هتل آدرر آملال، معماری از ای.کیو.آی، سیوا، مصر
گردآورندگان: نفیسه ستایش­‌فر، الهه مسائلی

Adrere Amellal Hotel, Architecture by EQI, Siwa, Egypt

خلق یک معماری ارگانیک

امروزه با توجه به گسترش شهرنشینی و زندگی­های جدید که تسلیم امکانات عصر معاصر شده­‌اند، توجه مردم به سوی مکان­‌های بکر و طبیعی که آنها را از هیاهوی زندگی ماشینی امروزی رها می‌کند، جلب شده است.
یکی از بهترین روش­ها برای رسیدن به این هدف باززنده‌­سازی و تغییر کاربری مکان­های طبیعی قدیمی است. در این خصوص به‌ویژه می­توان به مکانی در آبادی سیوا (Siwa) در مصر اشاره کرد که مالکی یونانی‌تبار دارد و به یک هتل تغییر­کاربری پیدا کرده است. امروزه این هتل به یکی از هتل­های صخره­‌ای معروف جهان تبدیل شده است. معماری این هتل بسیار مورد توجه کارشناسان و متخصصین بین‌المللی طراحی و معماری قرار گرفته و دستاوردهای قابل توجهی برای آن هتل به همراه داشته است که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: دریافت گواهی تقدیر از وزارت گردشگری برای “ترویج گردشگری در مصر” به مناسبت روز جهانی گردشگری در سال 2004؛ دریافت جایزه‌ی گردشگری بریتانیا؛ دریافت جایزه‌ی اکو­ هتل در سال 2006-2008؛ قرار گرفتن در فهرست پنجاه ساختمان سازگار با محیط زیست در سال 2009.
هتل آدرر آملال در حدود 50 کیلومتری شرقی مرز لیبی در دامنه­‌ی کوه سفید در سواحل دریاچه‌­ی نمک مصر-که همانند یک برلیان می­درخشد- در یک آبادی به نام سیوا واقع شده است؛ سرزمینی بیابانی از سنگ و شن و ماسه که بیش از هزار سال میزبان سکونت تمدن‌های مختلف بوده و هنوز هم زندگی در آن جریان دارد. سیوا یکی از جالب­ترین و متمایز­ترین مناطق مصر است که دارای یک محیط طبیعی منحصربه‌فرد با ویژگی­‌های استثنایی زمین‌­شناسی، تنوع گیاهی و جانوری و چشمه‌های آب شیرین طبیعی و آب­‌معدنی می­باشد. کوه سفید در قدیم برای مردم این منطقه سمبلی برای پرستش بوده و ارزش بنایی آن مشابه اهرام مصر می­باشد.
آنچه اتفاق افتاد این بود که خانه‌­های تخریب‌شده­ی سیوایی­های باستان با استفاده از روش­های، سنتی بازسازی و توسعه یافت و به هتل آدرر آملال تبدیل شد. در حالی که کار طراحی بر عهده‌ی شرکتی به نام ای.کیو.آی بود. این شرکت به‌عنوان یک شرکت خصوصی ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ی زیست­‌محیطی در سال 1981 در مصر تأسیس شد و با کمتر از 10 کارمند برای طراحی و پیاده­‌سازی استراتژی­‌های جامع برای برخورد با چالش­‌های زیست­‌محیطی شروع به کار کرد. امروزه ای.کیو.آی که عمدتاً در آفریقا و خاورمیانه فعالیت می­کند، با امکانات کامل و بیش از 150 کارمند، از شهرت بین‌المللی در زمینه‌ی کیفیت و نوآوری در طرح‌های توسعه‌ی پایدار برخوردار شده است. در ضمن این شرکت توجه خاصی به منافع اقتصادی در جوامع محلی و حفظ دارایی­های طبیعی غنی منطقه و میراث فرهنگی دارد.
سازه­ی بنا ترکیبی از کرشف (Kershef، مخلوطی از سنگ نمک و گل)، سنگ­های تراشیده‌شده و خانه­‌های کنده­کاری‌شده در دل کوه­‌های بزرگ سیوا است و همچنین از مواد سنتی مانند نمک، الوار درختان نخل و گل پخته‌ی منبت‌کاری‌شده با سنگ نیز در آن استفاده شده است که جمله‌ی موارد یادشده منجر به خلق یک معماری ارگانیک شده‌­اند­؛ چنان که پیش‌تر نیز بیان شد، در طراحی بنا حداکثر تلاش شده تا اصول معماری پایدار و معماری سازگار با اقلیم رعایت شود.
