ویلا 3S
طراحی از شرکت معماران لاو و اوربانیزم
گراتس گایدورف، اتریش

Villa 3S
Designed by LOVE architects & Urbanism
Graz Geidorf, Austria

معماری معاصر جهان: ویلایی

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

پروژه‌ی ویلا 3S در زمینی وسیع در شهر گراتس گایدورف بنا شده و با وجود آنکه کارفرما بودجه‌ی قابل توجهی برای آن در نظر گرفته بود و قصد ساخت خانه‌ی بسیار بزرگی را داشت، اما مساحتی که اجازه‌ی ساخت به آن داده شد بسیار کوچک‌تر از چیزی بود که تصور می‌شد. توصیف خانه، ابراز مجموعه‌ای از تناقض‌هاست: ساده و هم پیچیده، واضح و هم بازیگوشانه، کوچک و هم بزرگ، نامتعارف و بی‌نظیر و هم قابل سکونت برای زندگی روزمره. با اینکه معماری و طراحی داخلی این خانه، از سایر بناهای مسکونی متفاوت است اما برعکس آنچه که ممکن است به نظر برسد، زندگی در آن بسیار راحت و با آسایش همراه است. یکی از ایده‌های اصلی دخالت دادن محیط در طرح بود. مرز بین خانه و باغ تا جای ممکن سیال و منطعف ساخته شد، بدین منظور که زندگی داخلی را به سوی فضای بیرونی گسترش دهند. تا حد ممکن، مرزهای بین داخل و خارج گُنگ و نامشخص طراحی و عوامل تفکیک فضایی، از بین متريال‌های شفاف و غیر صُلب انتخاب گردید. دیوارهای شیشه‌ای به درهای کشویی بزرگ تجهیز شدند. تراس‌ها تا داخل خانه کشیده شده و محدوده‌های مسقف، مرزها را گنگ نمودند.
از محل نشیمن تراس جنوبی، یک تا خوردگی در بالای دیوارهای بیرونی آغاز می‌شود که تا روی سقف ادامه پیدا کرده و سازه‌ی ساختمان را در پوشش خود می‌گیرد و بدین طریق سقفی را شکل می‌دهد که از لحاظ فرمیک، با سقف‌های رایج متفاوت است. این تاخوردگی از نظر فضایی، محدوده‌های مختلفی را به‌وجود می‌آورد که هیجان بیشتری به مجموعه می‌دهد. در پیِ فضا و پرسپکتیوی که بدین طریق حاصل شده، خانه از زوایای مختلف، متفاوت به نظر می‌رسد. ارتفاع سقف اتاق‌های داخلی که گاهی به چهار متر هم می‌رسد باعث می‌شود که خانه بسیار بزرگتر از اندازه‌ی واقعیِ خود به نظر برسد. طراحی داخلی و چیدمان خانه حول یک هسته‌ی مرکزی که شامل فضای آشپزی، غذاخوری و نشیمن می‌شود، شکل گرفته ا‌ست. درهایی بزرگ و کشویی در بین اتاق‌ها و فضاهای داخلی نصب شده و ارتباط بین آنها و حریم لازم در هریک را فراهم می‌آورد که در صورت بسته شدن هریک از این درها، هر اتاق، از دید مخفی شده اما همچنان از طرف دیگر، دسترسی خود به فضای بیرونی را دارد؛ حتی حمام هم تراس نیمه‌شفافی دارد که با درهای تاشوی عریض، قابل تبدیل شدن به یک اتاق داخلی‌ست. مصالح اصلی خانه، آجر و دیوارها و سقف از جنس بتون هستند. این سقف که همچون یک منبع ذخیره‌ی گرمایی عمل می‌کند و هوای مطبوعی برای داخل خانه فراهم می‌کند، از بیرون، با چوب پوشیده شده و همچون سایبان و محافظی برای تمام خانه است که تراس و سقف را، از نظر بصری در یک کل منسجم جای می‌دهد.

Source: I. Housing. Korea: Archiworld publication, 2011, pp.36 -39, “Villa 3S”.

شهـرک اکباتـان معماری از فریدون آذری و جوردَن گروزِن از دفتر معماری گروزِن سَمتون تهران، ایران، 1354