هشتمین جایزه ملی طراحی داخلی ایران معاصر 1399

فراخوان جایزه‌ی ملی طراحی داخلی ایران معاصر 1399 در مهر 1399 منتشر گردید. در ابتدا هنرمعماری از تمامی شرکت‌کنندگان گرامی، هیئت محترم داوران، حامی انحصاری رویداد مدیریت محترم شرکت مبلمان هارمونی، حامیان رسانه‌ای و تمامی عزیزانی که ما را در این راه یاری نمودند تشکر و قدردانی می‌نماید و امید است با یاری شما عزیزان و انتقادات و پیشنهادات سازنده، رویداد‌های هنرمعماری هر سال با پیشرفت قابل توجهی نسبت به سال قبل برگزار گردد. هدف از برگزاری این رویداد شناسایی طرح‌های جریان‌ساز، حرفه‌ای، تاثیرگذار و منطبق با معیارهای رویداد و معرفی آنها به جامعه‌ی معماری بود. معماری و طراحی داخلی در سال‌های اخیر اهمیتی دو چندان یافته است، زیرا با کاهش زمین‌های بافت شهری و افزایش قیمت زمین‌های باقی‌مانده، کارفرمایان امکان خرید زمین در شهر را فقط برای ساخت بنایی یک یا دو طبقه با کاربری باشگاه، رستوران و … . را ندارند و برایشان توجیه اقتصادی نخواهد داشت، لذا خرید ملکی در یکی از بناهای ساخته شده و یا بنایی نیازمند بازسازی و بهره‌گیری از دانش معماران و طراحان داخلی برای تطبیق کاربری مورد نیاز با بنای موجود بصرفه‌تر می‌نماید. برای آپارتمان‌های مسکونی نیز چنین است. واحدهای بیشماری وجود دارند که به دلیل تعدد و یا در واقع نامعلوم بودن مخاطبان، بر اساس پیش‌فرض‌های موجود ساخته‌ شده‌اند. در اینجا معمار و طراح داخلی است که وظیفه‌ی هماهنگی محیط با روحیه و درخواست‌های کارفرما را دارد و این کار در واحدها و بناهایی که پلان آزاد ندارند بسیار مشکل‌تر است.
هشتمین جایزه‌ی ملی طراحی داخلی ایران معاصر، در هفت بخش آپارتمانی، ویلایی، عمومی (فرهنگی، آموزشی، ورزشی، مذهبی، درمانی، تجاری، اداری و صنعتی)، رستوران، فست فود و کافی شاپ، هتل (سنتی و بوم گردی، بوتیک هتل و معاصر)، بخش کانسپت (شامل تمامی فضاها در سایت دلخواه) و طراحی مبلمان (داخلی و شهری) تعریف گردید. به جز انتخاب رتبه‌های برتر در هر بخش نشان‌هایی برای بهترین نورپردازی، بهترین کاربرد رنگ و بهترین بهترین‌ها از بین آثار رسیده در نظر گرفته شد که نشان رنگ و نور می‌توانست از بین تمامی آثار و نه فقط فینالیست‌ها و برندگان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که انتخاب سه رتبه‌ی برتر یا کمتر، وجود رتبه‌های مشترک و یا حذف یکی از بخش‌ها، وابسته به مجموع امتیاز داوران و قرار گرفتن امتیازات بالاتر از معیار نمره در هر بخش می‌باشد.
آخرین مهلت ارسال آثار دوشنبه، 10 آذر 1399 اعلام گردید. پس از بررسی آثار توسط داوران، فینالیست‌ها در تاریخ چهارشنبه، 26 آذر 1399 و پس از آن، طی بررسی دور دوم، رتبه‌های نخست و نشان‌ها نیز در تاریخ چهارشنبه 3 دی 1399 اعلام شدند. در بخش هتل، آثار رسیده مورد تایید داوران نبوده و به این دلیل در این بخش فینالیست و برنده‌ای انتخاب نگردید، همچنین در بخش ویلا فقط یک پروژه به عنوان رتبه‌ی نخست برگزیده شد. متاسفانه به دلیل شیوع کووید 19 مانند سال‌های قبل امکان برگزاری جلسات دفاع و جشن اختتامیه نبود و ما از دیدار مخاطبان عزیز و گرامی بی‌نصیب ماندیم. امید است در سال آتی، و با پایان یافتن این بیماری بتوانیم دوباره جلسات و اختتامیه‌ی رویدادها را با حضور گرم معماران، طراحان و همراهان گرامی هنرمعماری برگزار نماییم و گامی موثرتر در جهت همبستگی، اعتلای معماری، طراحی داخلی و نهایتا، خلق فضاهای باکیفیت برای تجربه‌ی زندگی بهتر برداریم.
