ویلا حیات در حیاط اثر محمدتقی باقری

حیات در حیاط

سایت پروژه‌ی ویلای حیات در حیاطی با ابعاد 16*75 متر، در اراضی وکیل‌آباد مشهد قرار گرفته است. از مهم‌ترین اولویت‌های طراحی در این پروژه می‌توان امتداد دید بین فضای بیرون و درون با ایجاد عمق میدان و سازماندهی لایه لایه فضاها را نام برد. همچنین سیرکولاسیون حرکتی داخل سایت بر اساس دسترسی سریع و مستقیم به حیاط خصوصی و استخر در فضای داخلی نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بوده است.
از طرفی، کشیدگی سایت پروژه، ضرورت وجود یک حیاط کوچک‌تر در میانه‌ی توده‌ی بنا را ایجاد نمود. این حیاط خصوصی، امکان منظر محدود برای خواب اصلی پروژه و فضای ورزش را فراهم کرد. دید حداکثری به بیرون و درون سایت نیز با ایجاد دو تراس در مجاورت حیاط خصوصی و نمای اصلی ساختمان فراهم شده است. این ویلا فضاهای متعددی مانند سینما، استخر سرپوشیده، 5 اتاق‌خواب با دید و منظر مناسب و فضای ورزشی را در خود جای داده است. پذیرایی بزرگ همچون فصل مشترک فضاها، به عنوان واسطی بین تراس و راهرو متصل به حیاط پشتی عمل می­­‌کند.
ایجاد کیفیت فضایی با بهره‌گیری از شفافیت، امتداد دید، پویایی در فضا و تخلخل در کالبد بنا منجر به احساس سرزندگی و نشاط و تقویت ایده‌ی اصلی یا به عبارتی “حیات در حیاط” شده است.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه-عملکرد: حیات در حیاط، ویلا
شرکت-دفتر طراحی: دفتر معماری محمدتقی باقری و همکاران
معمار اصلی: محمد تقی باقری
همکاران پروژه: محمد جواد موحد، سمانه علیپور
طراحی و دکوراسیون داخلی: محمد تقی باقری
کارفرما: فرید رحیمیانَ
مجری: حامد آرقند
نورپردازی: احمد تقی زاده
سیستم تهویه مطبوع، نوع سازه: مینی چیلر، فلزی با دیوار برشی
آدرس پروژه: مشهد، اراضی وکیل آباد
مساحت کل-زیربنا: 1400 متر مربع، 350 متر مربع
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1400-1399
وبسایت: ArchBMT.com
ایمیل:
 info@archbmt.com

مدارک فنی