منزل مسکونی قُبـــا
مجید فتوره‌چیانی، حمید فتوره‌چیانی (گروه طرّاحان باتیس)

ساختمان موجود یک بنای ده ساله است شامل چهار طبقه‌ی مسکونی، یک زیرزمین و یک پیلوت، در زمینی به مساحت 220 متر مربّع و جنوبی؛ هر طبقه به دو واحد 65 متری تقسیم شده و راه‌پلّه‌ی ساختمان در مرکز و بدون نورگیر و واحدها به‌صورت شمالی‌ جنوبی طرّاحی شده است. واحد مورد نظر در طبقه‌ی سوّم شرقی واقع شده؛ که شامل یک اتاق خواب و دو سرویس جداگانه، راهرو، آشپزخانه و سالن بود که به عنوان «خانه‌ی دانشجویی» مورد استفاده قرار می‌گرفت. ساختمان نیز بدون آسانسور بود.
خواسته‌ی کارفرما شامل تغییر در کاربری به صورت استفاده‌‌ی فصلی و خانوادگی و همچنین طرّاحی مبلمان بود. بر اساس نوع زندگی، تفکّر و تعداد نفرات خانواده طرّاحی پلان مورد تغییرات قرار گرفت و شامل دو خواب و یک سرویس، آشپزخانه با تغییر کلّی در ورودی و نحوه‌ی چیدمان شد. با توجّه به مساحت و سلیقه‌ی کارفرما مبنی بر استفاده از چوبهای به رنگ تیره‌، رنگهای دیوارها، کابینتها، دیوار بافت‌دار و کمدهای سراسری اتاق از رنگ روشن استفاده گردید. در اتاقها تختها به صورت کم‌جا و در سالن میز ناهارخوری به ‌صورت معلّق و ملحق به آشپزخانه طرّاحی گردید. نورپردازی سالن و آشپزخانه با هدف حذف نور مرکزی و طرّاحی نورهای یکنواخت و روشنایی یکدست انجام پذیرفت. به دلیل کوچک بودن فضاها، در طرّاحی مبلمان سعی شد که از احجام ساده‌ی مکعبی و تنوّع کمتر مواد و مصالح استفاده شود. شیارهای طولی موجود در سقف کاذب نیز به وسعت دید و بزرگتر به نظر آمدن فضا کمک شایانی نمود.
محدودیّت‌های طرح شامل سلیقه‌ی خاصّ کارفرما در انتخاب رنگ چوبها و مساحت و برِ بسیار کم ساختمان و نحوه‌ی قرارگیری ستونهای اصلی ساختمان و همچنین نحوه‌ی طرّاحی پنجره‌های قدیم و غیر‌ قابل تغییر بودن آنها بود، که سعی شد در طرّاحی و تقسیم اتاق‌خوابها به بهترین شکل ممکن از وضعیّت موجود بهره برده شود.

منزل مسکونی قُبـــا

_______________________________________

نام پروژه: منزل مسکونی قُبـا
طرّاح: مجید فتوره‌چیانی، حمید فتوره‌چیانی (گروه طرّاحان باتیس)
مجری: حمیدرضا یزدانی، توماج جهانگرد
کارفرما: گلستانی
محلّ اجرا: تهران، خیابان شریعتی
مساحت: 65 متر مربّع
تاریخ شروع: 20/06/86
تاریخ تکمیل پروژه: 26/12/86

گروه طرّاحان باتیس
آدرس: خیابان دولت، خیابان مطهری، خیابان اخلاقی، پلاک 2
تلفن: 22566506، 22571527
پست الکترونیک: info@batissdesign.com

ش
مدارک فنی