ویلای 174، اثر محمد مهدی سعیدی

ویلای شماره ی 174، در شهرک خزرشهر در حاشیه‌ی شمالی ایران، با آب‌وهوایی معتدل قرار دارد. شهرک خزرشهر در شهر ساحلی بابلسر، در دو بخش خزرشهر شمالی و خزرشهر جنوبی در دو طرف کمربندی اصلی شهر جانمایی شده است. موقعیت قرارگیری ویلای 174 در خزرشهر جنوبی می‌باشد. شهرک دارای شبکه‌بندی شطرنجی منظمی است و ضوابط مختص به خود را دارد. جانمایی هر بلوک ساختمانی در زمین توسط قوانین ساخت‌وساز شهرک مشخص شده است و حداکثر ارتفاع مجاز هر ویلا ۹ متر می‌باشد. مصالح نما نیز طبق ضوابط شهرک، سیمان و چوب در نظر گرفته ‌شده‌ است و مرز جدا کننده‌ی بلوک‌های شهرک هم نمی‌بایست از مصالح بنایی باشند.
کارفرمای ویلای 174، زوجی میانسال همراه با سه فرزند پسر هستند. انتظار کارفرما از محیط سکونت‌اش، برخورداری از محیطی پر نور و روشن و حتی المکان فضایی یکپارچه در طبقه ی همکف بود. پس از تعامل با طراح، کارفرما پذیرفت تا در فضای ویلا با جزئیاتی متفاوت از تجربه ی منزل شخصی خود مواجه گردد. فضاهای مورد نیاز در طبقه‌ی همکف شامل ورودی، نشیمن، اتاق تلویزیون، آشپزخانه و اتاق مادربزرگ خانواده می‌شود. در طبقه‌ی اول نیز، اتاق خواب مستر و اتاق‌های فرزندان به همراه یک pantry و نشیمن کوچک تعبیه شده است. تراس اصلی ساختمان در این طبقه‌ در ضلع شمال قرار گرفته که از اتاق‌های خواب و نشیمن قابل دسترسی هستند. موقعیت تراس با توجه به جهت وزش نسیم دریا جانمایی شده ‌است. اتاق خواب مستر اصلی از شمال تا جنوب گسترش یافته و فضایی پر نور با امکان تهویه و کوران طبیعی، ایجاد کرده است.
کانسپت اصلی طراحی، داشتن فضایی پر نور با امکان تهویه طبیعی می‌باشد که با ایجاد یک حجم شفاف و قراردادن بازشوها در دو جبهه‌ی شمالی و جنوبی، همچنین تعبیه‌ی تراس خطی در جبهه‌ی شمالی، این هدف ممکن شده ‌است. به ‌صورت کلی در طراحی فضا، جداره‌ها، کف و سقف تلاش شده تا فضای درون و بیرون به ‌صورت یکپارچه در امتداد هم قرار گیرند و تنها توسط دیوار‌های شیشه‌ای از یکدیگر مجزا شوند. در راستای گسترش فضای باز به درون فضای بسته، در کنج‌ها از پنجره‌های اِل شکل استفاده شده تا شفافیت فضا به حداکثر ممکن برسد. برخلاف سایر ساختمان‌های منطقه که به دلیل داشتن شیروانی حجم سقف با احساس سنگینی بر بنا حکمرانی می‌کند، در طراحی سقف، صفحات نازکی به کار گرفته ‌شده است که با شکست و ایجاد اختلاف سطح نه تنها شیب‌بندی بام را در خود پنهان می‌نماید، بلکه بر حس سبکی سقف تاکید می‌ورزد. در این راستا، در برخی نقاط پنجره‌های باریک و کشیده در محل اتصال سقف به دیوار ایجاد شده ‌است. برای مقابله با رطوبت بالای منطقه، ساختمان روی کرسی چینی قرارگرفته و دور تا دور ساختمان سایبان‌هایی برای مقابله با بارش شدید تعبیه شده است. در قسمت تراس شمالی هم سایبان‌هایی از جنس ورق، جهت کنترل بارش و آفتاب طراحی شده‌اند تا استفاده از تراس را در تمام فصول سال ممکن سازند.

معماری معاصر ایران :مسکونی، ویلایی

_______________________________________            

نام پروژه ـ عملکرد: ویلای 174، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: دفتر معماری سدروس
معمار اصلی: محمد مهدی سعیدی
همکاران طراحی: دنیا فرقانی، معصومه مهرابی
طراحی و دکوراسیون داخلی: محمد مهدی سعیدی، دنیا فرقانی
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: VRF و موتورخانه ی مرکزی، اسکلت بتنی
آدرس پروژه: بابلسر، شهرک خزرشهر جنوبی، نرگس 2، ویلای 174
مساحت کل ـ زیربنا: 1000 متر‌مربع، 500 متر‌مربع
کارفرما: بابک پیربابایی
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1398  -   1396
عکاسی پروژه: دید استودیو
وب سایت: www.Cedrus-architects.com
ایمیل: Cedrus.architecture.group@gmail.com

این پروژه اثری است از مهندس محمد مهدی سعیدی
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!