مسابقه مجموعه مسکونی شار، اثر دفتر معماری آراد+زاو (کد 9100)

کانسپت طراحی
طراحی ساختمانی با 12 طبقه که در آن از دغدغه‌های کارفرمایی که قصد ارتقای معماری شهر را دارد، گرفته تا ساخت بنایی که پاسخگوی خواسته‌های انواع خریداران (و حتا افراد مشکل‌­پسند) باشد، کاملاً مورد توجه بوده و سعی شده تا نیازهای گروه‌های مختلف، تا حد امکان اجابت شود. هدف، طراحی معماری خاصی برای استفاده‌کنندگان بوده و ایده‌ها و مفاهیم به‌کار رفته در این پروژه در 3 نگاه مخاطب، کارفرما و معمار دسته‌بندی شده‌اند که هرکدام به نحوی بر پروژه (برنامه و فعالیت‌های داخلی و نیز فرم آن) تأثیر گذاشته‌اند.
استفاده‌کننده خواستار سکونت در یک مجموعه‌ی مسکونی با خواص برج نشینی، واحدهای بزرگ و لوکس، فضاهای داخلی مناسب برای چیدمان مبلمان، دید عالی به مناظر بیرونی، وجود امکانات بهروز و استفاده از طرح سنگ در پروژه بود.
درخواستهای کارفرما شامل به‌حداکثر رساندن سطح فروش با حفظ کیفیت فضاها، ایجاد سطح حداقلی برای پلکان و مشاعات، تقسیم‌بندی منطقی برای افزایش میزان مطلوب بودن واحدها، حداقل تداخل با بافت گیاهی درختان محل، اجرای آسان، تبدیل شدن به آیکونی متمایز و جذاب در بافت درحال رشد منطقه‌ی کامرانیه و خیابان ثروتی، پارکینگ اضافه،حداکثر شباهت‌ها به یک برج و مشارکت در ارتقای معماری میشد.
نگاه و توجه معمار بر مالکیت بصری (به‌معنای رضایت از زمینی که بر آن ساکن هستیم، با اشراف عالی بر مناطق پیرامون)، تکیه بر معماری شمیرانی، ایجاد برش‌هایی برای حفظ محیط طبیعی و دریافت نور، تداوم محیط طبیعی و درختان باغ با طراحی یک لابی شفاف (تا بافت سبز داخلی را در معرض دید رهگذران خیابان قرار بدهد و نوری عالی برای 6 واحد طبقه‌ی اول فراهم کند)، اجرای نظام 2-4-6 در تقسیمات افقی، ساخت حجمی دینامیک (به کمک خطوط شکسته، پرسپکتیوهای متنوع و چندوجهی، گوشه‌های تیز و بازی نور و سایه)، نظام بازوشوها و اجرای الگوی شطرنجی در نما بود.
در بیان ویژگی‌های فنی سازه میتوان گفت که گودبرداری پروژه با ترازهای متفاوت نسبت به ضلع شمالی و حیاط پروژه با روش ترکیبی استفاده از Pile و Nailing قابل اجراست. (دراضلاع شمالی و غربی با روش Nailing و در اضلاع شرقی و جنوبی با استفاده از سیستم Piling). سازه‌ی پروژه به روش بتونی پیش‌بینی شده است، ساختمان دارای یک هسته‌ی مرکزیست که در اطراف باکس پله‌ها و آسانسورها تعبیه شده و در دو آکس اصلی نیز در شمال و جنوب پروژه قرار گرفته‌اند. با توجه به مقیاس پروژه، در هر طبقه سعی بر این بوده که با توجه به قابلیت های سیستم Post Tension از دهانه‌های بزرگ استفاده شود. نصب کنسول‌هایی تا حد 4 متر در کناره‌ی دهانه‌ی بزرگ کناری به‌راحتی قابل اجراست و کنسول‌های بزرگ­‌تر طبقات هفتم تا دهم پروژه به‌وسیله‌ی سیستم Transfer Beam قابل اجرا هستند.

معماری معاصر ایران :مسکونی

___________________________________            

دفتر معماری آراد+زاو (کد 9100)
سایت: www.aradoffice3zav.com
سایت: www.3zav.ir
تیم طراحی: پارسا اردم ، پدیده تیموریان، کوروش دباغ، فاطمه رضایی فخر آستانه، شهرزاد فدایی، محمدرضا قدوسی، بهرام کلانتری، بهار مهدی­‌پور، حسین هجرت

این پروژه اثری است از دفتر معماری آراد+زاو
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار دفتر معماری آراد+زاو در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!