هم سایه‌ی پارک، اثر رضا اسدزاده و شبنم خلیل‌پور

هم سایه‌ی‌ پارک در شهر مرزی ماکو طراحی و ساخته شده است. ساختمان، جایگزین خانه‌ی قدیمی صاحبخانه در همان زمین است. ابعاد زمین 9×22 متر‌مربع بود، که ضلع 22 متری آن همجوار با پارک محله با عدم دسترسی به آن واقع شده است، در واقع موقعیت مکانی پروژه، همسایه‌ی پارک محله‌ای در این شهر می‌باشد.
اولویت اول طراحی، نحوه‌ی تعامل و ارتباط با پارک بود؛ ارتباط دو سویه بین پارک و بنا موجب طراحی بنایی با تراس‌هایی رو به پارک شد. اجزایی همچون نور، دید، تناسبات و ترکیب بیشتر دیده شد؛ بنابراین تنوع مصالح و جزئیات را کم کردیم. می‌خواستیم پیچیدگی‌ها را پالایش کنیم ولی رسیدن به سادگی کار چندان ساده‌ای نبود، سازماندهی فضای داخل بر اساس میزان دید به پارک و دیده شدن از پارک شکل گرفت. در نتیجه بنا به‌ عنوان یک کلیت یکپارچه، در ترکیبی از فضای باز، نیمه باز و بسته در نظر گرفته شد. مسئله ی مهم دیگر، قابلیت استفاده از فضای ایوان در کاربردی قابل‌ انعطاف در ارتباط با فضای درون و بیرون بنا بود.
بنا در 4 تراز طراحی شد که شامل فضاهای زیر است:
همکف: پارکینگ، لابی، تاسیسات و انباری
طبقه ی اول و دوم هر یک واحدی دوخوابه برای اقامت فرزندان
طبقه‌ی سوم و چهارم به ‌صورت یک واحد سه ‌خوابه دارای یک وید مرکزی که طیفی از فضاهای عمومی و خصوصی را به هم پیوند می‌دهد، طراحی شده است. از طریق وید و پنجره، نور جنوب و شرق به داخل منتقل شده و از طریق تراس، فضای سبز پارک به عمق خانه نفوذ کرده و در طبقه‌ی چهارم، خانه به حیاط و حیاط به آسمان متصل شده است.
بخشی از بنا در طبقه‌ی پنجم امتداد یافته که راه‌حلی در جهت تلطیف خرپشته و اتاقک آسانسور است که عموماً همچون وصله‌ای ناجور بر خط آسمان بناها است، و حاصل آن نظرگاهی ا‌ست، که کوه‌های شمال و جنوب را قاب می‌کند و فضایی مطلوب برای نشستن ایجاد می‌کند.
در هم سایه‌ی پارک، سایه‌ی بنا به هنگام غروب بر روی پارک می‌افتد و فضای خوبی برای نشستن و بازی کودکان فراهم می‌کند، به ‌خصوص که پوشش گیاهی بلندی برای ایجاد سایه در پارک وجود ندارد. نمای بنا جدا از ماهیت درونی ساختمان نیست. ساختمان همچون درونش ساده طراحی شده تا بدون جلوه‌گری کمی از آشفتگی و چهره‌ی کوچه کاسته و به شهر احترام بگذارد. بنا سفید و تمیز ساخته شده تا در میان انبوه توده‌های قهوه‌ای، کثیف و فرسوده، زیبا جلوه کند.

معماری معاصر ایران :مسکونی

______________________________________          

نام پروژه ـ عملکرد: هم سایه‌ی پارک، آپارتمانی
شرکت ـ دفتر طراحی: آتلیه‌ی مکعب سفید
معماران اصلی: رضا اسدزاده، شبنم خلیل‌پور
طراحی و دکوراسیون داخلی: رضا اسدزاده، شبنم خلیل‌پور
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: موتورخانه ی مرکزی، اسپلیت، اسکلت بتنی
آدرس پروژه: ماکو، شهرک ولیعصر
مساحت زیربنا: 900 متر‌مربع
کارفرما: محمد علی ابراهیم‌نژاد
تاریخ شروع و پایان ساخت: بهار  -   زمستان 1397
عکاسی پروژه: فرشید نصرآبادی
ایمیل: reza.asadzade@yahoo.com, shabnamklpr@yahoo.com

این پروژه اثری است از مهندسین رضا اسدزاده و شبنم خلیل‌پور
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!