ویلای مشرف اثر محمدرضا کهزادی

رتبه‌ی نخست بخش مسکونی/ویلا- چهارمین دوسالانه‌ی معماری و شهرسازی ایران

زمانی که پروژه ویلای مشرف به ما معرفی شد مسئله اصلی کارفرما اشراف همسایگان داخل شهرک ویلایی به فضاهای درونی ویلا و لنداسکیپ(و استخر) بود. او خواهان امنیت و امکانات این شهرک ساحلی و خصوصی بود و میخواست از فضاهای داخلی نسبت به فضاهاى خارجى بیرون کاملا شفافیت بصری رعایت شود و به راحتی دید کامل به بیرون داشته باشد و افراد حاضر در نقاط عمومی شهرک دید به داخل نداشته باشند.  ایجاد تیغه های همراستا با جداره مشترک ساختمان با خیابان شهرک این مرز ایجاد و در نقاط مختلف نقش های گوناگونی اعم از دیواره جدا کننده، آبنما، رواق ورودی، جانپناه و.. پیدا کرد.

پروژه علاوه بر جداره های شیشه ای و شفافیت بین فضای بیرون و درون قالب خصوصی خود را هم حفظ کرد. همچون خاصیت معماری برونگرای مسکن در شمال ایران هم ارتباط مناسبی با لند اسکیپ و فضای عمومى شهرک پیدا کرد در صورت صلاحدید ساکنین، و هم میتواند فضای خصوصی خود را به نحو دلخواه داشته باشد. این یعنی ترجمه معماری گذشته این منطقه به زبان امروز و برای کاربر امروزی.

در فضاهای داخلی هم، عناصری چون آشپزخانه شومینه، قاب تلویزیون به شکلی دیزاین شده که با حالت روتین خود متفاوت دیده میشود. به طور مثال آشپزخانه در مرکز طبقه همکف و مابین فضای پذیرایی و حال خصوصی قرار گرفته و از طریق شکاف موجود بین کابینت های پایین و بالا ارتباط بصری بین این فضاها را میسر میکند. یا شومینه در جای خود میچرخد و به راحتی میتوان به هر نقطه ای که نیاز هست چرخانده شود.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: ویلا مشرف

معمار اصلی: محمدرضا کهزادی

دفتر-شرکت طراحی:  mrk office

همکاران طراحی: ندا میرانی، محمد آقاجانی، مرتضی علیمحمدی،حسین آقایی، نرگس سفیدابی، ماهنوش غفاری، سارگل تهرانی، مهرداد باقری، معظمه اشکواریان، صنم کشورپژوه، سپهر صادقی، سوگند شورج

اجرا: سیامک پورزند

منظر: ندا میرانی

کارفرما: علیرضا دارابی

سال اتمام: 2020

آدرس پروژه: ایران، مازندران

عکاسی: دید استودیو، بنیامین جهانشاهی

مدارک فنی