هتل کیوسِرا
معمار: کیشو کوروکاؤا / متن: اندی ؤایت / ترجمه‌ی حمید خداپناهی
Kyocera Hotel

هتل کیوسِرا در تکنوپُلیس سِنتر، در نزدیکی فرودگاه کوگوشیمای ژاپن واقع شده است. در کانسپت طراحی این هتل چند نکته‌ی اصلی باید لحاظ می‌شد: اولاً بایستی برای توریست‌هایی که برای تماشای تکنوپُلیس به عنوان یک «مهمانسرا» عمل می‌کرد؛ ثانیاً برای شرکت‌های محلی باید فضای یک «هتل تجاری» را فراهم می‌آورد؛ ثالثاً، باید در خدمت فعالیت‌های ناحیه بوده و همچنین در تصویر کلّی آن مساهمت می‌کرد. و دست آخر، باید با چشم‌اندازهای زیبایی که به کوه‌های کیریشیما و کینکو بِی دارد، احساس اقامت در یک «هتل تفریحی» را به افراد مقیم هتل عرضه کند.
هتل کیوسِرا، که شامل دو طبقه زیر زمین و سیزده طبقه روی زمین است، 60 متر ارتفاع دارد. برای روانتر کردن رفت و آمد، فضای گردهمایی روی همکف و طبقه‌ی زیرین گسترده شده. تسهیلات ویژه‌ی برگزاری جشن ازدواج در طبقه‌ی دوّم قرار دارند؛ رستوران‌ها متمرکز در طبقه‌ی سوم‌اند، و بارِ اصلی و اتاق هیئت مدیره در بالاترین طبقه واقع شده‌اند. اتاق‌های مهمان به شکل یک هلال سامان‌یافته‌اند، طوری که آتریوم مرکزی را مانند دو دست در بر می‌گیرند؛ این اتاق‌ها نیز در بالاترین طبقه قرار دارند. هر اتاق مهمان، (هر واحد به مساحت 20 متر مربع) یک فضای راحت و جادار است، و مانند هتل‌های تفریحی، پنجره‌هایی دارد که از ابعاد معمولی بزرگتر طراحی شده.
یکی از خصوصیت‌های هتل که بایستی به آن اشاره کرد، یک آتریوم بسیار بزرگ در مرکز ساختمان است. آین آتریوم که ارتفاع آن برابر با خود بنا، یعنی 60 متر می‌باشد، از لابیِ ورودی شروع شده، از دلِ سیزده طبقه‌ی ساختمان می‌گذرد، و تا بالاترین طبقه امتداد می‌یابد. همه‌ی پشت‌پنجره‌های کرکره‌ای از طرح حذف شدند و یک سیستم تهویه‌ی طبیعی در بنا گنجانده شد.
در مرکز آتریوم یک نمازخانه قرار دارد، که دیوارهای شیشه‌ی دور تا دور آنرا احاطه کرده‌اند. در این محل، تمامی مهمانانِ هتل می‌توانند در صورت تمایل در جشن عروسی شرکت کنند. درست در مرکز شیشه‌ی رنگیِ این نمازخانه، که موتیف صلیب در آن تکرار شده، یک سنگ یاقوت هلالی‌شکل مصنوعی، همواره می‌درخشد. این اِلِمان، عصاره‌ی مهارت‌های تکنیکی گروه کیوسراست.
یک اتاق آفتابگیر (solar car) و لوازم جواهرنشانی که در لابی در معرض دید قرار گرفته‌اند، تنها یک سری محصول صنعتی پیشرفته نیستند، بلکه در حقیقت می‌توان آنها را آثار هنری نامید. علاوه بر این اقلام، یک نقاشی اثر جیونجی یوشی‌ای، یک مجسمه اثر شینْیا ناکامورا، و یک تصویر چاپی اثر یوتو یاماموتو نیز در هتل به چشم می‌خورد.
این هتل به‌راستی که بی‌نظیر است: یک همزیستی مسالمت‌آمیز از تکنولوژی بسیار مدرن و آثار هنری پرارزش.

محل: استان کوگوشیما، ژاپن
کارفرما: Kyocera Reality Development Co., Ltd.
پروسه‌ی طراحی: 1993/1991
پروسه‌ی ساخت: 1995/1993
مساحت سایت: 14,431 متر مربع
زیربنا: 3,308 متر مربع
مساحت کف: 25,555 متر مربع
سازه: سازه‌ی فولادی؛ فولاد تقویت شده (در برخی از قسمت‌ها)
2 طبقه‌ زیر زمین، 13 طبقه روی زمین
مهندس سازه: .Zoken Consultant Inc
مهندس مکانیک: Inzuka Engineering Consultants
ارزیاب: NAS Engineering
پیمان‌کار اصلی: Taisei Corporation