مجموعه مسکونی ژیوان، اثر علی نقوی نمینی

مجموعه مسکونی ژیوان، جزو 10 اثر برتر سومین رقابت معماری نکسا

پیش‌ترها خانه ساختن با تملک زمین آغاز می‌شد. هر کس زمینی را به تملک درمی‌آورد و خانه‌اش را چنانکه می‌خواست در آن می‌ساخت. شهرها که کلان شدند، زمین کم ‌آمد. تلاش برای تکثير زمين ناگزیر بود. توسعه‌گر شد میانجی معمار و صاحبِ خانه و چون دیگر صاحب‌اختیار زمینت نبودی، خانه را به دلخواهت نمی‌توانستی بسازی.
بازی را از نو باید چید. از منطق تكثير گريزی نيست اما زمین را می‌توان از تراز کوچه بلند کرد و روی سازه‌ای بزرگ نشاند. توسعه‌گر می‌تواند زمین تکثیرشده را مستقیم به خریدار عرضه کند و رابطی باشد میان معمار و صاحبِ خانه و در سطح نظارتی بالاتر ، ایده‌های کلان‌تری را پیش ببرد. طرح خانه می‌تواند یک‌راست از همکاری رودروی معمار و خریدار پدید آید و با برنامه‌ریزی و نظارت توسعه‌گر روی زمینِ حالا آزادشده، ساخته شود. فضاهای عمومی می‌توانند همچون خیابان‌های شهر، بر روی گذرهایی طرح ریخته شوند که زمین‌ها و ملک‌های همسایه را به هم پیوند می‌دهند. گذرهایی که وقتی شهر مثل امروز ناامن می‌شود، نیازهای اهالی این محله‌ی کوچک را به شهر بزرگ کاهش دهند.
باوجود حیات طولانیِ ناشی از این الگو، ساختمان اما امروز چهره‌ی خاص خودش را دارد. چهره‌ای که برای نگاه امروز توسعه‌گر طرح و آراسته‌شده. یک بنای معاصر که مفهوم مالکیت درگذشته‌ را به شکل تازه‌ی آن در آینده پیوند می‌دهد.

معماری معاصر جهان: مسکونی

_______________________________________

طراح اصلی: علی نقوی نمینی

دفتر-شرکت: مهندسین مشاور نگین شهر آینده

همکاران طراحی: میلاد انصافیان، الهه مرادی، شیرین مشیری، امیر سلطانی، نوید احمدی

مشاوران: حمید‌رضا موسوی، شادی عزیزی، فرناز فرشاد، مرجان شجاعی، پریا کیا

سازه: امیر نقوی نمینی

تاسیسات الکتریکی و مکانیکی: وهاب پوری

گرافیک: علی ابهری، روناک منفرد، امیرحسین حسین‌زاده، درسا توتونچیان

انیمیشن: ماهان مهرورز، سارا ملک، علی انوری