فرهنگسرای صدرا اثر سروش صابری

این مجموعه با الهام از کالبد بافت‌های شهری معماری ایرانی طراحی شده است. از نظر ما در این کالبد غالباً سکونتگاه به عنوان سلول اصلی سازنده با تکرار حول محور کاربری‌های عمومی مانند بازار، مساجد، بناهای حکومتی و … مجموعه‌ای پر و خالی با کارکردهای متفاوت و در عین حال دارای تعامل کامل با یکدیگر را تشکیل می‌دهند. در این پروژه یک هسته‌ی اولیه (مدول) با ابعاد تقریبی 4×4×8 متر به عنوان عامل اصلی سازنده تعریف شده تا در یک ترکیب‌بندی کلی از چینش آنها در جهت‌های افقی و عمودی توده‌ای متخلخل از فضای باز و بسته ایجاد شود. فضاهای باز به مثابه‌ی حیاط مرکزی در طرح جلوه‌ای از درون‌گرایی معماری ایرانی بوده که ضمن سازگار نمودن ساختمان با اقلیم گرم و خشک با رو نمودن فضاهای بسته به آن و با حفظ سلسله مراتب در گسترش حوزه‌ی فعالیت از درون فضاهای بسته به باز و ایجاد فضاهای مناسب تعامل اجتماعی نقش بسزایی خواهند داشت. استفاده از یک مدول مکعبی و گسترش کلی حجم با تکرار این مدول ضمن حفظ سادگی طرح، در القای سیالیت فضا بسیار موثر خواهد بود که خود به خود مخاطب را به حرکت به گذر مستمر از فضای باز به بسته و برعکس وا می‌دارد. همچنین این معماری با تحریک حس کنجکاوی مخاطب باعث تعامل کامل وی با کارکردهای مجموعه می‌گردد.
در ضمن در این پروژه بازشوی اصلی فضاهای بسته به سمت فضای باز مرکزی یا همان حیاط‌های میانی بوده تا ضمن ایجاد امکان نورگیری مناسب از شرایط مناسب آسایش به دلیل بهره‌گیری از سایه در اقلیم گرم و خشک برخوردار شوند.
مجموعه‌ی فوق با کاربری فرهنگی در چهار طبقه در سایتی به مساحت 4000 متر‌مربع طراحی گردیده که شامل سه سالن نمایش، کتابخانه، قرائت‌خانه، گالری موقت، نمایشگاه دائم، کلاس‌های آموزشی، انجمن‌های ادبی و هنری با زیربنایی معادل 7000 متر‌مربع می‌باشد. با توجه به شیب طولی و عرضی سایت در طراحی پروژه تلاش گردیده تا حتی‌الامکان از شیب طبیعی زمین استفاده شود، بنابراین کاربری‌های مختلف به گونه‌ای در ترازهای متفاوت زمین چیده شده که ضمن حفظ روابط داخلی، فضاهایی که بر اساس نوع کارکرد خود احتیاج به ارتفاع بیشتری دارند به شرایط لازم برسند. چیدمان فضاها در سطوح مختلف سایت باعث شده که حیاط‌های مرکزی به عنوان فضای رابط فضاهای بسته و پیش فضای مناسب جهت حفظ سلسله مراتب برای دسترسی به آنها در طبقات مختلف مجموعه (همکف و زیرزمین) عمل کنند.
با توجه به همجواری سایت در ضلع شمال خود با سایت فرهنگی که با کارکردی مشابه در سمت مقابل محور قرار گرفته و تعامل دو مجموعه، شریان شمالی حکم یک شریان اختصاصی را خواهد داشت، بنابراین در طراحی مجموعه تلاش شده جهت عدم ایجاد مانع در ارتباط دو فضا از طراحی جداره‌ی بسته برای محدوده‌ی محوطه‌ها پرهیز گردد و صرفاً متریال کفسازی و پوشش فضای سبز با ورودی‌های متعدد و بی‌واسطه ی محدوده ی طرح را تعریف نمایند.

نام پروژه ـ عملکرد: فرهنگسرای صدرا، فرهنگی
شرکت ـ دفتر طراحی: مهندسین مشاور پارسوماد
معمار اصلی: سروش صابری
همکار طراحی: مینا رحیمی نژاد
طراحی و دکوراسیون داخلی: سروش صابری
نوع تأسیسات ـ نوع سازه: سیستم مرکزی، اسکلت بتنی
آدرس پروژه: شیراز، شهر صدرا
مساحت کل ـ زیربنا: 3973 متر‌مربع، 7000 متر‌‌مربع
کارفرما: بنیاد علمی فرهنگی هنری امید پارس
تاریخ شروع: 1398
وب سایت: www.parsomaad.com
ایمیل: parsomaada@yahoo.com

این پروژه اثری است از مهندس سروش صابری
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!