طرح برگزیده در بخش معماری داخلی فضاهای عمومی
فروشـگاه محصولات کانن
محمّدایمان اعرابی، پریسا تابناک، کاوه پورزارع (دفتر طرّاحی آوگون بنا طرح)

توپولوژی معماری موجود به‌­واسطه‌­ی دو نیاز کاربردی و تبلیغاتی شکل پذیرفته است. برای مثال، طرّاحی دکور مارپیچ موجود دارای دو جنبه است: اوّل، نمایش یک پلّه که به­‌صورت مارپیچ بالا می‌­رود و دوّم، داشتن هدف استفاده برای قرارگیری محصولات شرکتِ مورد نظر. از طرف دیگر، ما با این نوع معماری که به مینی‌مالیسم نزدیک است، این امکان را به‌­وجود آوردیم که محصولات ارائه‌­شده در فروشگاه به‌­وضوح به نمایش درآیند و قابلِ رؤیت­‌تر جلوه کنند؛ بدین منظور از رنگ‌های سفید، مشکی، طوسی و مقداری هم رنگِ قرمز استفاده شد؛ این رنگ‌ها در پس­‌زمینه­‌ی محصولات باعث جلوه­‌ی بیشتر اجناس می­‌شوند.
همچنین، با ایجاد شکست در دیوارهای اطراف در سه بُعد، محیط را از حالت سکون، به حالتی پویا و در حال حرکت تبدیل نمودیم که بیننده را در بدوِ ورود با محیطی متفاوت و مجازی از محیطی که دائم تجربه کرده است، آشنا می­‌کند. این حالت، با سفیدی اطراف و نور سفید در دکوراسیون و سقفِ تقریباً بلند، حالت خوشایندی ایجاد نموده است. البتّه، برای پویایی بیشتر در فضا از پلّه‌­ای مارپیچ رو به بالا که دو جنبه­‌ی کارکردی و تبلیغاتی دارد و از بیرون فروشگاه کاملاً جلب توجّه می­‌نمایند، استفاده شده و مانند خطّی پُررنگ در سفیدی داخل، فضا را شکافته و برای مدّت‌ها در ذهنِ بیننده باقی می‌­ماند.
ما برای اینکه توازن بین محیط مجازی سفید فروشگاه و حسِّ لطیف و طبیعت­‌پسند انسان برقرار شود، در پشت پیشخوان فروشگاه از شبکه‌­ای فلزّی که کمی در هوا زنگ‌­زده است و دیوار سنگ‌چین­‌شده با سنگ صیقلی رودخانه استفاده نمودیم که هارمونی بین این شبکه زنگ‌­زده و سنگ‌های طوسی رودخانه‌­ای، حالتی طبیعی را القاء می­‌کند.

نام پروژه: فروشـــگاه محصولات کانـــن
طرّاح: محمّدایمان اعرابی، پریسا تابناک، کاوه پورزارع (دفتر طرّاحی آوگون بنا طرح)
کارفرما: شرکت رایان­‌گستر کامن
(به مدیریّتِ پژمان تابناک)
زیربنا: 135 متر مربّع
محلِّ اجرا: تهران، حسن­‌آباد، بازار موبایل ایران
تاریخ اجرا: مرداد 89

دفتر طرّاحی آوگون بنا طرح
آدرس: میدان ونک، بلوار حقّانی، گاندی شمالی، کوچه­ی صانعی، پلاک 23، واحد 6، کدپستی 49111-19699
تلفن: 22408229-88874665
موبایل: 09123402166
فکس: 88663874
پست الکترونیک: avgoun@yahoo.com

مدارک فنی