ویلای ساباط اثر محمدتقی باقری

ویلای ساباط

ویلای ساباط در دشت ویرانی شاندیز با منظری بکر از کوه‌ها و تپه‌های سرسبز پوشیده از درختان کاج واقع شده است. خواسته‌ی کارفرما، طراحی و ساخت ویلا با الهام از معماری سنتی منطقه‌ی خراسان به ویژه عنصر ساباط، نمای منطبق بر بافت تاریخی منطقه و بهره‌گیری از فضاهایی مانند ایوان، مطبخ و فضای نشیمن برای استراحت و مطالعه بوده است. بدین منظور پوسته‌ی نمای اصلی با هدف بازنمایی ساباط، از ترکیب خط آسمان با دو نیم طاق شکل گرفت.

پس از بررسی نیازها و خواسته‌های کارفرما و تحلیل سایت، ساختار حرکتی در حجم پروژه با هدف بهره‌گیری از منظر عمومی منطقه در ارتفاع 5 متری از سطح زمین شکل گرفته و به منظور استفاده از نمای پنجم ساختمان، با ایجاد شکست‌هایی در بام سعی شده است که مطلوب‌ترین دید به کوه‌های سرسبز اطراف فراهم شود. ایده‌ی ساباط همچنین در فضای داخلی به واسطه‌ی سقف بلند و مقعر، ارتباط بصری بین کتابخانه و پذیرایی را تامین کرده است.

سطوح شفاف وسیع در جداره‌ها و سقف منجر به امتداد دید بین فضای درون (نشیمن) و بیرون (باغ و آسمان آبی) شده است. پنجره‌های نواری در جبهه‌ی شمالی بنا، با ایجاد دید به پشت ویلا، حس امنیت خاطر را در فضای نشیمن و پذیرایی ایجاد می­‌نماید.

معماری معاصر ایران: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه-عملکرد: ساباط، ویلا
شرکت-دفتر طراحی: دفتر معماری محمدتقی باقری و همکاران
معمار اصلی: محمد تقی باقری
همکاران پروژه: محمدجواد موحد، محمد پزشکیان
طراحی و دکوراسیون داخلی: محمد تقی باقری
کارفرما: احمدرضا شرکت
مجری: حامد آرقند
نورپردازی: احمد تقی زاده
سیستم تهویه مطبوع، نوع سازه: داکت اسپیلت، فلزی با دیوار برشی
آدرس پروژه: مشهد، شاندیز، ویرانی
مساحت کل- زیربنا: 1800 مترمربع، 170 مترمربع
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1398-1399
وبسایت: ArchBMT.com
ایمیل:
 info@archbmt.com

مدارک فنی