مجموعه‌ی مسکونی صبا

معماری از حسین شیخ زین‌الدین (مهندسان مشاور باوند)

چالش اصلی در این پروژه ابعاد زمین بود که قرارگیری یک ساختمان پیوسته در سایت، باعث ایجاد فضاهایی تاریک و بدون تهویه در مرکز ساختمان می‌شد. با رایزنی‌های بسیار و همساز کردن خواسته‌های کارفرما، زمین به کمک یک حیاط بزرگ شرقی ـ غربی در طول کار به دو بخش مجزا تقسیم شد که اولا حیاط پر از آفتاب و نور طبیعی به دست داد و ثانیا واحدهای مسکونی از عمق مناسب و همگی با نور شمال و جنوب و تهویه طبیعی برخوردار شدند.
در این مورد هم از تکنولوژی بتن پیش‌تنیده برای کاهش ابعاد ستون‌ها استفاده شد. در این بنا کوشش فراوانی برای اجرای جزییات در سطح بسیار دقیق و منطبق با استانداردهای بین‌المللی شده و با دقت در نماها و پل ارتباطی بین دو بال ساختمان می‌توان زیبایی جزییات را مشاهده کرد.
خیابان کامرانیه پرشیب است و از این شیب طبیعی در طرح بهره‌ گرفته شده تا از طبقات پایین‌تر از سطح ورودی نیز برای جانمایی واحدهای مسکونی استفاده شود. این مجموعه‌ی مسکونی شامل چهار طبقه پارکینگ، یک طبقه فضای ورزشی و خدماتی و دوازده طبقه‌ی مسکونی، به گونه‌ای طراحی شده تا حداکثر دید، نور و استقلال واحدها را تامین کند و الگوی حجمی متناسبی را ارائه دهد.
مفهوم اصلی طرح دو بال مجزای شمالی و جنوبی را تشکیل می‌دهد که با یک برش شرقی-غربی به یک فضای پر از نور و آفتاب در مرکز طرح دسترسی دارند. این حیاط بزرگ داخلی، در سراسر روز، نور و آفتاب فراوان و تهویه‌ی طبیعی را در اختیار ساکنان قرار می‌دهد.
مجموعه بر روی یک پلتفورم از جنس سنگ با حداقل بازشو قرار دارد که تضاد مناسبی میان سبُکی زیاد ساختمان و سنگینی پلاتفورم ایجاد می‌کند و به ساختمان حالتی مانند بادبان نسبت به بدنه‌ی کشتی می‌دهد. طبقات پایین‌تر از پلاتفورم به واحدهای دوپلکس با حیاط مجزا اختصاص یافته که از آفتاب و نور طبیعی برخوردار است و در طبقات، منظره‌ی باغ‌های فرمانیه و کوهستان، چشم‌اندازهای زیبایی را در معرض دید قرار می‌دهد. ساختمان از لبه‌های زمین در چهار جهت فاصله گرفته تا ضمن پرهیز از مسدود کردن دید و منظر ساختمان‌های همجوار، مانند نشانه‌ای شهری جلوه‌گر شود.
مجموعه‌ مسکونی صبا، ساختمانی هوشمند است و به یاری فن‌آوری پیشرفته، همه‌ی سیستم‌های داخلی و خارجی آن مانند ایمنی، حفاظت، تهویه، تبادل حرارتی و مصرف انرژی، مناسب با نیازهای کاربران تنظیم می‌شود.

معماری معاصر ایران: اداری

_______________________________________

نام پروژه: مجموعه‌ی مسکونی صبا / عملکرد: مسکونی
دفتر طراحی: مهندسان مشاور باوند
معمار اصلی: حسین شیخ زین‌الدین
همکاران طراحی: کامبیز آذرخویش، نغمه عزیزی، سارا آذرخویش، محمود عباسی، امیر قائم مقامی،
احسان محمدی، نسرین شیخی
طراحی سازه: شرکت سیسیال
طراحی تاسیسات: امیر آزمایش (برق)، رشیدی (مکانیک)
مدیر طرح: مشارکت ایرانیان گنو
مجری: شرکت سایول (خاکبرداری و نیلینگ)، شرکت بند (سازه)، شرکت همپایه (ساختمان و تاسیسات)
کارفرما: شرکت صبا نفت
آدرس پروژه: تهران، خیابان کامرانیه
مساحت زمین-زیربنا: 4033 مترمربع، 35690 مترمربع
تاریخ اجرای پروژه: 1389 – 1383
عکاس پروژه: امیر قائم‌مقامی، شهریار خانی زاد
وبسایت: www.Bavand.net
ایمیل شرکت: info@Bavand.net

مدارک فنی
ساختمان امدادگران، اثر محسن تاج‌الدین