برندگان و فینالست‌های هر بخش
بخش آپارتمانی:
• رتبه‌ی نخست: خانه‌‌ی شماره‌ی 101 اثر یسنا مختاری
• رتبه‌ی دوم: پروژه‌ی کامرانیه اثر آرش مدنی
• رتبه‌ی سوم: پروژه‌ی یاسمین اثر سروش شمس‌عالم و اشکان نیکبخت
• فینالیست‌ها: ساختمان شیمی گیاه اثر امیرحسین اشعری/ خانه‌ی سفید نانسی اثر مهیار جمشیدی
بخش ویلا:
• رتبه‌ی نخست: ویلا دنا اثر امیرحسین اشعری
• فینالیست: ویلا سروستان اثر نریمان کریم‌زاده
بخش رستوران، فست فود و کافی‌شاپ:
• رتبه‌ی نخست: کافه آیوی اثر ندا میرانی
• رتبه‌ی دوم: بوتیک رستوران خان اثر محمد وارسته، رزا تبادار و فاطمه محمدی
• رتبه‌ی سوم: کافه رستوران ژیوار اثر فروغ رضوی و کیمیا والیانی
• فینالیست: کافه رستوران آرمه اثر اسماعیل عابدی، فمیلی فودبوتیک اثر مرتضی همتی
بخش عمومی:
• رتبه‌ی نخست: کارن فیتنس فکتوری اثر مجتبی هوشنگیان شیرازی
• رتبه‌ی دوم مشترک: ساختمان اداری «میان» اثر بهناز سرتیپی و محسن کفایی
رتبه‌ی دوم مشترک: باشگاه بدنسازی راک اثر مجتبی هوشنگیان شیرازی
• رتبه‌ی سوم: سینما توپوگرافی اثر امیرحسین اشعری
• فینالیست‌ها: داروخانه‌ی امین اثر رضا اسلامی / بیمارستان حیوانات خانگی الیت اثر حامد بهاءلو هوره/ دفتر مدیریت ثروت پایتخت اثر بهادر کاشانی مدنی/ نمایشگاه ماشین اتولچی اثر آرش مدنی/ دفتر مرکزی پرپروک اثر آرش مدنی/ پروژه‌ی اداری طبقه‌ی هفت اثر سپهر مهردادفر/ نمایشگاه مبلمان و اثاثیه‌ی رست اثر محمد وارسته و رزا تبادار/ هایپر مارکت هاب اثر محمد وارسته و رزا تبادار/ شوروم VIP مبلمان آیسان اثر مجتبی هوشنگیان شیرازی
بخش کانسپ:
• رتبه‌ی نخست: سوئیت لواسان اثر پارمیس میرزا بابایی
• رتبه‌ی دوم: عمارت دهلیز اثر گروه هامون
• رتبه‌ی سوم: پروژه‌ی ELEVE8 اثر شهروز زمردی
• فینالیست‌ها: خانه‌ی سرو اثر سید رضی علوی‌نژاد و بهاره رجایی
بخش مبلمان:
• رتبه‌ی نخست: اثاث برای آرگولانژ اثر گروه هامون
• رتبه‌ی دوم: تشیله اثر منصور زارع
• رتبه‌ی سوم: صندلی شاهرخ اثر گروه هامون
در ادامه رتبه‌های برتر هر بخش معرفی می‌گردند. شما می‌توانید برای مشاهده‌ی آثار فینالیست به دانشنامه‌ی هنرمعماری به آدرس aoapedia.ir مراجعه نمایید.

بیانیه‌ی هیئت داوران

بخش آپارتمانی

رتبه اول

رتبه دوم

رتبه سوم

بخش ویلایی

رتبه اول

بخش رستوران

رتبه اول

رتبه دوم

رتبه سوم

بخش عمومی

رتبه اول

رتبه دوم مشترک

رتبه دوم مشترک

رتبه سوم

بخش کانسپت

رتبه اول

رتبه دوم

رتبه سوم

بخش مبلمان

رتبه اول

رتبه دوم

رتبه سوم

بهترین کاربرد رنگ

بهترین نورپردازی

بهترین بهترین ها

هیئت داوران بر اساس حروف الفبا

سونا افتخار اعظم

ایمان امین لاری

سید مهدی حسینی

ریحانه زاهدی

نگار سریع الاطلاق

شیرین صمدیان

نازنین کازرونیان

عبدالرضا محسنی

رضا مفاخر

مهدی یوسفی‌نیا

حامی انحصاری

بنیان گذار