ویلای چای باغ اثر رضا مفاخر

انسان اساسی‌ترین جزء طبیعت است و پاسخ لحظه به لحظه‌ی بنا است که به انسان زیبایی می‌بخشد. چه می‌شود اگر خواسته‌ی او بهره‌مندی از زیبایی طبیعت باشد به گونه‌ای که حریم شخصی‌اش هم حفظ شود؟
چه می‌شود که از حصارهای سنتی فاصله بگیریم، قدمی به عقب برداریم و برای یافتن پرسپکتیو گسترده‌تر برای ناظر، حصار را در خود بنا حل کنیم. آن گونه که حاضر در بنا، ناخودآگاه خود را، در دل فضاهای عمومی می‌یابد. قسمت اساسی موضوع طراحی، خواسته‌های انسان است برای تجربه‌ای جدید در زندگی. ایجاد حائلی میان فضاهای خصوصی تا فضاهای عمومی و صد البته فضایی در میان آن برای تعامل، گفت و گو و بیان آنچه لازم است.
در “ویلای چای باغ” کادرها و نماها می‌رقصند و گویی مرز بی‌مرزی میان خود و سایت را چو اغواگری شیرین سخن به نظاره می‌نشیند. دیوارها سر بلند می‌کنند و پنجره‌ها و درها رو به تجلی طبیعت در این سایت باز می‌شوند. برکه در انتهای سایت خودنمایی می‌کند و شکل و جهت‌گیری بنا به گونه‌ای سامان یافته است که از تمام جهات قابل مشاهده باشد. می‌توان چای باغ را به دو بخش تقسیم کرد. دو ساختمان به ظاهر جدا از هم که با منظره‌ای تمام قد رو به سایت که هر ثانیه‌ی حضور در آن آغازگر گفت و گویی میان بنا و بیرون است، فضایی میانی که این دو ساختمان را به هم متصل می‌کند. جایی برای تعامل ساکنان دو ساختمان و استخری که شاید بازنشر پراحساسی باشد از یکی از مهم‌ترین هویت‌های سایت – برکه-.

نام پروژه ـ عملکرد: ویلای چای باغ، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: مهندسین مشاور زما
معمار اصلی: رضا مفاخر
همکاران طراحی: طناز کریمی، شروین اسماعیل‌زاده
همکاران ارائه: شادی اسماعیلی، مریم جبار، هلیا مدائنی، شروین اسماعیل‌زاده
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: مینی چیلر و موتورخانه حرارت مرکزی در کنار
فن کویل، اسکلت بتنی
آدرس پروژه: چای باغ، قائم شهر، مازندران
مساحت کل : 2400 متر مربع
کارفرما: آقای مرادی
تاریخ شروع و پایان ساخت: آبان ماه 1398  -   در دست اجرا
وب سایت: www.xema.co

این پروژه اثری است از مهندس رضا مفاخر
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!