صنـدلی مـیـرا
Mirra Chair
طرّاحی از استودیو 5/7
متن از علیرضا صالح‌­راستین

گروه طرّاحی «استودیو 5/7» یکی از همکاران کمپانی مشهور و معتبر هرمان میلر است که در سال 1992 در برلین تأسیس شد. عقاید و نظریات گروهی آنها در زمینه‌­ی طرّاحی، منجر به شکل‌­گیری و تولید آثاری مشهور و معتبر شد. تمرکز این گروه بر طرّاحی مبلمان اداری است و آنها همواره بهبود تعامل بین کارمندان با محیط کار را انگیزه­‌ی خود برای طرّاحی مبلمان می­‌دانند. آنها خود را از اَخلاف چارلز و رِی ایمز می­‌دانند، چراکه مانند آن‌ها معتقدند صندلی علاوه بر زیبایی باید یک ویژگی مهمّ دیگر نیز داشته باشد: «کارآیی». و این همان ایده‌­ای است که چارلز و رِی ایمز سرلوحه طرّاحی‌های خارق‌­العادّه­‌ی خود قرار داده بودند.
بر همین اساس، کلاؤدیا پْلیکات، بورکْهارد شْمیتْس، رولاند و کارولا تْسْویک و نیکولای نویْبِرت در سال 2003 در مورد طرّاحی صندلی میرا با یکدیگر به توافق رسیدند و هر یک گوشه‌­ای از کار را به عهده گرفتند. نتیجه­‌ی آن تولّد صندلی­‌ای بود که حاصل تجسّمات و تصوّرات گروهی آنها بود و نهایتاً موفّق به کسب جوایز بسیار مهمّی از جمله جایزه‌­ی موزه‌­ی طرّاحی و معماری شیکاگو (Good Design Awards) شد. تمام تلاش تیم طرّاحی این بود که صندلی میرا مانندِ سایه­‌ی کاربر خود عمل کند و دیگر نیازی به تنظیم نداشته باشد و خود به خود بر اساس شکل فیزیکی بدن کاربر تنظیم شود. بر این اساس، یک مکانیسم سَری برای آن در نظر گرفته شد تا صندلیْ بنا بر حالت‌های مختلف نشستن و بر اساس اندام‌های مختلف بدن کاملاً انعطاف‌­پذیر باشد. این ویژگی مهمترین نکته در مورد صندلی میراست و در واقع این صندلی از بندِ استانداردهای رایج صندلی‌های اداری رها شده است ــ این­گونه صندلی‌ها تا آن زمان باید توسّط کاربر تنظیم می‌­شدند.
قسمت پشتیِ صندلی، که به­‌صورت یک­‌تکّه و بدون قاب است، از یک پُلیمر متخلخل، شامل 567 شکل هندسی، و از سه ناحیه تشکیل شده است. هر ناحیه بسیار منعطف است که اصول ارگونومی در آنها به‌­طور دقیق رعایت شده. چنانکه گفته شد، از آنجا که طرّاحی صندلی میرا کاملاً مطابق با آناتومی انسان است، قسمت پشتی آن سه بخش دارد: یک بخش جهت پشتیبانی شانه‌­ها، یک بخش برای پُرکردن گودی کمر و بخش دیگر برای قسمت پایین کمر در نظر گرفته شده است. حالت اِلاستیکی پشتیْ انعطاف­‌پذیری فوق­‌العادّه­ای به صندلی بخشیده است.
مسند اِلاستومِری (elastomeric) صندلی، وزن بدن را به­‌خوبی بر روی صندلی تقسیم می­‌کند و بسیار نرم و راحت است. مسند معلّق از پلیمری قالب گرفته ساخته شده است که جایگزین ابْرها و پارچه­‌های سنّتی و متداول در صنعت مبلمان اداری شده است. کارشناسان معتقدند، در این صندلی بهترین رابطه بین متریال و تکنولوژی در نظر گرفته شده و متریال‌های انتخاب شده کاملاً بادوام هستند و مقاومت و استواری آنها سال‌ها حفظ می­‌شود.
صندلی میرا یک محصول دوستدار محیط‌­زیست است: %42 ساختمان آنرا اجزاء بازیافتی تشکیل می­‌دهد و %96 ساختار این صندلی قابل بازیافت است. در روکش آن از اسفنج استفاده نشده و فاقد هرگونه پی‌­وی­‌سی است. تمامی این موارد باعث شده تا صندلی میرا جایزه‌­ی «10 محصول سبـزِ برتر»، از سوی مجلّه­‌ی Architectural Record را در سال 2003 دریافت کند.
استفاده­‌ی حدّاقلی از متریال، کارآییِ بسیار بالا، قیمت مناسب، اجزای تنظیم­‌کننده‌­ی کمتر، تناسب و قرارگیری بهتر و مناسبتر و علاوه بر همه­‌ی این‌ها، زیبایی و طرّاحی جالب توجّه، همگی از ویژگی‌های این صندلی هستند. قیمت این صندلی بین 600 تا 1000 دلار است و منحصراً توسّط کمپانی هرمان میلر تولید می­‌شود.

صنـدلی مـیـرا
Mirra Chair
طرّاحی از استودیو 5/7
متن از علیرضا صالح‌­راستین