مسابقه مجموعه مسکونی شار، اثر دفتر معماری دیگر (کد 6100)

ایده‌های طراحی
استراتژی طراحی در این پروژه حفظ درختان به همراه ایجاد حداکثر تنوع دید در واحدهای مسکونی بود، بدین شکل که کل ساختمان را حجمی یکپارچه در نظر گرفته و در نواحی درختان از این حجم کسر شد، گویی درختان باعث خوردگی حجم سفید شده‌اند. نواحی خورده‌شده که پر از خلل‌­و­فرج، تراسها، پنجره‌ها و نورگیرها هستند، از جنس چوب و دیواره‌های صلب بیرونی، بتونی و به رنگ سفید خواهند بود.
نحوه‌ی کسر شدن از حجم اصلی به گونه­‌ای است که در دل هر واحد عقب‌نشینی‌هایی به‌وجود آورده و در نتیجه‌ی این عقب‌نشینی‌ها، دیده‌ای متنوع‌تری در جهت‌های گوناگون برای هر واحد فراهم شده است. مزیت این مسأله به دلیل دیده‌ای جذابی که از طبقه‌ی 6 به بالا در سمت شمال و از طبقه‌ی 4 به بالا در سمت جنوب، در اختیار ساکنین قرار میدهد، بسیار حائز اهمیت می‌شود. این طرح به حفظ درختان و در نهایت تنها به جابه‌جایی پنج درخت اکتفا کرده است.
وجود دیواره‌ی صلب سازهای در پیرامون زمین باعث بهبود عملکرد سازهای، سبکتر شدن سازه و کوچک شدن ابعاد ستون‌های داخلی شده است.
ساختمان در هر طبقه از 4 واحد تشکیل شده و دارای دو دستگاه راه‌پله و آسانسور میباشد که به‌وسیله‌ی راه‌رویی به یکدیگر ارتباط دارند. دو طبقه‌ی بالایی نیز به 3 واحد دوبلکس اختصاص یافته است. یک حیاطِ جمعی بزرگ در طبقه‌ی یازدهم برای استفاده‌ی همه‌ی واحدها در نظر گرفته شده است.
در مجموع تعداد 218 پارکینگ در زیرزمین تأمین شده و فضاهایی مانند سالن سینمای سه‌بعدی، سالن اسکواش و استخر نیز برای این ساختمان طراحی شده است.
فضای همکف به شکلی طراحی شده که گویی جریان پیاده از میان جزیره‌هایی عبور کنند و از خیابان به فضای حیاط اصلی برسند.در حقیقت، فضای همکف پر از فضاهای نیمه‌باز مسقف یا غیرمسقفی است که با انبوه درختان پوشیده شده و گیاهان آویخته از تراس‌های طبقات بالا فضای جذاب و لذتبخشی همچون کوچه‌باغهای قدیمی را ایجاد میکنند. در این فضا لابی‌ها، نگهبانی‌ها و سالن جلسات برای استفاده‌ی ساکنین تدارک دیده شده است.
دوگانگی درون و بیرون و تضاد بین فضای تکه‌تکه/پوسته‌پوسته‌ی چوبی داخل حجم (که پُر چین‌­وشکن است و به­‌دلیل ارتباط با درختان، تناسبات عمودی به خود گرفته) با دیوارهای یک‌تکه‌ی سفید عمودی باعث ایجاد شخصیت بصری قوی در این پروژه شده است. ساختمان، هم در مقیاس محله‌ای (ساکنان و هم‌محله‌ای‌ها) و هم در مقیاس شهری (از دید شهروندان و از دور) با مخاطبان ارتباط برقرار میکند.
در قسمت‌های چوبی از گیاهی آویخته استفاده خواهد شد. گیاهی که در دسته‌بندی پیچک‌ها (Climbers) جای میگیرد و به نام «عشقه» معروف است، با توجه به میزان نور آفتاب و دوره‌ی گل­‌دهی، برای این پروژه مناسب است. عشقه (Hedera Helix) گیاهی همیشه‌سبز است که در سایه نیز رشد می‌کند.

معماری معاصر ایران :مسکونی

____________________________________           

دفتر معماری دیگر (کد 6100)
سایت: www.alirezataghaboni.com
تیم طراحی: علیرضا تغابنی، حمید عباس‌لو، شهاب‌الدین رمضانی، روحالله رسولی
همکاران پروژه: سمانه مظفر، مجید جهانگیری، یگانه قزللو، نوید غفاری
تیم ارائه: سعید فهیمی‌پور، افشین خدابنده‌لو
مشاور منظر: بابک مستوفی صدری

این پروژه اثری است از دفتر معماری دیگر
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار دفتر معماری دیگر در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!