ویلای پاشا

ویلای پاشا، در منطقه ییلاقی پاشا کلا در استان مازندران ، در ارتفاعات سرسبز و جنگلی انبوه با چشم اندازی فوق العاده واقع شده است.

ویلایی در دو طبقه با زیربنای 370 متر مربع ، که با توجه به نیازهای کارفرما طراحی شده است . فضاهای عمومی مانند نشیمن، غذاخوری، آشپزخانه و یک اتاق خواب مهمان در طبقه همکف، و 2 اتاق خواب، نشیمن و جکوزی در طبقه اول پیش بینی شده اند . یک زمین بازی و فضای پارک ماشین ها نیز در محوطه درنظر گرفته شده است.

یکی از اصلی ترین درخواست های کارفرما ،پیش بینی یک  جکوزی در فضائی نیمه باز بود که امکان دسترسی مستقیم از زمین بازی را داشته باشد، که این فضا به صورت مسقف، در جبهه شمالی پروژه، در طبقه اول جانمائی شد، به گونه ای که دارای دید و منظر کوهستان و در مجاورت زمین بازی باشد . دسترسی ها به این جکوزی، از زمین بازی با پله هایی اختصاصی روی نما و از داخل بنا، از طبقه اول تعریف شده است. سقف شکل گرفته روی جکوزی، یک فضای نشیمن روباز را در بام به وجود آورد که دارای دید وسیع کوهستان می باشد.

ترکیب و جانمائی فضاهای روباز و مسقف در حجم باعث ایجاد یک سیرکولاسیون فضایی خاص در آن شده که دسترسی به هر یک از فضاها از نقاط مختلف پروژه از چند طریق امکان پذیر می باشد.

باتوجه به محل قرارگیری پروژه در سایت که اطراف آن پوشیده از درختان و دارای دید و مناظر جنگلی می باشد، و درخواست کارفرما جهت استفاده از مناظر طبیعی پیرامون، طراحی با این رویکرد شکل گرفت که از فضاهای روباز و بام ها نیز جهت انجام برخی فعالیت ها استفاده شود . به همین دلیل سقف ها به صورت مسطح در ترازهای متفاوتی درنظر گرفته شد. در سایر ترازها که سقف ها کاربری ای ندارند ، به صورت شیبدار طراحی شدند.

متریال نمای پروژه، سیمان است که رنگ آن با توجه به رنگ غالب ساختمان های بومی این اقلیم که از مصالح بنایی از جمله خشت و گل بوده اند، انتخاب شده است. همچنین همنشینی این رنگ در فضای سرسبز جنگلی محیط پیرامون باعث ایجاد ترکیب چشم نوازی شده است .

h

مدارک فنی