی یک سوئیت در طبقه‌­ی دوّم ویلایی در بندر انزلی، دهکده‌­ی ساحلی می­‌باشد. زیربنای سوئیت حدود 100 متر مربّع و قدمت آن حدود 18 سال بود؛ با وجود این سیستم‌های تأسیساتی، فضاهای داخلی و نیز نماهای خارجی در وضعیت مناسبی قرار داشتند و كارفرما نیز، به‌­دلیل هزینه‌­ی بالای آن، تمایلی به اعمال تغییرات روی آن‌ها نداشت. در واقع هدف کارفرما از تعریف این پروژه تغییر در فضاهای موجود با حفظ المان‌های معماری ساختمان به‌­طور خاص کف­‌سازی چوبی زیبا و دیوارهای سفید و یکدست مجموعه بود.
آپارتمانی با فضاهای قابل تغییر مورد نظر کارفرما بود، یعنی اتاق نشیمنی که بتواند به­‌صورت فضاهایی چندمنظوره مورد استفاده قرار گیرد: ایده­‌ی اصلی طرّاحی داخلی بر مبنای همین موضوع شکل گرفت؛ فضاهای ثابت و یکدست به رنگ سفید در تضاد با پانل‌هایی به رنگ‌های اصلی قرار می­‌گیرند و امكان اعمال تغییرات در فضاها را در هر زمان كه بخواهیم فراهم می­‌سازد؛ علاوه بر آن مبلمان به رنگ سفید پیشنهادی پویایی این پانل‌های متحرّك را در مقابل زمینه‌­ی سفید بیشتر نمایان می‌­سازد.
ایده­‌ی فُرمال طرّاحی نماهای داخلی از كارهای آبستره‌­ی موندریان گرفته شد. عناصر نقّاشی ــ خطوط و رنگ‌های اصلی ــ در تعامل و رابطه‌­ای پویا با یكدیگر. تغییر حالت شبكه‌­های خالص و خطّی روی زمینه­‌ی سفید به نوعی اكسپرسیون در قالب فُرم و رنگ. این مبلمان و پارتیشن‌ها به­‌نوعی وظیفه­‌ی اعمال تقسیمات فضایی را بر عهده می­‌گیرند. به این ترتیب مبلمان از عنصری ثابت نسبت به فضا به عنصری پویا و قابل تغییر تبدیل می­‌شود. این پانل‌ها در اتاق خواب و آشپزخانه و نشیمن قرار داده شده‌­اند و به‌­نوعی بخشی از مبلمان فضاهای داخلی هستند. درِ اتاق خواب و نشیمن به شکل کُمُدی سفیدرنگ که جدار داخلی­‌اش ام­‌دی­‌اف به رنگ‌های اصلی (زرد و قرمز و آبی) است.
محلّ دیگر دیوار موجود بین نشیمن و آشپزخانه است که با تعدادی پانل رنگی جایگزین می­‌شود و به این ترتیب تبدیل به عنصر جداکننده­‌ی پرده‌­ای­‌شکلی می­‌شود که امکان ارتباط نشیمن با آشپزخانه و روشن شدن فضای نشیمن توسّط پنجره‌­ی آشپزخانه را فراهم می­‌سازد.

نام پروژه: پروژه­‌ی بازسازی: «خانه‌­ی سفید»
كارفرما: آقای آریس
طرّاح: روجا شت‌­یافته
مجری: نوید فیروز
محلّ اجرا: بندر انزلی، دهكده‌­ی ساحلی
زیربنا: 100 متر مربّع

دفتر معماری روجا شت‌­یافته
تلفن: 82447612
www.rojashatyafteh.com
vitruvio_18@yahoo.com

مدارک فنی