ویلا ی پدری، اثر مسعود فرجیان

روستای آجین دوجین از توابع استان البرز است که با موقعیت ویژه‌ی اقلیمی خود یکی از بکرترین و زیباترین مناظر این منطقه را دارا می‌باشد. ویلای پدری در زمینی به مساحت 4700 متر‌مربع و زیربنای 460 متر‌مربع بنا شده است. در این پروژه، مسئله‌ی طراحی ویلا را باید بر‌اساس خواسته‌های کارفرما به صورتی حل می‌کردیم که ایده‌پردازی اصلی کم‌رنگ نشود و در ضمن، خواسته‌های کارفرما نیز رعایت گردد. کارفرما بر چند مسئله تأکید داشت:
1. فضاهای عمومی و اصلی از منظره‌ای که ارتفاع طبیعی زمین در اختیارمان گذاشته بود‌، بهره ببرند.
2. تأکید بر اجرای سقف شیروانی
3. کاربردی بودن فضاهای داخلی بدون هیچگونه تجمل‌گرایی
4. رعایت سادگی در پوسته‌ی نما
5. خلاقیت در استفاده از متریال داخلی و خارجی
رعایت این اصول و ایده‌پردازی‌های ابتدایی و همچنین اقلیم پروژه، ما را به سمت طراحی ویلایی کشاند که خود را در دل کوه‌ها و صخره‌های روستا حل کرده و در کلام راحت‌تر، ما به دنبال یک معماری کوهستانی پایدار بودیم. استفاده از بتن و سنگ ورقه‌ای همرنگ بافت کوه‌های اطراف، ما را به ایده‌ی اصلی نزدیک‌تر کرد و استفاده از سقف شیروانی چهار‌طرفه با ورق سیاه، خاطره‌ی معماری‌های کوهستانی را که بی‌ارتباط با پروژه نبود، برای ما زنده نگه داشت.
المان دکوراتیو بتن اکسپوز که از قسمت شمالی ساختمان خود را از دل کوه بیرون کشیده و پل ورودی ویلا هم به آن متصل است، خود را به داخل ویلا رسانده و از قسمت جنوبی به شکل یک پایه بر زمین نشسته تا همانند یک سرباز که جلوی مافوق خود یک دست را به زمین می‌زند و سر خم می‌کند، نشانه‌ی احترام بشر به طبیعت باشد. همچنین، وجود این دیوار بتنی یکپارچه، حس قدرت و مدرنیته را القا می‌کند. کوشک سنگی که در قسمت شمالی ویلا با یک شیروانی چهار‌طرفه جدا از سقف اصلی اجرا شده، تداعی‌گر معماری کوهستانی می‌باشد که در هماهنگی کامل با محیط طبیعی اطراف خود است و زیبایی خاصی به ساختمان می‌بخشد. استفاده از ورق آهن اکسپوز در طراحی درب ورودی ساختمان و باکس رختکن ورودی اصلی که از دل شمال‌غربی دیوار بتنی به صورت معلق خود را بیرون کشیده، از دیگر المان‌های دکوراتیو طراحی نمای این پروژه می‌باشد.
در طراحی فضاهای داخلی، خواسته‌های کارفرما با استفاده از متریال‌های نما به واقعیت پیوست و در مکان‌هایی مانند محوطه‌ی استخر و کرسی خانه با استفاده از سرامیک های دست ساز طراحی شده برای پروژه سعی کردیم گرمای ویژه و هماهنگ با پروژه را به کارفرما هدیه دهیم. پروژه‌ی ویلای پدری در منطقه‌ی کوهستانی و با رعایت اصول معماری کوهستانی و همچنین پایبند بودن بر حفظ ارزش‌های معماری اقلیمی منطقه و با خلاقیت و نوآوری گروه طراحی، بر زمین جا خوش کرده و امروز از ساخت چنین بنایی خرسندیم.

معماری معاصر ایران :مسکونی

_________________________________             

نام پروژه/ عملکرد: ویلا پدری، مسکونی
شرکت/ دفتر طراحی: گروه مهندسین فرنيا
معمار اصلی: مسعود فرجيان
همکاران طراحی: حسین محمودی، نازنین ساعدی
طراحی و دکوراسیون داخلی: مسعود فرجيان، نازنین ساعدی
نوع تأسیسات/ نوع سازه: گرمايش كف و اسپليت مركزی، فلزی
آدرس پروژه: البرز، روستای آجین دوجین
مساحت/ زیربنا: 4700 متر مربع، 460 متر مربع
کارفرما: مصطفی فرجيان
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1396-1393
عکاسی پروژه: رضا صوفی
ایمیل: far.nia.group@gmail.com

این پروژه اثری است از مهندس مسعود فرجیان
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!