فروشگاه افشار، اثر وحید زلفی

فروشگاه افشار در ابتدا فروشگاه فروش قطعات سخت‌افزار رایانه بود. بر طبق خواسته‌ی کارفرما قرار بر اضافه کردن بخشی برای فروش تجهیزات جانبی تلفن همراه، در عین تغییرات ظاهری گردید که برای این امر، ویترین فروشگاه و دیوار پشت آن در نظر گرفته شد. در ابتدا کارفرما اصرار بر استفاده از ترکیب رنگ کرم در کنار رنگ سفید را داشتند که در نتیجه‌گیری نهایی، بکارگیری چوب روسی در کنار رنگ سفید دیوارها مورد تائید قرار گرفت و باعث به وجود آمدن طرح نهایی گردید.
یکی از نکات رعایت شده در طراحی ویترین فروشگاه، توجه به این مسئله بود که طرح پیشنهادی در عین استفاده و کاربرد مناسب، مانع دیدن نمای داخلی فروشگاه نشود و این امر، منجر به طراحی یک ویترین شفاف از جنس شیشه گردید که از نمای بیرونی، گویی توسط فرمی سیال از چوب‌های روسی در آغوش کشیده شده است. فرم کلی طراحی از مجموع 385 قطعه‌ی چوب روسی تشکیل شده است که با قرارگیری در کنار هم، فرمی سیال با حرکتی از پایین فروشگاه تا سقف را دنبال می‌کند. قرار‌گیری قطعات چوبی استفاده شده با یک فرم پارامتریک، حس حرکت را در بیننده القا کرده که باعث پویایی طرح شده و در عین حال ،افرادی که از این فضا استفاده می‌کنند را به تلاش و تکاپو وا‌می‌دارد.
به دلیل کمبود فضا برای قرار‌گیری قطعات جانبی تلفن همراه، دیوار انتهایی فروشگاه با یک ورق فلزی پانچ پوشانده شد تا به صورت آویز، نگهدارنده‌ی قطعات کوچک باشد. برای ایجاد هماهنگی، طراحی حتی میز فروش نیز با قرار‌گیری چوب‌های روسی در کنار هم شکل گرفت تا فرمی مناسب با طراحی کلی فروشگاه داشته باشد.

معماری معاصر ایران، تجاری

__________________________

نام پروژه: فروشگاه افشار
طراح: وحید زلفی ( از تهران)
گروه طراحی: آدورین دیزاین
مساحت: ۱۵ متر مربع
موقعیت: میدان شکوفه
آدرس دفتر: تهران، خیابان ۱۷ شهریور، خیابان شیرازی، پلاک ۱۰۹۲
پست الکترونیکی: V.zolfi@gmail.com

این پروژه اثری است از وحید ذلفی
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار وحید ذلفی در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!