عمارت نجات، اثر نیما شیوا

عمارت نجات در جاده‌ی فرح آباد واقع شده است. با توجه به شمالی ـ جنوبی بودن زمین و به منظور استفاده‌ی بهینه از نور جنوبی، بنا در نیمه‌ی شمالی زمین ساخته شد تا بتواند حیاطی مفید با مساحتی قابل توجه داشته باشد. به همین منظور فضاهای مهم‌تر خانه مانند نشیمن خصوصی، آشپزخانه، مطبخ و ناهارخوری که بیشترین استفاده در طول روز از آنها صورت می‌گیرد، در قسمت رو به جنوب قرار گرفتند. همچنین به منظور استفاده‌ی بهینه از سطح زمین، معمار تصمیم گرفت ساختمان را به صورت نیم طبقه طراحی کند تا بتواند با توجه به بالا بودن سطح آب، با اندکی پایین بردن کف پارکینگ، فضای مناسب جهت قرارگیری دو اتومبیل به همراه انباری و موتورخانه تعبیه شد.
به طور کلی در طراحی این خانه تلاش شد با توجه به علاقه‌ی کارفرما به سادگی، از عناصر معماری مینیمال استفاده شود تا با کمترین تزئینات به همراه استفاده از حجم‌های خالص و هندسی، ترکیبی متعادل ایجاد نمود. به طوری که گویی یک حجم سفید بر روی حجمی آجری قرار گرفته و با چند شکاف ساده در دل حجم سفید، نورگیری، کوران مناسب هوا، دید مناسب به بیرون و همچنین مانع شدن دید مزاحم بیرون، تامین شود.
به طور کلی در طراحی نمای این ساختمان، به تناسب سطوح، میزان عقب و جلو آمدگی حجم‌ها و همچنین تاثیر سایه بر روی پوسته‌های نما توجه شده است. همچنین تراسی که در بالا تامین شده به منظور دید مناسب به باغات اطراف بوده و شکل‌گیری حجم سفید به گونه‌ای است که با افزودن گیاه بتوان دید مزاحم بیرون را پوشش داد. همچنین شکافی که در قسمت نمای جنوبی تعبیه شده به خاطر قرارگیری درخت نارنج است تا شاخ و برگ آن علاوه بر پر کردن حفره، دید مزاحم را کور کرده و همچنین رایحه‌ی مطبوع گل بهار نارنج خصوصاً در ماه‌های فروردین و اردیبهشت همه جای این خانه را عطر آگین کند. از دیگر نکات قابل توجه در طراحی این بنا چیدمان سایبان‌های تراس طبقه‌ی اول بوده تا بتوان بازی با سایه‌ای که روی پوسته‌ی نمای ساختمان بود را به فضای تراس و روی دیواره‌های داخلی و همچنین کف آن نیز منتقل کرد.

معماری معاصر ایران :مسکونی

____________________________________           

نام پروژه ـ عملکرد: عمارت نجات، مسکونی
شرکت ـ دفتر طراحی: دفتر معماری نیما شیوا و همکاران
معمار اصلی: نیما شیوا
همکار طراحی: مهدیس مطیعی
طراحی و دکوراسیون داخلی: نیما شیوا
نوع سازه: اسکلت فلزی
آدرس پروژه: مازندران، ساری، جاده فرح آباد
مساحت زیربنا: 255 متر مربع
کارفرما: نجات برزگر
تاریخ شروع و پایان ساخت: 1395
عکاسی پروژه: علی اریمی، ملیسا اشتری
ایمیل: nimashiva1987@gmail.com

این پروژه اثری است از مهندس نیما شیوا
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار این معمار(ان) در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!