طراحی داخلی، مرکز تصویربرداری پردیس نور
گروه معمــــاری رُخ

این پروژه، مـرکـز تصویربرداری شش‌طبقه‌ای است به مساحت 1000 متر مربّع که دارای یک لابی انتظار نیز می‌باشد. در طرّاحی داخلی این کلینیک نیز سعی بر آن بوده است که محیط برای بیماران نشـاط‌آور باشد و از تـکرار فضـاهای معمولی درمانی پرهیز شود.
لابی:
لابیِ اصلیْ به متراژ 150 متر مربّع شامل سه بخشِ پذیرش‌، اداری و انتظار است. قسمتِ انتظارِ بیماران با توجّه به تعداد زیاد مراجعه‌کننده و به‌منظور ایجاد تنوّع فضایی، در دو بخش طرّاحی شده است: بخش اوّل دارای نشیمنـهای کوتاه و راحت‌تر می‌باشد که در یک قاب تیره محصور شده تا بر روی دیوارهای سنگی بلند موجود باعث شکست بصری شود و آن را از یکنواختی خارج سازد؛ و بخش دوّم از سه ردیف صنـدلیِ چوبی دارای سطحِ نشیمن بالاتر تشکیل شده است. میز پذیرش در دو ارتفاعِ طرّاحی شده: یکی برای پذیرش بیمار و دیگری مخصوص میز کارِ کارکنان؛ که خودْ حدِّ فاصل بین بخش انتظار و بخش اداری می‌باشد. دیوارِ بخش اداری با طرحـهای مورّب، از سایه‌روشنـهای سبـزِ زیتـونی، در مقابل دیوار سنگی روبه‌روی آن، ایجاد تضادّ کرده است.
طبقات:
طبقات این مرکز هر یک کاربری و طرّاحی خاصِّ خود را دارند، که در عین حال با منظورکردنِ یک سری عناصر طرّاحی یکسان (چیدمان و طرح نیمکتـها و صندلیها) با دیگر طبقات یکـدست شده‌اند و فقط میزهای پذیرش، آرایـشِ دیوارها و هارمونیِ رنگ در طبقاتْ متفاوت می‌باشند؛ که خود نیز باعث ایجاد نشاط در بیماران و تکراری نبودن طبقات از لحاظ بصری برای مراجعه‌کنندگان می‌باشد.
با توجّه به حجم پروژه، در طرّاحی و دکوراسیون فضاها استفاده از مصالحِ باصرفه‌ی اقتصادی مانند رنگ، پوسترهای رنگی، ام‌دی‌اف و گچ، مدِّ نظر قرار گرفته است. همچنین نورپردازیِ مناسبِ محیط، جهتِ ایجاد نوری یکنواخت و گرم در تمامی فضاها و ایجاد شفّافیّـت و ارتباط بصری مناسب، از دیگر ویژگیـهای اصلی این مرکز درمانی می‌باشد.

معماری داخلی: عمومی

_______________________________________

نام پروژه: مرکز تصویربرداری پردیس نور
طرّاح پروژه: گروه معماری رُخ
مجری: گروه اجرایی رُخ
کارفرما: دکتر اخلاق‌پور
مکان: تهران، سعادت‌آباد
مساحت: 1000 متر مربّع
تاریخ تکمیل پروژه: اردیبهشت 1389