فروشگاه و نمایشگاه تصفیه آب آسایش، اثر سید محمد روحانی طباطبائی، محمد جواد ناطقی، فریده گل احمری

رتبه نخست در دسته تجاری کوچک مقیاس در هفتمین مسابقه طراحی داخلی ایران معاصر

امروزه با تخصصی شدن فعالیت‌ها در حوزه‌های اقتصادی، شاهد گسترش دیدگاهی تخصصی‌تر در حوزه‌ی زیبایی شناسی بر فضای کسب و کار هستیم. صاحبان مشاغل، بر ساماندهی و دیزاین تخصصی واحدهای اداری و فروشگاهی، متناسب با ماهیت بیزینس خود تمایل بیشری نشان می‌دهند ، زیرا که تأثیر آن را در ذهن مخاطبان خود یافته‌اند.
فروشگاه و نمایشگاه تصفیه آب آسایش، به عنوان یکی از بزرگترین واردکننده‌های دستگاه‌های Ro در سطح کشور، نیازمند فضایی لوکس جهت میزبانی از میهمانان بین‌المللی و در عین حال مینیمال جهت ارائه خدمات به مخاطبان بومی و محلی می‌باشد.
نیاز کارفرما در محیط 90 متری فروشگاه، عرصه‌ای جهت فروش و ارائه محصولات به گونه‌ای که تمامی اجناس در معرض دید باشند و نیز دفتری اداری جهت ملاقات‌های خصوصی و همچنین فضای کوچک کارگاهی بود.

طراحی این فضا با استفاده از فرم‌های نرم و سیال، متأثر از حس سیالیت و پاکی آب و زبانی واضح و با تصمیمات ساده و قوی و با کلیتی مینیمال شکل گرفته است. ساختارهای فکری و تأکید بر حس زلالی و سیالیت فضا، تئوری مسلمی است که در سیستم کارکردی دستگاه های Ro اتفاق می‌افتد، به همین سبب در بیان معماری فضا از گزافه‌گویی و هجوه گویی‌های پر زرق و برق فاصله گرفته و گفتاری تک زبانه، واضح و با تأکید بر حس زلال و سیال آب اتخاذ شده است.
در رابطه با تفکیک کاربری‌های مد نظر کارفرما نیز، محیطی با حداکثر گشایش فضایی و در عین حال عرصه‌بندی شده، ارائه شده است.
در اینجا عملکرد با نگاهی زیباشناسانه و ظرافتی خاص پاسخ داده شده، بطوری که جانمایی حجم‌های نرم در محل ستون‌های اصلی فروشگاه و نیز بازی با فرم حجم‌ها در تراز ارتفاعی کف، عرصه‌ها را تعریف کرده و در تراز ارتفاعی بالاتر حداکثر میزان دید را به مخاطب می‌دهد. همچنین انتخاب رنگ سفید، تأکیدی است بر گشایش حداکثری و نیز ارتقاء حس سیالیت فضایی.
هم‌نشینی توده‌ای از متریال شیشه سوپر کلیر یه عنوان رنگ مکمل درفضا، دیدگاه ظریف زیباشناسانه را تقویت و محل نمایش محصول را تعریف می‌کند.
جهت دسترسی به کیفیت مطلوب در حین اجرا، از روش‌های دیجیتال فابریکیت بهره گرفته شد که در نتیجه، فرم‌ها عیناً همانند فرم طراحی شده اجرا شده است. پس از مدل‌سازی سه‌بعدی فرم‌ها، حجم طراحی شده، کانتور و تمامی قطعات کدگذاری شدند. در نهایت پس از CNC شدن قطعات Heblex همگی در سر جای خود اسمبل شدند.
فاصله‌ی زیاد محل پروژه نسبت به هرگونه کارگاه‌های خدماتی و اجرایی سبب شد که تمامی قطعات در کارگاه‌های شهرهای مربوطه ساخته و در جای خود نصب شوند. توجه به ظرایب خطای حاصل از این جابجایی و نیز اختلاف شرایط آب و هوای محل ساخت و اجرا، سبب شد تا ظرافت در سطح کیفی اجرا به حداکثر ممکن برسد.
در انتخاب متریال‌ها، شرایط خاص آب و هوایی و نیز حجم رطوبت و آمونیاک موجود در هوا، که فرسایش سریع متریال‌ها را به همراه خواهد داشت، مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از شیشه به عنوان متریال مقاوم در برابر فرسایش حاصل از رطوبت و آمونیاک و همچنین رنگ‌های پلی‌یورتان در افزایش عمر مفید اثر، کمک شایانی خواهد داشت.

معماری معاصر ایران: تجاری، طراحی داخلی  

____________________________________            

نام پروژه: فروشگاه و نمایشگاه تصفیه آب آسایش
عملکرد: تجاری
معماران اصلی: سید محمد روحانی طباطبائی، محمد جواد ناطقی، فریده گل احمری
کارفرما: جناب آقای مجتبی رحیمی
همکاران طراحی: سید امیر موسوی، محسن طاهری
تهیه نقشه‌های فاز 2: سید محمد روحانی طباطبائی، محمد جواد ناطقی، سید امیر موسوی
آدرس پروژه: بندر امام خمینی(سربندر)، خیابان آیت ا… سعیدی، بلوار نواب صفوی، کوچه مسجد قائم
مساحت/زیربنا: 91 متر مربع
جزئیات طبقات و کاربری آنها: یک طبقه – تجاری
طراحی و دکوراسیون داخلی: دفتر یسنا
مشاوران و اجرای نورپردازی: دفتر یسنا
اجرای پروژه: دفتر یسنا
سرپرست کارگاه: حمید گرامیان
نظارت پروژه: سید محمد روحانی طباطبائی، محمد جواد ناطقی
تاریخ طراحی: تیرماه 1396
تاریخ شروع ساخت: اردیبهشت ماه 1397
تاریخ پایان ساخت: بهمن ماه 1397
عکاسی پروژه: پرهام تقی اُف

این پروژه اثری است از دفتر یسنا
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار دفتر یسنا در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!
طنجه، اثر امین ترکان