ویلای آبان

زند حریرچی – سعید مهراد

بزرگترین امتیاز این پروژه این بود که کارفرما کاملا می‌دانست که چه می‌خواهد.
یک خانه‌ی آجری «آشنا»، ساده و گرم در درون و بدون تظاهر بیرونی و با فضاهایی مشخص.
موقعیت مکانی پروژه – بافت کمتر دست خورده و کمابیش اصیل باقی مانده‌ی تهران (بلوار کریمخان– خیابان ویلا) نیز به نوعی گویای حال و هوایی بود که پروژه می‌بایست به خود می‌گرفت.
نهایتا پروژه در پنج طبقه شامل دو طبقه زیرزمین، یک واحد دو طبقه (دوبلکس) در همکف و اول و یک واحد مستقل در طبقه‌ی دوم شکل گرفت و تلاش شد همه‌ی فضاها واجد حداکثر کیفیت ممکن و بیشترین پاسخگویی به خواسته‌های ساکنین باشند.
(به جز فضاهای اصلی): یک حیاط خصوصی بزرگ در شمال ملک، یک استخر بزرگ با فضای ورزشی، یک بام قابل استفاده در مهمانی‌ها، یک کتابخانه‌ی بزرگ، دو اتاق کار در طبقات منفی، یک فضای بازی و تماشای فیلم با دوستان، آسانسور داخلی و یک واحد مستقل برای فرزند.
حیاط جنوبی را بدون عملکرد خاص و صرفا برای باغجه و ورودی خانه می‌دانستند. ما با گود کردن بخشی از آن، گودال باغچه‌ای (همسطح با طبقه‌ی منفی یک) ایجاد کردیم و دسترسی از حیاط به طبقه‌ی همکف را از طریق پلی بر فراز آن تامین کردیم. حاصل حیاطی دنج با حداقل اشراف برای اتاق کار، تامین نور طبیعی برای طبقه‌ی منفی یک و فضای ورزشی در طبقه‌ی منفی دو بود. آب‌نمای کم‌عمقی در کف گودال باغچه ساختیم که هم فضا و منظر را مطبوع‌تر می‌کرد و هم در واقع بخشی از آن نورگیر سقفی برای زیر زمینی منفی دو بود و نور طبیعی را (که به واسطه‌ی آینه‌ها تشدید می‌شد) به فضاهای ورزشی و اتاق کار زیر زمینی منفی دو می‌رساند.
حیاط شمالی یکی از نقاط کلیدی و پر اهمیت خانه است. در همکف نشیمن خصوصی و آشپزخانه و در طبقه‌ی اول کتابخانه و اتاق خواب و در طبقه‌ی دوم نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه‌ی واحد مستقل را در مجاورت آن قرار دادیم. در طبقه‌ی اول بالکنی مشرف به این حیاط برای کتابخانه ساختیم و در طبقه‌ی دوم با عقب نشینی‌هایی ضمن تعدیل تاثیر ارتفاع جداره‌های 3 طبقه‌ی بنا بر حیاط شمالی و دلباز‌تر شدن آن، تراس دلبازی برای واحد مستقل این طبقه ایجاد شد.
در بام با تمرکز عوارض تاسیسات در کناره‌ها و ترکیب آنها با عناصر معماری، ایجاد حریم‌های بصری و فضای سبز، کف‌سازی و نور‌پردازی، فضایی مناسب برای مهمانی و دورهمی ایجاد شد.

نام پروژه: ویلای آبان / عملکرد: مسکونی / دفتر معماری: حریرچی
معماران اصلی: زند حریرچی – سعید مهراد / همکاران طراحی: محمدرضا نورمحمدی، جیران میرزاجانی – وحید صادقی / مجری: دفتر معماری حریرچی-محمود محمدی
آدرس پروژه: تهران، خیابان آبان، کوچه رهبر / سازه: فولادی / تاسیسات: VRF
نورپردازیی: دفتر مهندسی نور نورسافرم / مساحت زمین- زیربنا: 450 مترمربع – 1500 مترمربع کارفرما: خانواده مجتهدی / تاریخ شروع و پایان ساخت: 1395- 1398
عکاسی پروژه: حبیب میری / وبسایت: harirchi.com
ایمیل: zandharirchi@hotmail.com / اینستاگرام: harirchi_architects

مدارک فنی