ویلای باغ گل

اثر امیرحسین تبریزی

این پروژه متعلق به یک زوج میانسال است که تمایل دارند آخر هفت هها را در کنار فرزندان ونوه‌هایشان بگذرانند. خواسته‌ی اولیه‌ی کارفرما ویلایی با پنج اتاق خواب بوده است که شامل اتاق فرزندان و نوه‌ها، مادر و پدر خانواده می‌باشد.
طراحی اولیه‌ی ویلا بر پایه‌ی این باور شکل می‌گیرد که خانه بخش کوچکی از دنیای بزرگ ماست و از سوی دیگر سکونت بیانگر برقراری پیوندی پرمعنا بین انسان و محیط مفروض می‌باشد. از این رودر جانمایی اولیه‌ی بنا حفظ این پیوند و حفظ عناصر طبیعی موجود در زمین پروژه (اکوسیستم موجود در باغ، درختان و توپوگرافی) مورد توجه قرار گرفته است. پیرو این نظر، قرارگیری ساختمان جدید در محدوده‌ی استقرار بنای قبلی به علت کمترین میزان آسیب‌رسانی به فضای سبز زمین و درختان شاخصو قدیمی موجود در محدوده‌ی طراحی بوده است زیرا زمین پروژه دارای اکوسیستم گیاهی سی‌ساله بود که حفظ آن برای ما یک باید بود. نکته‌ی قابل توجه دیگر در طراحی این پروژه باور به حقیقتیست که اذعان می‌دارد زندگی جاری در این خانه بر پایه‌ی کارکرد دوگانه‌ی مشاعی و خصوصی با تکیه بر حفظ استقلال هر فضا است. حفظ این استقلال و تمایز در پلان و حجم از دغدغه‌های اصلی طراح این پروژه بوده که ماحصل آن،‌ تنوع در ترکیب و چیدمان متمایز احجام بر اساس عملکرد طرح است.
در فرایند شکل‌گیری توده و حجم بنا بر خلاف این ایده که کلیه‌ی فضاهای عملکردی را در داخل یک یا چند حجم بگنجانیم، حجم هر فضا را به طور مستقل طراحی و به هم متصل کردیم و الگوی پدید آمده شبیه به آنچه گردید که در بافت‌های روستایی اورامانات قابل دیدن است: بام منزل پایین، تراس منزل بالا!
در استراتژی طراحی برخلاف غالب پروژه‌ها که عطف توجه و نمای مطلوب بنا به سمت گذر است این پروژه ساختاری درونگرا داشته و توجه و تاکید نما در جبهه‌ی رو به باغ یافت می‌شود، در حقیقت
تصویر ناب نما در حیاط خصوصی ساختمان نمود کرده است نه رو به گذر خیابان. نکته‌ی حائز اهمیت دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد نورپردازی خلاقان‌ه‌ی پروژه، استفاده از نورهای مخفی دستساز در سایبان‌های ترا س‌ها و نو رپردازی بام با استفاده از چرا غ‌های لولایی تاشونده و متحرک با طراحی خاص می‌باشد که استتار منابع تامین روشنایی در نمای ساختمان را سبب شده است.
چیدمان عناصر فضایی و عملکردی بنا بر اساس سلسله مراتب رعایت اصل محرمیت در فضای زندگیست به صورتیکه اتاق‌های والدین با یک راهرو از فضای تقسیم اولیه و پذیرایی تفکیک شده و اتاق‌های خواب در طبقه‌ی اول بنا تعبیه شده است. با جانمایی استخر در فضای مسطح حیاط، اتصال آب (استخر) و باغ (حیات مشجر) ممکن شده است.

معماری معاصر ایران: عمومی

_______________________________________

نام پروژه: ویلای باغ گل / عملکرد: ویلایی
معمار اصلی: امیرحسین تبریزی
مدیر پروژه: حامد دارایی
سازه: رضا صائبی
تاسیسات مکانیکی: آرش مجابی
اجرا: حامد دارایی، نیما قباچی
مساحت زمین-زیربنا: 2000 مترمربع، 838 مترمربع
آدرس پروژه: لواسان، بلوار امام خمینی، خیابان پیام، خیابان باغ گل، کوچ هی یاس زرد، پلاک 1
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1392 – 1390
کارفرما: آقای دهقانپور، خانم ارجمند
عکاس پروژه: آتلیه برعکس
وبسایت: at-arc.com
ایمیل: info@at-arc.com
اینستاگرام: a.t.designstudi

مدارک فنی