ویلای مایان اثر افشین خسرویان

ویلای مایان

ویلای مایان در کناره‌ی بیرونی سومین روستای توریستی ییلاقی مشهد با قدمت 1800 سال قرار دارد. زمینی با عرصه‌ی 265 مترمربع به عرض 9 متر در زمینی صخره‌ای با شیب تند که ویژگی خاص آن چشم انداز بکر و پیوندش با زمینه است. رابطه‌ی همساز بین حجم و زمینه به گونه‌ای که کمترین تغییر در ریخت (شکل) تاریخی-طبیعی زمینه صورت پذیرد، مهم‌ترین محور اندیشه‌ی طرح برای تیم طراحی بود. در این راستا، مطالعه و شناسایی کامل الگوهای بومی از ریخت‌شناسی بافت روستای تاریخی تا اکولوژی محیط طبیعی کمک شایانی به شکل‌گیری طرح نمود.

با توجه به محدودیت سطح عرصه، توپوگرافی شدید و آب و هوای ییلاقی منطقه، طراحی در برش به عنوان فرایندی برای شکل‌گیری نحوه‌ی رابطه‌ی زمینه و حجم و حل مسایل آن مورد استفاده قرار گرفت. قرار دادن تنها دو حجم ( حجم ورودی-پارکینگ و حجم اقامتی) در دو سطح و برقراری رابطه بین آنها به‌ وسیله‌ی فضای سبز و روف گاردن پاسخ مناسبی به برنامه و منظر و عرصه‌ی باز پروژه داد.

ایوان‌ها نقش کلیدی در کاهش جرم حجم برای تقویت رابطه با زمینه از طریق تامین دید و نور مناسب را بازی می‌کنند. امتداد حیاط سبز، ایوان نسبتا عمیقی را شکل می‌دهد که فضای نشیمن مسقف و همچنین محرمیت نسبی جانبی را جهت استخر تعریف می‌نماید. همچنین ،حیاط طبقه‌ی اول که جهت تامین محرمیتی مناسب از ساختاری باز و بسته شونده از پوشش گیاه بومی منطقه به نام ارغوان، جزو صنایع‌دستی منطقه‌ی طرقبه در مشهد، استفاده شده است. شایان ذکر است که سایه‌ی ناشی از فضای نشمین مسقف و آب استخر که در مسیر نسیم منطقه، از سوی دره، قرار دارد ایجاد پدیده‌ی دودکشی می‌کند که با باز نمودن پنجره‌ی طبقه‌ی بام تاثیر بسیاری در کاهش مصرف انرژی در ایام ییلاق را داراست به گونه‌ای که مصرف انرژی در طبقه‌ی همکف به نزدیک صفر می‌رسد.

بر اساس الگوی ساخت و متریال طبیعی–تاریخی زمینه، اندود پروژه از کاهگل طبیعی منطقه همراه با اندکی خاک آهن‌ دار و آجر صورت گرفته و طبقه‌ی همسانی با زمینه و القای حس منطقه، بو، صمیمیت خاصش را با جزئیات ساده‌ی چوبی و بومی به نما اضافه می‌نماید.جزئیات دیوارکوب‌ها و تزئینات نورپردازی همه با جزئیات بومی و هنرهای دستی منطقه اجرا گردیده است.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه : ویلای مایان
عملکرد : مسکونی
شرکت، مهندسین مشاور / دفتر طراحی: شرکت مهندسین مشاور فراطرح  شرق
معماران اصلی : افشین خسرویان
همکاران طراحی : علی جاوید، فهیمه کریمی
طراحی و معماری  داخلی : مهسا صداقت
کامپیوتر و گرافیک : علی جاوید، فاطمه کریمی،سمیه اسعد
نظارت:وجیهه ابریشمی
سازه : هومن موحد اول
تاسیسات مکانیکی : مهدی پزشکی راد
کارفرما : خانواده معمار
نوع سازه : سازه فلزی – تیرچه کرومیت
نوع تاسیسات : سرمایش (کولر آبی)، گرمایش (سیستم گرمایش از کف)
آدرس پروژه:  روستای مایان مشهد
مساحت زمین : 265 متر مربع
زیربنا : 242 متر مربع
تاریخ شروع و پایان ساخت : 1398-1397
عکاس پروژه: استودیو نیمکت
وبسایت  www.afshin-khosravian.com :
ایمیل  faratarh.arc@gmail.com :
اینستاگرام afshin.khosravian :

مدارک فنی

پنجره خانه اثر افشین خسرویان