در مبانی طراحی مجموعه توجه خاصی به حفظ رفاه انسانی شده است. به دلیل قرارگیری مجموعه در کویر و با توجه به خاص بودن شرایط جوی هوا، برای این بنا دیوارهای ضخیم خاکی طراحی شده که در طول روز گرما را در خود جذب کرده و هوای خنک داخل را حفظ می‌کند و شب‌هنگام که درجه‌ی حرارت کاهش می‌یابد، گرمای جذب‌شده را منتشر می‌کند. همچنین طراحی و ابعاد پنجره‌­ها به گونه‌­ای است که می‌توان از نسیم صحرا بهره برد و نیاز به تهویه‌ی مطبوع نیست. در اینجا گرمایش از سوختن چوب تأمین می­شود و تنها منبع نوری بعد از خورشید، چرا‌غ ­های نفتی و شمع است و صبح‌هنگام که ساکنان از خواب بیدار می­شوند، با نمای زیبایی از دریاچه‌­ی نمک،‌ تپه‌ی شنی و ماسه‌ای، سنگ­های رنگی و صحرایی پر از درختان زیتون خودرو و گیاه پاپیروس روبه‌­رو می­شوند.
این هتل دارای 40 اتاق است که شامل 10 اتاق یک‌نفره، 22 اتاق دو‌نفره، 7 اتاق صحرایی با طراحی ویژه و 1 اتاق سلطنتی کویری می­باشد. طراحی اتاق­ها به سبک پرنس چارلز است که این سبک در مناطق اسکاندیناوی بسیار به چشم می­خورد. طراحی سقف اتاق­ها به دو شکل انجام شده است: سقف بعضی از اتاق­ها با استفاده از رنگ نور­پردازی شده و برخی دیگر دارای روزنه­‌های است که نور ستار­گان را به داخل می­تاباند. معماری و طراحی اتاق­ها به صورت شاخه‌­ای صورت گرفته تا بتواند حس زندگی روستایی-مدرن را به بازدید کنندگان القا کند؛ در عین حال حریم­‌های خصوصی نیز در آن کاملاً رعایت شده است. تمامی اتاق­ها دارای امکانات رفاهی کامل می­باشند و طراحی داخلی آنها با وجود 2 دید بسیار منحصر به فرد -یک دید به سوی دریاچه‌ی نمک و دیگری به سوی صحرا- موقعیت بسیار شاعرانه‌ای فراهم آورده است.
مبلمان مجموعه، به صورت دست‌ساز از پنبه‌ی کوبیده و با تکنیک­های کهن و بومی ساخته شده است. از زیر اتاق­ها کانال­های آب گرم جریان دارد که به گرمایش اتاق­ها کمک کند و باعث می­شود مبلمان­ها نیز گرم شوند؛ سیستمی مشابه حمام­های قدیمی ایرانی که در آنها هم از کانال­های بخار آب در زیر فضاها استفاده می­شد. در طراحی داخلی بنا سعی بر این بوده که شکل طبیعی صخره­‌ها از بین نرود تا محیطی غارمانند تداعی شود؛ برای رسیدن به این هدف بر روی دیوارها با مصالح بنایی بافتی ایجاد شد و پوششی از گچ طبیعی بر روی آنها کشیده­ شد که در نهایت، با نورپردازی به وسیله‌ی شمع، حس مورد نظر را انتقال می­­دهد. همچنین سعی شده تا از هنرهای دستی بومی مردم منطقه سیوا که قدمت بسیار زیاد دارد نیز در این فضا استفاده شود.
در کل می­توان گفت که طراحی هتل آدرر آملال بسیار ساده و با استفاده از ابتدایی‌­ترین مصالح بنایی و روستایی صورت گرفته، در عین حال که به مواد بسیار لوکس و با بالاترین استانداردها نیز مجهز شده است.
فضای خارجی مجموعه با یک ساختمان ماهواره­ای در ارتباط است که باعث تشویق ساکنان به حداکثر بهره‌مندی از طبیعت می‌شود. یکی دیگر از ویژگی­های قابل توجه این هتل احیای هنر و صنعت هنرمندانی است که از هزاران سال پیش در این ناحیه وجود داشته است.
این مجموعه امکاناتی را مختص مهمانانش در نظر گرفته که از آن جمله می‌توان به صحرانوردی با جیپ، شن­نوردی در کنار دریاچه نمک، اسب­سواری بر روی تپه­‌های شن، بازدید و گردش در باغ­‌های ارگانیک اطراف هتل، ماساژ در کنار چشمه‌ی آب گرم و بازدید از ارگ، آرامگاه و بازار محلی اشاره کرد.