طراحی یک خانه‌ی ویــلایی

ایمـان امین‌لاری

خلق حجمی پویا، در دلِ ساختمانی کهنه، زایش دوباره‌ی آن را ممکن ساخته است. بازسازیْ مختصِّ بناهای تاریخی و آثار باارزش معماری نیست. معمار می‌تواند با دمیدن روح تازه‌ای در ساختمانی معمولی، کاری باارزشهای معمارانه خلق کند.
یکی از موارد بازسازیْ نمای پروژه است که سعی در ترکیب عناصر آن به هدفِ «وحدت در عین کثرت» است. در طرّاحی بدنه‌ی رو به گُذر و همچنین نماسازی مُشرِف به حیاط، یکپارچگی عناصر مورد توجّه ویژه قرار گرفته است. اختلاف سطح که لازمه‌ی عملکرد فضاهای داخلی است، باعث از بین رفتن وحدت نمای بیرونی و عدم انسجام عناصر نما شده بود. به همین منظور با اتّصال کفِ تراس به بدنه و سقف ایوان و تداوم آن تا روی بخش دیگر بنا، شکستگیِ ایجاد شده را متعادل کرده و کلِّ نما را به عنوان حجمی واحد معرّفی می‌کند.
عنصر معماری دیگری که در طرح نمای رو به گُذر جانمایی شده، کاشتِ سه درخت کاج است که در هماهنگی کامل با سه راستای نورپردازی شده‌ی بدنه‌ی خارجی است. در طرح به چگونگی ارتباطات بصری داخل با خارج و چشم‌انداز به فضای سبز توجّه شده است. این مهم را می‌توان در ایجاد گشودگیـهای یکپارچه‌ی نمای پروژه دید. از دیدگاه عملکردی نیز می‌توان به دسترسی مستقیم به فضای خصوصی از پارکینگ و همچنین افزایش سرانه‌ی کاربری از طریق فضاسازی بام اشاره کرد.

معماری داخلی: مسکونی

_______________________________________

نام پروژه: منزل روح‌اللّهی 1
طرّاح پروژه: ایمان امین‌لاری
مدیر پروژه: ایمان امین‌لاری
همکار طرّاحی: امیررضا صادقی/ علی کرمی/ مائده کلانتری
مجری: امیررضا صادقی
کارفرما: احمد روح‌اللّهی
متراژ: 560 متر مربّع
مکان: اصفـهان، چهارباغ بالا
تاریخ اجرا: خرداد تا بهمن 1387

s

مدارک فنی

مرکز درمانی ناحیه‌ایِ یوتا وَلی، معماری از گروه معماری ایچ‌کی‌اس با همکاری گروه طرّاحی دیزاینْ ؤِست، متن از تونی مانْک، ترجمه‌ی نغمه نظرنیا