ویــلای مــسعودی، اثر نوید مسعودی

برنده ­ی اول در بخش معماری فضاهای مسکونی اولین دوسالانه ­ی معماری و معماری داخلی ایران

اثر راه یافته به مرحله دفاع چهارمین جایزه ساختمان سال ایران 

این پروژه‌ی ویلایی در زمینی به مساحت 3740 مترمربع در مناطق ییلاق‌نشین شهر شیراز که نسبت به سایر مناطق این شهر از آب‌وهوای مساعدتری برخوردار است، به طراح سفارش شد.
سیالیت فضایی طرح منجر به پیوستگی و تداوم بصری فضای سبز از دید ناظر شده که فضایی یکپارچه و آرام برای بیننده به وجود آورده است؛ این امر، کانسپت اصلی طراحی را تشکیل داد.
در راستای این اهداف و به منظور خلق فضاهایی با این کیفیت بصری و داشتن جانمایی‌های مورد نیاز، ساختمان ویلا در منتهاالیه زمین در نظر گرفته شد. این احجام کاملاً خالص با عملکرد تفکیک عمومی و خصوصی، به دو حجم مکعب‌مربع و مکعب‌مستطیل تقسیم شده‌اند. سیالیت حجم بخش عمومی به وسیله‌ی چند پله‌ی معلق که حوضچه‌ی نیلوفر آبی و ماهی در زیر آن قرار دارد، با تلألؤ حجم در حوضچه تشدید شده است. در مرکز این فضای بی‌پیرایه و پیراسته، سکوی مستطیل‌­شکلی هم جهت انجام فعالیت مراقبه (مدیتیشن) طراحی شده و مورد استفاده است.
حجم مکعب‌مستطیل با کشیدگی در جهت شمال‌غربی-جنوب‌شرقی، دید وسیعتری را برای ساکنان بخش خصوصی خانه به وجود آورده، ضمن آنـکه ساختمان کـامـلاً به صورت پیلوتی طراحی شده تا از فضای حاصل در زیر حجم، سایبان و مأمنی امن و آرام برای حضور ساکنین در فضای طبیعی باغ مهیا کند. کشیدگی استخر به‌موازات این حجم، ضمن تأمین امنیت و فضای تفریحی برای ساکنین، حس یک‌پارچه‌ای را میان آب و بنا به وجود آورده است. این حضور آب صرفاً به اطراف و زیر حجم خلاصه نمی‌شود؛ همانگونه که از ابتدای خلقت، آب همواره همراه و همزاد بشریت بوده و در اینجا نیز از ابتدای ورود کاربر، خودنمایی میکند. حوضچه‌ی کشیده‌ی افقی و المان آبی در مسیر چهارباغ رمز آلود خود سعی در ایجاد محیطی آرام و ساکن را داشته‌اند.
این آرامش در بُعد مصالح و حجم نیز مشهود است. در پرداخت حجمی، مصالح و حتی سازه‌ی ساختمان به صورت کاملاً نمایان و با حفظ خلوص کامل در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. در تناسبات نما هم ضمن حفظ تأکید بر کریدورهای بصری برای کاربران به واسطه‌ی بهره‌مندی از تناسبات موزون (ریتم) تلاش برای خلق یک گرافیک حجمی پویا انجام شده است.
سازه‌ی ساختمان نیز به دست معمار طراحی و تنها محاسبات سازهای آن به مهندس عمران محول شد. این حساسیت روی بازتاب خلوص در بُعد سازهای بنا نشانگر هدفی بالا در طراحی می‌باشد. ستون‌ها به صورت تیر ورق و بادبندهای لوله‌ای تلاش می‌کنند تا از کانسپت اصلی طرح فاصله نگیرند؛ به‌عبارتی، پیوسته سعی شده تا تمامی اجزای معماری و سازه در خدمت بیان بصری و اهداف طراح باشند.
در طراحی داخلی این ویلا برای عدم غرابت از کانسپت اصلی و همرنگ با عقیده‌ی طراح به مسئله‌ی روح مصالح و استفاده‌ی شاخص از آنها، شاهد حضور نمایان (عریان) مصالح فاقد تزئینات در طراحی داخلی هستیم.

معماری معاصر ایران: مسکونی، ویلایی، طراحی داخلی

________________________________________             

نام پروژه: ویــلای مــسعودی
طراح معمار، طراح سازه و مجری: نوید مسعودی
کارفرما: نادر مسعودی
مجری: نوید مسعودی
محاسب سازه: مجتبی حمزوی
مساحت سایت: 3740 مترمربع
عکاس: مهدی قنبرپور
زیربنا: 190 مترمربع
محل پروژه: فارس، شیراز، جاده‌ی سپیدان
تاریخ طراحی و ساخت: خرداد 1391 تا اسفند 1392
ایمیل: navid848@gmail.com

این پروژه اثری است از نوید مسعودی
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار نوید مسعودی در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
گزارش اختتامیه‌ی اولین دوسالانه‌ی معماری و معماری داخلی ایران