طراحی نئوکلاسیک
خانه­‌ی کرون / آتلانتا، جورجیا

Neoclassicist Design
The Krone House / Atlanta, Georgia

هنگامی که خانواده‌­ی کرون برای نخستین بار این خانه را دیدند، بنا چیزی نبود بیش از یک اسکلت نیمه­‌تمام. تازه سنگ‌­کاری‌های ساختمان در دست اجرا بود. در این حالت به خوبی می‌­شد قابلیت‌های بالقوه­‌ی فراوان بنا را مجسم کرد. خانم کرون می‌­گوید: «وقتی اولین بار خانه را دیدیم، بلافاصله عاشق نقشه­‌ی آن شدیم. طرح سنگ‌­کاری‌ها بسیار جالب توجه بود. ما دریافتیم که با چه خانه­‌ی خاصی سر و کار داریم.» خانه خیلی زود به یکی از شاخصه‌­های معماری شهر تبدیل شد. ویلیام بیکر به لطف طراحی این خانه، جایزه­‌ی معتبر باب راس را دریافت کرد که هرسال به بهترین طراحی‌های کلاسیک اختصاص می‌­یابد.
بیکر با تکیه بر میراث غنی نیل رِید، معمار سرشناس آتلانتایی اوایل قرن بیستم، خانه‌­ای طراحی کرد با سنگ آهک دارای نقوش دستی به سبکی مشابه آنچه رِید چندین دهه پیش از او به کار می­‌برد. خود بیکر می­‌گوید: «از آنجا که در طول چند نسل، چیزی شبیه به این ساخته نشده بود، ما احساس می­‌کردیم که در حال احیای فرم هنری گم­شده‌­ای هستیم.
من باید مواد و مصالح را با دقت بررسی می­‌کردم و صنعت‌گرانی را به کار می­‌گماردم که قابلیت اجرای طرح مرا داشته باشند. هنر کلاسیک مسلماً کهنگی‌­ناپذیر است و سنگ نیز همیشه ماده‌­ی بنیادین معماری کلاسیک به شمار می­‌آید. دلم می­خواست یکی از کسانی باشم که در نسل خود، هنر کار با این ماده را زنده نگه می­‌دارند.»
خانه­‌ی کرون علاوه بر طراحی زیبا و برازنده‌­ی خود، از تمام وسایل رفاهی مدرن نیز برخوردار است، از جمله طبقه­‌ی همکف دلباز و وسیع، سرداب، و زمین راکت­بال. این پروژه هم به بهترین شکل حق مطلب را در مورد سبک نئوکلاسیک ادا کرده و هم پاسخگوی نیازها و شیوه‌­ی زندگی مدرن یک خانواده‌­ی جنوبی است.

معمار: ویلیام ت.بِیکر
طراحی داخلی: استن توپول و همکاران
پیمانکار: متِی-میلر

مدارک فنی

ادارات مرکزی شرکت گاز طبیعی اسپانیا، بارسلونا معماران: دفتر معماری EMBT: انریک میرالس و بِنِدِتا تالیابوئه