طراحی داخلی و نمای شو روم مرکزی سرامیک البرز، اثر آرش مدنی

کلید اولیه‌ی این پروژه در آنجا زده شد که شرکت سرامیک البرز تصمیم به یکسان‌سازی طراحی نما و فضای داخلی شعب فروشگاه‌های خود در سراسر کشور گرفت. در اولین گام برای این اقدام، فروشگاه طباطبایی (فروشگاه مرکزی این شرکت) محلی جهت نمایش و فروش کلیه‌ی محصولات سرامیک شرکت البرز در نظر گرفته شد. خواست اصلی کارفرما، جلوه‌ی ویژه و منحصر‌به‌فرد این فروشگاه در خیابان بنی‌هاشم، از قطب‌های اصلی فروش کاشی و سرامیک تهران بود.
چالش‌های پیش روی ما در این پروژه عبارت بود از:
1. همخوانی طرح با معماری ایرانی (به جهت اجرا در تمام نقاط کشور) در عین مدرن بودن
با توجه به سابقه‌ی دیرینه‌ی هنر سرامیک در ایران و خواست کارفرما مبنی بر اجرای پروژه در تمام نقاط کشور، همخوانی طرح با معماری ایرانی در عین مدرن بودن آن، به جهت هماهنگی با فضاهای شهری امروزی، یکی از دغدغه‌های اصلی ما در طراحی این پروژه بود.
2. قابلیت تطابق طرح با ابعاد و پلان‌های مختلف
به دلیل اجرای طرح در تمام فروشگاه‌های سرامیک البرز در نقاط مختلف کشور و یکسان نبودن پلان تمامی این فروشگاه‌ها، نیاز به طرحی بود که امکان اجرای آن، فارغ از شکل و ابعاد پلان فراهم بوده و در‌عین‌حال، تداعی کننده‌ی طرحی واحد باشد.
3. طراحی نور‌پردازی صحیح و مناسب
به جهت نمایش دقیق و معرفی هر‌چه بهتر محصولات، نورپردازی این پروژه از حساسیت خاصی برخوردار بود. استفاده از رنگ‌بندی خنثی ضمن فراهم آوردن این بستر، در تأمین حس و حال مدرن فضا مؤثر واقع شد.
4. هماهنگی طرح با محصولات شرکت
5. سرعت اجرای طرح
برای دستیابی به این موارد و همچنین با در نظر داشتن متریال مناسب و روش اجرایی مقرون به صرفه، کاشی‌های مینیاتوری سرامیک البرز، که مهم‌ترین تولید این مجموعه است، به عنوان کانسپت و سبک پارامتریک در نظر گرفته شد. به این ترتیب تمامی پروژه (فضای داخلی، نما، کانتر و ویترین)، با مدولی واحد (مکعب) به صورت ریتمیک و تکرار شونده به اجرا در آمد.

معماری معاصر ایران :  طراحی داخلی، تجاری  

________________________________            

طراح: آرش مدنی
مدیر اجرایی: ایرج سمیاری
کارفرما: شرکت سرامیک البرز (فروشگاه برادران طباطبایی)
محل پروژه: تهران، خیابان بنی‌هاشم، نبش بن‌بست پیمان، فروشگاه سرامیک البرز
سطح زیربنا: 80 متر‌مربع
تاریخ اجرا: شهریور تا آبان 1394
پست الکترونیک: arshiform@gmail.com
سایت: www.arashmadani.design

این پروژه اثری است از آرش مدنی
برای مشاهده‌ی مشخصات و دیگر آثار آرش مدنی در دانشنامه کلیک کنید.

مشاهده!